- Az első lovamat, Tüzest a vágóhídról mentettem ki, telivér, és ingyen kaptam - ecsetelte a 9. osztályos lovas. - A pónit 55 ezer forintért vettük, igen érdekes, hogy 150 ezer forint lesz rá az adó évente. Ki tudja ezt kifizetni?
|
Bolgár Judit, az édesanya Földi D. Attila / Népszabadság |
- Ez a szinte ránk szabott sarc sérti az arányos közteherviselés elvét, nem veszi figyelembe az adóalany terhelhetőségét és súlyosan diszkriminál - mondta a falu városias, de erdő melletti övezetében élő, négy leánygyermeket nevelő főállású anya, Bolgár Judit, aki eredetileg ruhaipari mérnök. A család - amelynek bevételei jószerével a gyerekek utáni ellátásokból tevődnek ki - minden szórakozása a ló, a legidősebb lány 19, a legkisebb 3 éves. - Én egész életemben sehol sem voltam - mondta az anya -, egyik gyerekem se jár külön foglalkozásokra, mindenünk a ló. Van még három kutyánk is, mert mi valahogy mindig állatokkal éltünk együtt. Gyermekeim apjának egyik őse - Szigethy Kálmán - a magyar agár megmentőjének számít. A lórendelet előzménye egyébként több feljelentés volt. Nem velünk van a baj, mert rendezett körülmények között élünk. Azt akarják, hogy a lovak ne legyenek itt.
A család hat éve költözött Pilisjászfalura, olyan részre, amelynek többnyire városból kiköltözött lakói nem feltétlenül rajongnak a tipikus falusi környezetért. Az anya azt is eléggé aggályosnak tartja, hogy az őket célzó adókiegészítés meghozatala előtt a helyhatóság arra kötelezte őket, hogy „lóházat" építsenek, amely félmillió forintjukba került. A helyi honatyák már akkor tudták, hogy kivetik a 150 ezer forintot a lovakra, amikor a ház elkészült. Ketten szavaztak a rendelet ellen, egyikük Blaskovich-leszármazott, jól nézett volna ki, ha éppen a Kincsemet felnevelő család tagja támogatta volna a lovak "kitiltását".
|
Fotó: Földi D. Attila / Népszabadság |
2012 előtt sem csirkét, kacsát vagy disznót nem lehetett tartani a faluban, de a Fidesz - európai nyomásra, és személyesen Orbán Viktor erőteljes ajánlásával - országosan engedélyezte az állattartást. Ezért gondolhatta Bolgár Judit lánya, hogy nem lesz akadálya a lótartásnak. Most a jelek szerint válaszút elé állították őket Pilisjászfalun. Vagy megszabadulnak a lovaktól, vagy kifizetik a súlyos adót.
- A rendelet azért született - felelte érdeklődésünkre Bányai József polgármester -, hogy a belterületi lótartást szabályozzuk, mert az túlságosan sok költséggel járt. A lovak miatt a vízelvezető árkokat gyakran kellett tisztítani, amit a környékbeliek nehezményeztek, a szag is irritálta a környékbelieket, ennek a külterületen egészen más a kultúrája, mint benn a faluban.
A polgármester azt is hozzátette, az „érintett" lótartók kérhetnek mentességet vagy az adó mérséklését. - Azt már nem! - fakadt ki a lovakat kulturált körülmények között tartó Bolgár Judit, aki azt is elmesélte, egy jóakarójuk nemrég a porban boldogan hempergő lovuk fotóját azzal a kísérőszöveggel tette ki a Facebook-ra, hogy az állatot éheztetik. - Ha arra számítanak Pilisjászfalun - jegyezte meg az anya -, hogy megalázkodjunk, akkor velünk rossz lóra tettek.