A volt ljubljanai nagykövet, Szent-Iványi István beszél arról, hogy miért mennek szembe a Liberálisok a baloldallal. A gondolatmenet kulcseleme: érvényes lesz a referendum.
– Az ellenzéki pártok közül egyedül a Magyar Liberális Párt kampányol az „igen" mellett. Miért döntöttek így?
– Ez a népszavazás az európai értékekről, az Európához tartozásról szól, csupa olyan dologról, amely számunkra nagyon fontos, a liberális identitás része. Volt nálunk is vita a helyes álláspont kialakításáról, de a nagy többség amellett döntött, cselekvően és aktívan kell válaszolni a kérdésre. Eredetileg megakadályozni akartuk a népszavazás kiírását, ezért mentünk a Kúriához, majd az Alkotmánybírósághoz. Amikor politikai realitássá vált a népszavazás, akkor döntöttünk úgy, hogy határozottan állást kell foglalnunk a kormánnyal szemben, az értékeink mellett.
– A vita során az igenpártiak a nempártiakkal csaptak össze?
– A nem soha nem merült föl, a távolmaradás mellett voltak érvek. Ha tényleg nagyon alacsony a részvétel, akkor lenne méltányolható ez az álláspont. De minden közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy a részvétel vagy eléri, vagy meghaladja az érvényességi küszöböt. Sokkal nagyobb a jelentősége, hogy milyen arányok jönnek létre, mert az érvényesség akkor kerül képbe, ha a népszavazásnak van közjogi tétje, törvényalkotási következménye. Egyértelmű, ilyen tét nincs, ennek a népszavazásnak főleg a belpolitikáról szóló marketingértéke van a kormány szemében, de van egy külföldi olvasata is. Mi nem szeretnénk, ha az eredményből azt olvasnák ki, hogy a magyarok elsöprő többségben elutasítják a közös európai megoldásokat és helyeslik a kormány gyűlöletkeltő politikáját.