belépés belépés | segítség segítség | alkalmazások alkalmazások | RSS RSS | előfizetés előfizetés | akciók akciók Nol.hu | NolBlog | NolTV | Hírmátrix | NolRandi
 
Népszabadság.hu | NolBlog | NolTV 2012. május
24. csütörtök

'Elfogadjuk, de ne lássuk!' - közepesen előítéletesek a magyarok a melegekkel

'Elfogadjuk, csak ne lássuk' - a Political Capital Institute elemzése szerint így foglalható össze a magyar társadalom viszonya a homoszexualitáshoz. A magyarok nem nevezhetők homofóbnak, inkább 'közepesen előítéletesek' a melegekkel szemben, akik a hétköznapi intolerancia miatt sokkal inkább rejtőzködnek, mint másutt a régióban.

S. G. | NOL| 2009. szeptember 4. |26 komment

nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra

Cikk értékelésBe kell jelentkezni az értékeléshez!

KommentekBe kell jelentkezni a hozzászóláshoz!

bagoj | 2009. szeptember 6. | 23:42:30

Moderálási alapelvek- komment törölve -

bagoj | 2009. szeptember 6. | 23:35:54

Moderálási alapelvek- komment törölve -

Anjou | 2009. szeptember 4. | 16:47:04

Moderálási alapelvek- komment törölve -

Anjou | 2009. szeptember 4. | 16:44:44

Moderálási alapelvek- komment törölve -

Halász | 2009. szeptember 4. | 16:08:22

"Elfogadjuk, csak ne lássuk"

Érdekes.

Nekem pontosan ugyanez a véleményem a Magyar Gárdáról.

vadfoka | 2009. szeptember 4. | 15:27:30

Moderálási alapelvek- komment törölve -

kiki78 | 2009. szeptember 4. | 15:24:47

Még mielőtt hozzászólok szeretném leszögezni, hogy hetero vagyok. Azoknak akik azt gondolják, hogy a homoszexualitás betegség, amiből ki lehet gyógyulni rossz hírem van. A homoszexualitás nem betegség, hanem állapot. Az állatvilágban is előfordul. A természet furcsa fintora. Kialakulásában több tényező is szerepet játszhat. Például ha a terhes nőt női nemi hormonokkal kezelik, a fiú magzat homoszexuálissá válhat. Ajánlani tudom a "Női agy, férfi ész" című könyvet, ami a Tudományos Kaleidoszkóp sorozatban jelent meg és a témával is foglalkozik. Miután elolvastam, sok mindenben megváltozott a véleményem. Érdemes elolvasni. Ui. A felvonulást csak akkor tudom támogatni, ha a cselekedetek nem ütköznek közerkölcsbe, ergo nem provokatívak.

guga | 2009. szeptember 4. | 15:24:28

A meleg felvonulás Magyorárszágon jelenleg politikai célokat szolgál, csak felhasználja őket a regnáló kormány. Szerencsétlen beteg emberek meg asszisztálnak hozzá.

BÁTOR | 2009. szeptember 4. | 13:34:15

érdekes 2005-ben még nem okozott gondot egy egy ilyen felvonulás volt egy maroknyi ember aki tiltakozott de nem kellett ekkora rendőri készültség, a képen az a meghatározhatatlan nemű ember akiről nem tudom eldönteni, hogy nő vagy férfi csak azt látom, hogy a tekintete minden értelmet nélkülöz szóval megértem ha ilyenek tiltakoznak mindig mindenki ellen, viszont abba belegondolt egy két tiltakozó emberke ha a kutyát se érdekelné a vonulásuk előbb-utóbb érdeklődés hiányában elmaradna!

Sobri | 2009. szeptember 4. | 13:24:38

'Elfogadjuk, de ne lássuk!' - közepesen előítéletesek a magyarok a melegekkel..."

Akit nem érdekel az ne nézze!!

De mi az, hogy melegek??

Meleg sokminden lehet, pl. a kávém, a radiátor, a szerelmem csókja.... stb.
Ne sértődjenek meg ha nevükön nevezik őket!
És főleg nebüszkélkedjenek a természet ezen fintorával.

aranybika | 2009. szeptember 4. | 13:16:53

Moderálási alapelvek- moderált komment -

rtk lk. gz hgy z tstmntm mgblygz hmszxltst,d nm hszm hgy m vlk szrtn z tn ln, mvl tl vn brzszt dlgkkl (pl vrbssz) mnk mdrn trsdlmbn nns hly.

krsztnyknt z jtstmntm tn klln ln hl jzs flszll zk lln kk z .b. mssgt gyllk (gz nm bzk hnm prstk,d lnyg gynz...)

pnkk. hgy h bzk mnjnk hrtbgyr kkr grd s mhtn pszt kzpr mrsrzn? mrt lgtbb bdpst m krj kt ltn z tckn.

ppc1500. d j nkd t hgy lyn nrmls vgy s zrt t mndd mg hgy k "msk" s z mrt nm lyn j mnt t vgy...

hrgls..hgy lht z hgy sztrbn,nmt, svd, frnc-bn, hllndbn, nglbn nm vszk zt gy s szzzrk nzk zkt prdkt, rndr nlkl...dgnrltk zk trsdlmk? nm, skkl nrmlsbbk s skrsbbk mnt hz trsdlm...tln ppn zrt mrt tlrnsk!!!???

kntknt. bbn gzd vn hgy hb vllst gnyln mrt z csk nckn d vlk szmbn tmdflltt. z ltld lrt gyn nm rprznttv bzkr gymnthgy gzk sm z sszs htr-r.
gybkn zrt bnkztlk l mrt mndg mkr mgjlnsz csk frcsg blld gyllt!

Pinokkió | 2009. szeptember 4. | 12:45:17

Csak most tűnt fel, hogy ez Meleg Méltóság Menete! Mindenesetre a "méltóság" kitételt indokolatlannak tartom egy ilyen magamutogató, provokatív, bazári majomkodás kapcsán, még ha újabban oly hiteles politikusaink és értelmiségünk egy-egy illusztris tagja is vonul, esetleg kifejezi egyetértését.

Azon is elmélázhatnának a szervezők, hogy lassan olyan körülzárással-forgalomeltereléssel jár együtt a vonulgatásuk, hogy akár a Hortobágy közepén is tarthatnák, éjszaka, kb. ugyanannyi emberhez jutna el az üzenetük.

Hozzáteszem: felőlem ugyan vonulhatnak, kisebb dolgom is nagyobb annál, hogy velük foglalkozzak. Mellesleg mindenki úgy teszi magát nevetségessé, szánalmassá, ahogyan akarja.

Még valami: szeretném megtartani a jogomat arra, hogy a homoszexualistást gusztustalan elferdülésnek tartsam, mint ahogy a férfi nő közötti szexuális kapcsolatban is lehetnek dolgok, amelyeket gusztustalannak tartok. Hogy érthetőbb legyen: ha egy pár, vagy csoport a kakiszex elkötelezett híve, ez az ő dolguk, egészségükre. Ha én ezt undorítónak tartom, ne legyek már náci, vagy kakifób (aki - mint nyilvánvaló, lelke legmélyén épp erre vágyik).

érték elek | 2009. szeptember 4. | 12:40:56

zoli79
és? attól még bűn, nem én mondtam hanem a Bibliában van.
Amúgy részemről nem izgatnak a melegek, nem ítélkezek, mindenki azt csinálhatja amihez kedve van. Az viszont zavar ha felvonulnak nagy csinadrattával hogy mindenki jöjjön és ez milyen cool, hetek óta tele van a sajtó vele és úgymond 'jogom van' rózsaszín tangában a pöcs.met rázva behatolást imitálni. Van egy meleg ismerősöm és elítéli ezeket, felvállalja hogy meleg együtt él vkivel (fiúval) de sohasem kérkedne vele és nem vonulgatna tangában, ezért tiszteletben tartom őt, normálisan viselkedik, hasznos dolgozó tagja a társadalomnak.

zoli79 | 2009. szeptember 4. | 12:17:51

érték elek: a Biblia egyik legfőbb tanítása a szeretet és az az elv, miszerint a morális bűn feletti ítélkezés Isten dolga - és persze az elkövetőé, akinek magában kell elszámolnia tetteiről, vágyairól, gondolatairól, de sosem a szomszéd dolga.

ejmiakő | 2009. szeptember 4. | 11:52:05

Moderálási alapelvek- komment törölve -

ppc1500 | 2009. szeptember 4. | 11:46:32

to aranybika: kedves barátom, te nagyon beindultál, csak így tudom megmagyarázni magamnak azt, hogy a hozzászólásodban összehordasz hetet-havat. Nem tudom mennyire vagy érintett ebben a dologban, de nem is érdekel.
Én egy átlagos hetero férfi vagyok, két kamasz gyermek apja. Mint már írtam, nekem mindegy ki kicsoda, de ezek a dolgok teljesen magánügy, ezért az ilyen és hasonló felvonulásoknak nincs keresnivalójuk a társadalomban. A "mások" harcoljanak más szinten, más fórumokon a jogaikért. Nembeszélve arról hogy ez a felvonulás nem a jogokért való harc, inkább a "többség" hergelése, provokálása. Egy jó hecc. Mert ha komoly lenne a szándék az elfogadtatásért, akkor nem fognak tellegni a nyilvánosság elött.
U.I.: Igenis számomra elfogadhatóbb, ha az utcán csókolózni látok egy nöt és egy férfit, mint két ugyanolyan nemüt. Számomra valahogy természetesebb a dolog. Nem gondolod?

érték elek | 2009. szeptember 4. | 11:45:42

bikuci
ha a kereszténységet felhoztad egy idézet neked:

A Biblia egyértelműen kijelenti, hogy a homoszexuális tettek bűnök (1 Mózes 19:1-13; 3Mózes 18:22; Róma 1:26-27; 1 Korinthus 6:9). A Róma 1:26-27 konkrétan azt tanítja, hogy a homoszexualitás annak az eredménye, hogy valaki megtagadja Istent és nem engedelmeskedik neki. Amikor egy ember folyamatosan bűnben és hitetlenségben van, akkor a Biblia szerint Isten “átadja” még gonoszabb és zülöttebb bűnöknek, hogy megmutassa neki az Isten nélküli élet hiábavalóságát és reménytelenségét. Az 1 Korinthus 6:9 kijelenti, hogy a homoszexuális bűnök elkövetői nem öröklik Isten királyságát.

Isten nem teremtett senkit homoszexuális vágyakkal. A Biblia szerint a bűn miatt válik valaki homoszexuálissá (Róma 1:24-27) és ez kizárólag a saját választása. Születhet valaki nagyobb homoszexuális hajlammal, mint ahogy másokra inkább az erőszakosság vagy műs bűnök a jellemzők. Ez nem ad felmentést valakinek, hogy a bűnt válassza és kiélje bűnös vágyait. Amikor valaki úgy születik, hogy hajlamos a dühre / haragra, akkor helyes kiélnie ezeket? Persze, hogy nem! Ugyanez igaz a homoszexualitásra.

kunta:kinte | 2009. szeptember 4. | 11:37:09

Moderálási alapelvek- komment törölve -

ppc1500 | 2009. szeptember 4. | 11:36:45

én ezek szerint "majdnem" az átlaghoz tartozom: nekem tök mindegy ki milyen vallású, színü vagy szexuális orientálású. Azt tartom hogy ez mindenkinek magánügye. S emiatt nem tetszenek az ilyen és ehhez hasonló felvonulások: mivel magánügy, nem kell ebböl bohózatot csinálni. Ha komolyan gondolják hogy tenni kell ezért, nem így. Szerintem.

Hans Castorp | 2009. szeptember 4. | 11:31:36

Moderálási alapelvek- komment törölve -

aranybika | 2009. szeptember 4. | 11:24:12

Moderálási alapelvek- moderált komment -

knt-knt! m JGD vn rr hgy ms mbrkt mcsksnk nvzzl???? rtttk mlgk vlh nkd? ntlt mcskdbl bnk vgy!

ct! rngtg htr krvn vslkdk mndn np vgy st, bp tl vn sxklbkkl, hrdtsskkl hl mztln nk vnnk-z bzzg nm zvr snkt. D h kt hsnnm csnlj gynzt, kkr btgk, mcsksk?

Jbbsk! Hgy h gz krsztnyk vgytk kkr tnljtk mg hgy jzs mt mndtt z mbrtrsk rnt szrttrl vs gylltrl.

vrg! klmbsg bzk mg fsk kztt hgy mg z lzk sh nm tmdtk mg gy fsflvnlst z tbbkk rszksn mgtmdtk mlgkt, s blktnk MNDNKB k nm fll mg nkk; bzk, zsdk, cgk, jsgrk, thrtsk (tgnp nl)..stb

catoo | 2009. szeptember 4. | 11:10:04

Megjegyzes:
Ha baratnommel vagy felesegemmel az utcan setalunk nem viselkedunk kirivoan. Egymast nyalva-falva, felhivva a figyelmet magunkra.

Nem itelem el ezt az eletet, de ugy tekintek rajuk, mint akik a Lipot-mezorol kaptak kimenot.
Nem lehet az o eletuket komolyan venni. Mert mar alapjaiban is komolytalan. Nevetseges. Az egesz.

Virág elvtárs s.k. | 2009. szeptember 4. | 11:09:15

Pláne nem való a Főváros legfrekventáltabb közlekedési útvonalára.

annaberg | 2009. szeptember 4. | 11:07:29

hát ez az "elfogadjuk, de ne lássuk" mentalitás a cigányokkal kapcsolatban nem alkalmazható.

Virág elvtárs s.k. | 2009. szeptember 4. | 11:07:27

Moderálási alapelvek- komment törölve -

kunta:kinte | 2009. szeptember 4. | 10:50:53

Moderálási alapelvek- komment törölve -

HIRDETÉS
Melegfelvonulás 2008. Bu...
Melegfelvonulás 2008. Budapest
Népszabadság - Hernád Géza

Nem nevezhető homofóbnak a magyar társadalom többsége a Political Capital Institute elemzése szerint. A közvélekedés a kutatásuk szerint - amelyet lapunkkal ismertettek - inkább csak azt utasítja el, hogy a homoszexualitásról közügyként lehessen beszélni. A politikai szereplők óvatossága a hétvégére tervezett Meleg Méltóság Menetével kapcsolatban éppen ezzel a közvélekedéssel magyarázható. Ez azonban azt a veszélyt hordozza magában - figyelmeztet az intézet -, hogy a felvonulásra 2007 óta rátelepedő szélsőjobboldal kisajátítja magának a témát, és így a romakérdéshez hasonlóan erősítheti az előítéleteket, továbbá elmérgesítheti a többségi társadalom és a meleg kisebbség viszonyát.

A többségi társadalom viszonya a homoszexualitáshoz - ami jól kiütközik a téma politikusok általi kezelésében is - egy jellemző mondatban foglalható össze: "elfogadjuk, csak ne lássuk". Ez rontja mind a homoszexualitással kapcsolatos társadalmi-politikai témák nyilvános megvitatásának esélyét, mind a melegek önazonossága nyílt felvállalásának lehetőségét - olvasható az elemzésben.

Idézik az európai társadalmak összehasonlító vizsgálatát, a 2006-os European Social Survey-felmérést is, amelyben az áll: Magyarországon többen vannak azok, akik szerint a homoszexuálisoknak "meg kéne adni a lehetőséget, hogy úgy éljék az életüket, ahogy szeretnék" (42 százalék), mint azok, akik ennek ellenkezőjét állítják (25 százalék). Ugyanakkor ez az arány nemzetközi összevetésben közel sem számít olyan kedvezőnek (Nyugat-Európában a helyeslők aránya gyakran a 70 százalékot is meghaladja).

HIRDETÉS

Magyarország az adatok tükrében a melegekkel kapcsolatban leginkább a kelet-közép-európai régió közepesen előítéletes országai közé sorolható - áll az elemzésben. A felvonulás - amelyet Budapesten 1997 óta rendeznek meg - kezdettől fogva vitatott hatékonyságú politikai eszköz (hiszen sokak szerint éppen a homoszexuálisokkal kapcsolatos negatív sztereotípiákat erősíti), ám a politikai közbeszéd fontos témájává csak 2007-től vált, mivel a felvonulókat ekkor érték először atrocitások az ellentüntetők részéről, majd ugyanez hevesebben megismétlődött 2008-ban is.

Az intézet figyelemreméltónak tartja, hogy a felvonulás körüli utcai rendbontások csak azt követően kezdődtek, hogy a 2006. őszi zavargások után olyan - elsősorban a szélsőjobboldalhoz köthető - tüntetőcsoportok szerveződtek, amelyek azóta is folyamatosan keresik a különböző alkalmakat arra, hogy megmutathassák magukat. Ennek következménye, hogy a melegfelvonulást megelőző politikai diskurzus ebben az évben már sokkal inkább szól a szélsőségesek elleni küzdelemről, a gyülekezési jog, illetve a rendőri biztosítás kérdéseiről, mint a homoszexuálisok ügyéről. Ez pedig jól láthatóan nincs ellenére a politikai szereplők többségének, akik a többségi társadalom elvárásaihoz alkalmazkodva inkább kerülni igyekeznek a témát.

Az elemzésben kitérnek arra is, hogy Magyarországon 1988-ban jött létre az első melegszervezet, és a rendszerváltás óta folyamatos a diszkriminatív jogi szabályozás lebontása. Mára - a fejlett demokráciákhoz hasonlóan - csak a házasságkötéshez és a közös örökbefogadáshoz nincs joguk a melegeknek.

Ugyanakkor ez a mindennapi intoleranciát aligha szünteti meg: a melegek többsége számára a társadalom különböző színterein (család, iskola, kortárscsoport, munkahely stb.) csak akkor kerülhető el a kirekesztés , ha "rejtőzködnek", ha magánéletüket eltitkolják saját környezetük elől. A fent idézett európai felmérés szerint a melegek "rejtőzködése" ugyanakkor régiós összehasonlításban is kiemelkedően magas Magyarországon. Erre utal, hogy az egyik legalacsonyabb azon válaszadók aránya ( 6 százalék), akik személyesen ismernek homoszexuális személyt, miközben ugyanez az arány Csehországban például ennek több mint kétszerese.

 
nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra    26 komment

HIRDETÉS

HIRDETÉS
.
HIRDETÉS
. .
Galériák
     

Ez a címe

KÖVETKEZŐ » « ELŐZŐ
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS
. .
HÍRMÁTRIX . NOLTOP10
   olvasottak   
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS