A Kalocsáról elhurcolt zsidókra emlékeztek
Hatvankilenc évvel ezelőtt, június közepén kezdték meg a Kalocsa környéki zsidóság deportálását. Egy részüket a szegedi gyűjtőtáborba, majd Auschwitzba szállították, s közülük igen kevesen élték túl a holokauszt borzalmait. A zsidó lakosság másik részét a Bécs melletti Strasshofba, egy gyűjtőtáborba hurcolták, és onnan többen hazatértek. A túlélők a háborút követően megpróbálták az újrakezdést, de miután hozzátartozóik jelentős része életét vesztette, ők is elhagyták szülővárosukat, sőt az országot is.
Lomnici Zoltán tájékoztatása szerint az Emberi Méltóság Tanácsát Kalocsa polgármestere hívta meg, aki korábban a tanács székházában jelen volt azon a rendezvényen, amelyen Schweitzer József nyugalmazott főrabbi átvette az Emberi Méltóságért kitüntetést. Ott mutatták be a kalocsai zsidóság szenvedéseiről szóló filmet.
Kalocsa máig emlékezik elhurcolt polgáraira, akik a zsidóság kulturális és gazdasági szigetének tagjaként egykor sokat tettek városukért – fogalmazott Lomnici.
A volt főbíró egyébként a közelmúltban fővédnöke volt annak a nemzeti zarándoklatnak, amelynek résztvevői ellátogattak a strasshofi gyűjtőtábor helyén állított emlékműhöz. Lomnici elmondta: ott a haláltáborok túlélői közül többen is az állampolgárságától megfosztott, 101 esztendős szlovákiai tanítónő sorsa felől érdeklődtek nála. Úgy tűnik – tette hozzá –, hogy aki megjárta a poklot, érzékenyebb, ha mások jogait tiporják lábbal.