A miskolci Herman Ottó Gimnázium és a hozzá csatlakozott intézmények tanárainak véleményével jelentős mértékben egyetértek, néhány, általuk is felvetett ügyben közel járunk a megoldáshoz. A béremelés nem tartozik ezek közé – nyilatkozta lapunknak Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, a győri Révai Miklós Gimnázium igazgatója.
Nem bánta meg, hogy közmegbecsülésnek örvendő tanárként elvállalta a sokat bírált pedagóguskar elnöki tisztét?
Nem. Rég elérkeztünk arra a pontra, hogy valóban érdemi változásra van szükség a pedagógusok, az intézmények munkájában, megbecsülésében, s ezt valakinek képviselni kell. Aki ismer, tudja, hogy tiszta szándékkal és szókimondó becsülettel próbálom meg a testület élén képviselni a kollégák jogos érdekeit.
A kormánnyal szemben is?
Elsősorban azokkal szemben kell, akik a jogszabályokat, rendeleteket hozzák, ez pedig a kormány és minisztériumai. Igen, őket kell meggyőzni, az ő számukra kell esetenként az övéktől eltérő szándékokat felmutatni és a mögöttünk álló erővel hitelesíteni. Őszintén szólva a munkámat kritizálhatják, de hogy a kormányt bármiben kiszolgálom, az egyáltalán nem igaz, és joggal bánt a feltételezés.
Csütörtökön írt egy válaszlevelet a változásokat sürgető miskolci Herman gimnázium igazgatójának. Azt írja, hogy „a pedagógustársadalom hangulata egyre rosszabb, az oktatásban elvégzendő feladataink elől sok esetben felesleges dolgok kötik le energiáinkat”.
Ez is azt jelzi, hogy nem egymással szemben, hanem egy oldalon állunk. A kar azonban a küldetése, a felhatalmazása miatt is képtelen az évtizedek alatt felhalmozódott gondokat feloldani.
Nem a kormánynak tapsol a pedagóguskar elnöke Koszticsák Szilárd / MTI |