A Klubrádió megtámadta a Médiatanács döntését
Arató András, a Klubrádió vezérigazgatója lapunknak elmondta, formailag a Nemzeti Hírközlési- és Médiahatóság Médiatanácshoz kellett benyújtani jogorvoslati kérelmüket, erről azonban a bíróság dönt majd. Beadványukban több ponton vitatják a Médiatanács határozatának törvényességét. Álláspontjuk szerint már a pályázati felhívásban szereplő koncessziós díj nagyságrendje, az évi minimum 53 millió forint meghatározása is irreális volt. Arató emlékeztetett arra, hogy az öt pályázó közül hárman ajánlottak 55 millió forintot, köztük a Klubrádió is, de a nyertes, az egymillió forint tőkével megalapított Autórádió Kft. 75 millió forintot ígért. Úgy ítélik meg, hogy az Autórádió Kft. ajánlata aligha tartalmaz reális üzleti tervet. Különösen annak tükrében, hogy a helyi híreket és a többségében zenét sugárzó rádiókból 2011-ben négy ment tönkre, miközben az általuk fizetett frekvenciadíj jóval alacsonyabb volt.
A pályázatban az úgynevezett szubjektív pontok a műsorterv szakmai színvonalát volt hivatott díjazni - hívta fel a figyelmet a vezérigazgató. Arató szerint ott a Klubrádió a maximális 12 pontot kapta, míg az Autórádió Kft., amelynek műsortervében fele annyi beszélő tartalom szerepelt, pontosan annyit, kilencet, amennyivel összességében egy pont előnnyel első lehetett. A kilenc pont szavakba foglalt indoklásában a budapestieknek nyújtandó kiemelkedő szolgáltatás szerepelt, vagyis az, amiért már kaptak úgynevezett objektív 20 pontot. Tehát ugyanazért kétszer voltak díjazva, ami törvénytelen – mondta el a vezérigazgató. Arató András közölte, morális kötelességük is volt megtámadni a Médiatanács döntését, ezzel tartoznak félmillió hallgatójuknak és a tízezres pénzügyi támogató táboruknak is.
Az Autórádió Kft. óbudai, Bécsi úti székhelyén december vége óta nem tudjuk elérni a cég két tulajdonosát, Szerémi Nórát és Tamás Hajnalkát, pedig személyesen, telefonon, elektronikus levélben is kerestük őket. A székhelyként megjelölt irodában egyéni ügyvédek dolgoznak, oda több mint húsz cég is be van jegyezve. Legutóbb hétfőn próbáltuk felvenni velük a kapcsolatot, de az iroda asszisztense azt mondta, hogy jelenleg nem tartózkodnak ott, csak visszahívást tud ígérni. A rádiós szakmában teljességgel ismeretlen Szerémi Nórát és Tamás Hajnalkát próbáltuk keresni a cégadatok szerint bejegyzett nyíregyházi és dunakeszi lakcímükön is, de ott sem voltak elérhetőek.
Az elmúlt napokban nemzetközi szinten újból bírálták a Médiatanács döntését. Neelie Kroes, az Európai Bizottság médiával is foglalkozó biztosa minapi blogbejegyzésében annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarországon nem kevesebb, hanem több rádióhangnak lehetne tere. Írása szerint aggodalmat váltott ki, hogyan kezelik hazánkban a rádióengedélyeket. A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet pedig többek között aggasztónak tartja, hogy „egy független beszélgetős rádiócsatorna, a Klubrádió” elveszítette frekvenciáját. A Médiatanács a jogvédő szervezet kritikájára megismételte korábbi álláspontját, hogy a Budapest 95,3 MHz frekvenciát nem vonta meg a Klubrádiótól, hanem azt a jogszabályoknak megfelelően, átlátható, világos feltételekkel megpályáztatta, és kihirdette a pályázat nyertesét. A hatóság szerint az összes pályázati eljárása során a hatályos jogszabályok szerint, az esélyegyenlőség, az objektivitás, az átláthatóság és a megkülönböztetéstől mentes eljárás elveinek figyelembevételével jártak el.