A Fidesz totális támadása az MNB ellen

A Fidesz szemet vetett a Magyar Nemzeti Bankra is: összevonnák a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével, az új intézmény élére pedig – Simor András helyett – a köztársasági elnök jelöltje kerülhetne.

Összevonnák a Magyar Nemzeti Bankot és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét – legalábbis erre vonatkozó javaslatot vitt a Fidesz szerda délután az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága elé. Az alaptörvény átmeneti rendelkezéseiről szóló törvényjavaslathoz benyújtani tervezett módosító indítvány szerint az új intézmény vezetőjének személyére a köztársasági elnök – vagyis gyakorlatilag a kormány – tenne javaslatot. A két jelenlegi elnök megbízatásának időtartamára az alelnöki posztokat töltené be.

A Fidesz álláspontja, hogy ez jó lépés lenne, mert ha a két szervezet egyesítése már korábban megtörténik, meg lehetett volna előzni a devizahitelezés elszabadulását, tehát az euróban és svájci frankban bekövetkezett súlyos eladósodást.

A Jobbik egyetért az elképzeléssel, mert az MNB nem magyar, nem nemzeti és nem bank. Ha pedig az átalakítás a nemzet érdekét szolgálja, az mindenki számára csak hasznos lehet - vélik.

Elutasította viszont a javaslatot pártja nevében Lamperth Mónika, az MSZP közjogi kabinetjének vezetője. A politikus kérdésünkre kijelentette: úgy tűnt, hogy a bíróságok elfoglalásával már minden független intézmény a Fidesz kezére került. Arra ugyanis nem gondoltak volna, hogy a kormánypártok továbbra sem nyugszanak, és az MNB függetlenségét is csorbítani akarják.

Lamperth hangsúlyozta: valószínűleg fogalmuk sincs arról, hogy egy ilyen lépésnek milyen súlyos következményei lehetnek a monetáris politikára, s milyen óriási károkat okozhatnak Magyarországnak. Ezt szerinte vélhetően nem hagyná szó nélkül az Európai Unió, ugyanakkor a nemzetközi pénzvilág is azonnal reagálna, ami aligha tenne jót a forint árfolyamának.

A lapunk által megkérdezett szakértők egy 2004-es, az olaszoknak címzett EKB-állásfoglalásra hívták fel a figyelmet, ebben a bank egyértelművé tette, hogy a jegybank elnökének ki kell töltenie a mandátumát, abban az esetben is, ha a pénzügyi felügyeleti rendszerben megváltoznak a hatáskörök. Ugyanakkor a magyar javaslat a jegybank új szervezetbe integrálásáról szól, ami más minőségű változás. Fontos megjegyezni, hogy a fideszes javaslat csak mint egy lehetőségre, feltételes módban fogalmaz az átalakításról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.