A Quaestor elnyelte a város pénzét, kiborult a polgármester
Mikó Dániel társulati elnök a nyíregyházi közgyűlésben azt mondta, nem lehetett előre tudni, hogy a Quaestor be fog dőlni, hiszen a cégnél önkormányzatok, sőt, minisztériumok is helyeztek el befektetéseket, ráadásul a brókercéget a jegybank egyik szerve felügyelte. Elismerte, hogy nem lett volna kötelező befektetésben elhelyezni a pénzt, de a lépést azzal védte, hogy végső soron abból a városnak lett volna haszna, hiszen a társulat megszűnése után a teljes vagyon az önkormányzatra száll.
Mikó közölte: felelőtlenséggel úgy is megvádolhatták volna, ha számon kérik rajta, hogy miért az OTP-ben tarja a pénzt 1-2 százalékos kamatra, ha el lehet érni máshol 5-6 százalék kamatot is. A legtöbb képviselő azt a kérdést feszegette, hogy a társulat elnökének igazából nem is kellett volna megforgatnia a pénzt, elvégre a rá bízott vagyont megőriznie és nem gyarapítania kellett.
A felelősség kérdésével kapcsolatban a közgyűlésen elhangzott: tény, hogy a beruházást irányító Nyíregyháza és Térsége Projekt Menedzselő Egység (PIU) üléseire Mikó komplex dokumentációt nyújtott be, amely tartalmazta a konkrét befektetéseket is, ám az is tény, hogy az ülések napirendjére ez a kérdés nem került, nem is kerülhetett, mert ez nem tartozott a PIU hatáskörébe.
Kovács Ferenc polgármester kemény szavakkal bírálta Mikót, s közölte: most az a feladat, hogy mentsék, ami menthető, mert félő, hogy a 293 millió teljes egészében odalesz.
A jelentés több tekintetben – így a tájékoztatás terén – elmarasztalta Mikót a kockázatosnak minősített befektetések kapcsán, egyúttal a bizottság többek közt azt javasolta a közgyűlésnek, hogy kezdeményezze az értékpapír-befektetés során alkalmazott eljárásrend teljes körű vizsgálatát, s jelentse be követelési igényét a társulattal szemben. A jelentést az önkormányzat egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.