'Nem kétséges, hogy a Jobbikot Azerbajdzsán fizeti'
Azt a nemzetközi konvenciót, amire hivatkozva Magyarország átadta Safarovot Azerbajdzsánnak, nem arra találták ki, hogy egérutat engedjenek a bűnelkövetőknek – hangsúlyozta Serkisian Szeván, az Országos Örmény Önkormányzat elnöke. A magyarországi örmények sajnálatukat és megdöbbenésüket fejezik ki a történtek, a diplomáciai kapcsolatok megszakadása miatt. Egyúttal vizsgálatot követelnek a politikai – vagy akár a büntetőjogi – felelősség megállapítására. Az örmények úgy ítélik meg, a magyar igazságügyi szervek Azerbajdzsánnak engedelmeskedve figyelmen kívül hagyták a legfontosabbat, a morális szempontokat.
A botrány kirobbanása óta most először lépett nyilvánosság elé az örmény nemzetiségi vezető: mint mondta, a sajtótájékoztatóval szerette volna megvárni, amíg kikristályosodnak az álláspontok. Serkisian Szeván nem akarja feltételezni, hogy a magyar kormány rosszhiszeműen járt el. A kormány magatartása inkább „naiv, ugyanakkor szakmaiatlan volt” – vélte. A szakmaiságot a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak kellett volna képviselnie, de a tárca, sajnálatos módon, „nem állt a helyzet magaslatán”.
Az örmények – folytatta – Magyarországot „európai keresztény országként” tartják számon. A meggyilkolt örmény katona tehát olyan országba érkezett, ahol úgy érezte, nincs mitől félnie. De – emlékeztetett Serkisian Szeván – „nem kapta meg azt a védelmet, amiben hitt”.
Közlése szerint Örményország a NATO és uniós tagállamok részéről garanciát kapott arra, hogy Magyarország körültekintően jár el az ügyben. Magával a tárgyalással és az ítélettel nem is volt gond. Safarov átadása Azerbajdzsánnak azonban teljes mértékig elfogadhatatlan. Az örmény kisebbségi vezető megemlítette: egy izraeli–arab konfliktussal kapcsolatban a hasonló eljárás elképzelhetetlen lenne.
Az Országos Örmény Önkormányzat próbál közvetítő szerepet betölteni, de Serkisian Szeván nem zárta ki azt a lehetőséget sem, hogy az indulatok erőszakos cselekményekhez vezethetnek.
Felvetésünkre, hogy gazdasági szempontok közrejátszhattak-e Safarov kiadásában, az örmény önkormányzati elnök kitérő választ adott. Szerinte Azerbajdzsánban érzékelték Magyarország gazdasági érdeklődését, és ezt kihasználva „próbálták becserkészni a magyarokat”.
Most „mindenki a Fideszre húzza rá a vizes lepedőt”, de – tette hozzá – Magyarországon van egy olyan párt, amely Azerbajdzsánnal kapcsolatban „folyamatosan hazugságáradattal traktálja a társadalmat”. A Jobbikról van szó. Serkisian Szeván úgy vélte, nem kétséges, hogy a Jobbikot Azerbajdzsán fizeti. Konkrét bizonyítékai nincsenek, a szélsőjobboldali párt megnyilvánulásai alapján következtet erre.
Kérdésünkre, hogy az országos önkormányzat által sürgetett vizsgálatot kinek kellene lefolytatnia, Serkisian Szeván közölte: Orbán Viktor miniszterelnöknek. Még akkor is, ha erre egyelőre láthatóan nem mutat hajlandóságot.
Avanesian Alex, az országos önkormányzat elnökhelyettese jelezte, hogy az örmények igazi erejét a mintegy kilencmilliós diaszpóra adja. Az örmények az Egyesült Államokban és több nyugat-európai országban is erős lobbival rendelkeznek. A napokban az amerikai kontinens és Európa számos városában tüntetéseket tartanak. Avanesian Alex a jereváni zászlóégetést elszigetelt, szélsőséges esetnek minősítette, és hangsúlyozta: a tiltakozó demonstrációk nem a magyar nép ellen irányulnak.
A tájékoztatón jelen volt Soósné Gáspár Gabriella is, aki az örmény katonai minisztérium megbízásából a sértettet képviselte a Safarov-perben. Elmondása szerint alaptalan a védelem mostanáig hangoztatott álláspontja, hogy a gyilkos tudatilag beszűkült állapotban volt. A szakértői vélemények bizonyos pontokon eltértek, de a rasszista indítékról nem volt vita. Safarov nem kevesebb mint 26 baltacsapással ölte meg örmény áldozatát, és – miközben azeri társa próbálta jobb belátásra téríteni – egy másik örmény katonát is meggyilkolt volna, ha az illető nem zárkózik be a szobájába. Safarov a tárgyalás során egyszer sem mondta, hogy megbánta volna tettét – jegyezte meg. Soósné Gáspár Gabriella elmondta, hogy a nemzetközi jog szerint ilyen esetekben értesíteni kell azokat az országokat, amelyeknek légterét az átadott személy szállításakor használják. A magyar kormánytól egyebek mellett azt kérdezi, hogy Safarov ügyében ez megtörtént-e.
A Jobbik visszautasította a lepénzelés vádját
A Jobbik csütörtökön reagált az elhangzottakra. Közleményében határozottan visszautasítjotta az Országos Örmény Önkormányzat elnöke, Serkisian Szeván vádjait, miszerint a Jobbikot Azerbajdzsánból pénzelnék. A párt sajnálatosnak tartja, hogy az örmény önkormányzat elnöke elképzelni sem tudja, hogy egy ügyben egy párt ne pénzért, hanem az általa következetesen vallott értékeket képviselve szólaljon meg. A közlemény szerint a Jobbik ezt tette eddig is, most is, ezért Serkisian vádjait ugyanazzal a határozottsággal utasítja vissza, mint amikor orosz vagy iráni pénzügyi hátszelet sejttettek egyesek a Jobbik mögött.