'Ez sértő' - Keményen fellép a kormány a gyógyszercégek ellen

Bár a kormány újabb törvénymódosítással próbálja megfékezni gyógyszercégek tisztességtelen fogyasztásösztönzését, a Medical Tribune orvosi szaklap konferenciáján kiderült: számos kiskapura még nem találják a zárat. Több szigorítás mellett az orvosokat is büntetnék, ha nem jelentik a hatóságnak, hogy tiltott gyógyszerpromóció alanyává váltak.

A parlament előtt lévő jogszabály módosítás a jövőben alaposan megnehezíti a cégek dolgát, ha a tb-támogatott orvosságokat szeretnének népszerűsíteni az orvosok körében. Például csak az Országos Gyógyszerészeti Intézetnél 10 millió forint ellenében regisztrált szakember lépheti át a gyógyító küszöbét. Ám mielőtt az orvoslátogató belefogna mondókájába, az orvosnak meg  kell győződnie arról, hogy van-e és ha igen, hiteles-e a feladatra jogosító igazolványa. A szabálytalanul zajló gyógyszerismertetéssel - benne a megvesztegetési kísérletet is - az orvosnak jeleznie kell a hatóságoknak. Ha ezt elmulasztja és kiderül, a gyógyszerügyi hatóság őt is bünetheteti, például felfüggeszthetik vényírási jogát. 

A jogalkotók egyszer s mindenkorra véget vetnének az orvoskongresszusnak álcázott nyaralásoknak is. A jövőben csak akkor lehet „büntetlenül” ilyen utat szervezni, ha hallgatóságnak legalább a fele külföldi állampolgár. A témáról a Medical Tribune által szervezett szakmai konferencián a gyógyszerügyi hatóság egy hete hivatalba lépett főigazgatója, Kőszeginé dr. Szalai Hilda jelezte: a jövőben rendszeresen ellenőrzik majd az összes gyógyszerismertetéssel kapcsolatos fórumot és a szórólapokat is. A termékismertetéseket vagy bármilyen egyéb promóciót szolgáló szakmai rendezvényeket a szervezőnek előre be kell jelenteni, az ilyen fórumokat pedig 10-15 tagú csapata rendszeresen vizsgálja majd a szabályok betartását. A hibádzó cégekre pedig akár 500 milliós bírságot is kiszabhat a hatóság.

Január óta az OGYI már öt nagy rendezvényt ellenőrzött, ennek nyomán 9 jogsértést állapítottak meg és mintegy 52 milliós bírságot szabtak ki: mindezt egyetlen, tragédiával végződő utazás nyomán indult ügyben. A hatóságok – az orvosok tiltott befolyásolásával kapcsolatos – gyanúja miatt kezdtek nyomozni. Kiderült, hogy a harmincfős magyar háziorvoscsoport négycsillagos thaiföldi nyaralóhelyének közelében a tragédia idején egyetlen nemzetközi kongresszust sem tartottak, viszont a 30 magyar orvos számláját egy gyógyszercég állta.

A konferencián a gyógyszeripari cégek képviselői halk zúgással adtak hangot időről-időre nemtetszésüknek. Több fölszólaló állította: a tervezett szigorítás elnagyolt, pontatlanul fogalmaz: így a hallottak alapján még az sem világos ki minősül majd gyógyszerismertetőnek. A szöveg alapján akár az orvosság helyes klinikai használatát, mellékhatásait ismertető szakember is tekinthető annak. Márpedig ezen információkra az orvosnak szüksége van.

A hallgatóság soraiban ülők egyetlen percig sem titkolták kétségeiket: mennyire betarthatatlannak érzik a tervezett jogszabálymódosítás passzusait. Szerintük részben a cégek vannak annyira "ügyesek" hogy nem derülhet ki, mely szakmai kongresszus a nyaralásszervezés, másrészt a hatóság meglehetősen eszköztelen a határon túli utazásszervezés kontrollálásához. Az egyik cég képviselője angliai példát hozott. A szigetországban az orvosok egyénileg fizették be a tiltott promóciós nyaralást, és csak azért buktak le, mert az egyik „utazó” a hatóság beépített embere volt.

A gyógyszergyártók képviselői nem titkolták mennyire sérti őket a gyógyszerpiac tervezett regulázása. Szolyák Tamás, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke azt hangsúlyozta, hogy a korrupciónak legalább két szereplője van, és mindkettőnek – nemcsak a korrumpálónak – vállalnia kell a felelősséget.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.