„A hatalom folyosóin borzalmas a hangulat”
A dolog Orbán és Vlagyimir Putyin elnök januári kézfogásával kezdődött a paksi atomerőmű bővítéséről szóló, nagyon ellentmondásos megállapodást követően. Amikor márciusban az oroszok annektálták a Krím félszigetet, a magyar kormány az ukránokat bírálta, és azt hangoztatta, hogy csak az ukrajnai magyarok sorsa érdekli. Júliusban a magyarok bezárták tallinni nagykövetségüket, éppen akkor, amikor az észtek fokozódó orosz nyomást kezdtek érzékelni. Orbán folyamatosan ellenezte az Oroszország elleni szankciókat, azzal, hogy a gazdasági kapcsolatokban legyünk „galambok", a biztonságpolitikában „héják". Augusztusban a nyíltan elvtelen, a külföldi befektetéseket a morális megfontolások fölé helyező külpolitika meghirdetése következett, majd szeptemberben Orbánnak a Gazprom vezetőjével való találkozója után a magyarok egy órán belül leállították a gázszállítást Ukrajnának.
A Fideszen belül a belpolitika, a kormányzati korrupció, sok pártfunkcionárius „playboy-életmódja", a forint elértéktelenedéséhez vezető gazdaságpolitika miatt is nő a rosszallás. Az oligarchák között is fokozódik a rivalizálás, márpedig a volt kommunistáktól tanult modell szerint a háttérből ők finanszírozzák a pártot.
A BBC cikke idézi Kövér László egy augusztusi nyilatkozatát, amikor a kommunista titkosszolgálati múlttal rendelkezők és offshore számlákkal rendelkező üzletemberek kormányközeli felbukkanására vonatkozó kérdés kapcsán azt mondta, az elvtelen döntések kárt okoznak, még ha ez rövid távon nem is látszik. A Heti Válasz főszerkesztője, Borókai Gábor is ostorozta a fiatal Fidesz-vezetők elbizakodott és arrogáns csoportját, amely azt hiszi magáról, hogy a törvények felett áll. A célzás alighanem a 36 éves külügyminiszterre, Szijjártó Péterre és barátaira vonatkozott.
Egy másik a Fideszen belüli vita a 39 éves Lázár János széles jogkörével kapcsolatban bontakozott ki. Ő irányítja Orbán kabinetjét, és ő felel a napi kormányzati munkáért. Egyes képviselők, így a Fidesz parlamenti frakcióvezetője viszont óvatlannak és veszélyesnek tartják Lázárt.
A legutóbb inzultus az amerikai kormánytól érkezett, amikor a múlt héten kitiltottak hat magyar állampolgárt. Bár a kormányt a leghisztérikusabban támogató kommentátorok bosszúról beszéltek, mások azt állították, hogy az adóhivatal elnöke is a listán szerepel. Ezt követte az internetadó meghirdetése nyomán kirobbant felháborodás.
Nick Thorpe befejezésül Róna Pétert idézi, aki, a kommentátorok többségétől eltérően, tudni véli, mi fog véget vetni a Fidesz kormányzásának. Szerinte a magyar kormányokat hagyományosan a központi bank vezetőinek helytelen politikája szokta megdönteni. A Fidesz eszerint azért bukhat meg, mert Matolcsy György mindenáron gyengén akarja tartani a forintot.