A találgatásra okot adott több népboldogító bejelentés: az ingatlanvásárlási támogatás elindítása, a béremelések. A gyanúra okot adott, hogy a Nemzeti Választási Iroda november végén nettó másfél milliárd forintos keretszerződést kötött a népszavazások és választások lebonyolításához szükséges nyomdai termékek és szolgáltatások beszerzésére. Csakhogy népszavazás – legalábbis állampolgári kezdeményezésre – nemigen lesz mostanában, mert a hatalom minden létező módon keresztbe tesz a próbálkozásoknak. Elég az MSZP reménytelen küzdelmét példának hozni a vasárnapi zárva tartás ügyében. Egy időközi választás pedig a másfél milliárd töredékéből kihozható.
|
Csak a Fidesz – egy előrehozott választás sem igen hozna más eredményt Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
A kontraktus azért is szokatlan, mert korábban csak egy-egy választás előtt kezdeményeztek hasonló beszerzéseket. Az NVI tájékoztatása szerint viszont a megváltozott közbeszerzési szabályok miatt lehetetlen lenne az eljárásokat időben lefolytatni, ha azokat csak a választás kitűzése után indítanák el. Ezért készülniük kell arra, hogy lesz referendum. És annak nyomdai költsége a 2018. tavaszi választással együtt már meghaladná az egymilliárd forintot.
Ezen érvekkel felvértezve érdeklődtünk vezető kormánypárti politikusoknál: mit gondolnak az előrehozott választás lehetőségéről? Orbán Viktor számára a legfontosabb a stabilitás, ezért kormányon soha sem vetette fel egy előrehozott választás lehetőségét, még a legszűkebb körben sem – mondta lapunknak a Fidesz két vezető politikusa, akik közül az egyik kormánytag.
A két politikus egymástól függetlenül nem tartaná jónak azt, ha előrehozott választást rendeznének. Külpolitikailag zavart keltene, hiszen a Fideszt Európában stabil, nagy parlamenti támogatással rendelkező pártként tartják számon. A belpolitikát tekintve pedig kifejezetten veszélyes lenne egy idő előtti választás – mondták lapunknak.
Az emberek döntő többsége nem értené, hogy a miniszterelnöknek miért van szüksége pártja megerősítésére, miután a kormányzást nem veszélyezteti semmi. Vezető fideszes politikusok szerint egy előrehozott választás ugyan még jobban meggyengítené a széttöredezett baloldalt, de „ennyit nem ér az egész”. Ráadásul a kampány megerősíthetné a Jobbik pozícióját, hiszen a jobboldali szavazók egy része elbizonytalanodhatna.
Mindkét politikus rámutatott: a családi lakástámogatási rendszer várhatóan 2018-ra „érik be”, vagyis nem a pillanatnak szóló intézkedés.
Volt azonban olyan, a miniszterelnöki szintű döntésekre rálátó forrásunk, aki nem zárta ki, hogy a kormány népszavazást kezdeményez a kötelező betelepítési kvóta ellen. Emellett szólhat az aláírásgyűjtő akció sikere (állítólag 1,7 millióan támogatták a Fidesz kezdeményezését). Forrásunk szerint a referendum jó időre napirenden tarthatná a migrációs krízist, ráadásul ellenzéki témák – akár népszavazási kezdeményezések – gyengítésére is jó lenne.
A kérdést hitelesítésre be kellene nyújtani a Nemzeti Választási Bizottsághoz, amely megvizsgálja, az nem érinti-e az ország nemzetközi szerződésekből eredő kötelezettségeit. A kormányoldal által delegált tagokból álló testület valószínűleg nem akadékoskodna, de a döntést bárki megtámadhatná, és ezzel el lehetne húzni az időt. Bár a Kúria sötét ló, és akár azt is megállapíthatná, hogy uniós ügyekben nincs helye népszavazásnak, egy ügyesen megfogalmazott panasszal el lehetne menni az Alkotmánybíróságig, ahol jobbak a kormány esélyei. A parlament pedig a népszavazás kiírásáról is egyszerű többséggel dönthetne.
Rizikós játék
Böcskei Balázs politikai elemző: „Az Orbán-rezsim működéséhez hozzátartozik, hogy irányítói a kockázatok minimalizálására törekednek, az előrehozott választás pedig rizikót jelent. Főként úgy, hogy bár a Fidesz népszerű, a kormány teljesítményével sokan elégedetlenek, így nem tudni, miként reagálnának választási helyzetben. Előrehozott választásnál nyilvánvaló, hogy a kormánypárt célja uralmának meghosszabbítása, ez protestmagatartást is eredményezhet. A rendszer legitimitását gyengítené, ha a felkészületlen ellenzék bojkottálná a választást. A kockázatok miatt kétséges a kvótáról szóló népszavazás sikere is. A szavazók többsége elutasítaná ugyan a kvótát, de a referendum aligha lenne eredményes. Ennek akkor lehet haszna, ha a Jobbik kiszorítása a cél, hiszen Vonáéknak ez esetben a kormány mellett kellene az elutasítással kampányolni.”