A bíróságról leperegtek Balog Zoltán szavai
A Debreceni Ítélőtábla ma lényegében helybenhagyta az első fokon eljáró Nyíregyházi Törvényszék ítéletét, amellyel elmarasztalta Nyíregyháza önkormányzatát és a Görögkatolikus Egyház Hajdúdorogi Egyházmegyéjét is a Huszár-telepi iskola ügyében.
Fotó: Konyhás István |
A 2010-ben újonnan felálló önkormányzat fideszes polgármestere, Kovács Ferenc első intézkedéseinek egyikeként – pénzhiányra hivatkozva – leállíttatta a telepi gyerekeket utaztató iskolabuszt, holott az ennek működtetéséhez szükséges évi néhány millió forintot a Roma Oktatási Alap nevű civilszervezet (ROA) fölajánlotta.
A polgármester 2011 elején tárgyalásokat kezdett a telepen cigánypasztorációt folytató görögkatolikus püspökkel, hogy az egyház saját fenntartásában nyissa újra az iskolát. Hivatalos okiratok szerint a polgármester valósággal rábeszélte Kocsis Fülöp püspököt, hogy ne csak óvodát és tanodát működtessenek. 2011-ben el is indult az első osztály, szinte kizárólag mélyszegénységben élő roma gyerekekkel.
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF), mielőtt pert indított volna, tárgyalt a görögkatolikus egyházzal és az önkormányzattal is, hogy hagyjanak fel a cigány gyerekek oktatási elkülönítésének tervével és a tapasztalatok feldolgozásával folytassák a 2007-ben elkezdett deszegregációt. A CFCF és a ROA ehhez minden szakmai segítségét felajánlotta. Mindhiába.
Fotó: Konyhás István |
Meglepő fordulat volt a perben, amikor az alperesek oldalán, a görögkatolikus roma iskolát támogatandó megszólalt a kormány egyik tagja. Balog Zoltán humánminiszter már tavaly áprilisi tanúvallomása előtt is tett furcsa kijelentéseket a telepi iskola ügyében. 2012 decemberében például úgy nyilatkozott: „nem lehet hagyni, hogy az egyház által elkezdett oktatási-nevelési munkát tönkretegyék”. Üzent is az alapítványnak, hogy ne próbálják „a bíróságon és más fórumokon szétverni azt, amit mások építenek”. Balog álláspontja szerint a Huszár-telepi iskolában ugyanis nem szegregáció, hanem felzárkóztatás zajlik.
A Nyíregyházi Törvényszék első fokon, nem jogerősen úgy döntött, hogy az iskolában jogellenesen, származásuk alapján elkülönítik a gyerekeket. Kötelezte az önkormányzatot és az egyházat a jogellenes magatartás megszüntetésére. Az önkormányzat és az egyház is fellebbezett – a Debreceni Ítélőtábla viszont lényegében jóváhagyta az elsőfokú ítéletet.