'A kormány hiteltelenné vált'

Az ellenzéki pártok egyként állítják: a kormány hiteltelenné vált. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter útját pedig egyhangúan járhatatlannak tartják.

„Orbán Viktor elvesztette a hitelét a világban, ezért Orbánnak mennie kell” - így kommentálta a Moody's leminősítését Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke szerint Orbán Viktoron és Matolcsy Györgyön kívül mindenki látja, hogy Magyarország nem valamilyen összeesküvés, hanem „két ember hülyeségének az áldozata”. Akkora a baj, hogy már az IMF-fel való megállapodás híre sem tudta megmenteni az országot a leminősítéstől – tette hozzá. Az MSZP elnöke szerint a legfontosabb feladat most a bizalom helyreállítása. Ehhez Mesterházy szerint több dolgot is kell tenni: egyfelől a lehető legrövidebb időn belül megállapodni az IMF-fel és az európai bizottsággal. Másfelől radikálisan megváltoztatni a nem ortodox gazdaságpolitikát. Harmadrészt helyre kell állítani a jogállam rendjét és demokratikus működését, mert szerinte ennek a felszámolása is hitelvesztéshez vezetett. Negyedrészt pedig – emelte ki Mesterházy – a politikai felelősöknek is távoznia kell. „Éppen ezért felszólítom Lázár János frakcióvezetőt, hogy a Fidesz képviselőcsoportja konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal válasszon új miniszterelnököt és új kormányt. Olyat, amely kellően hiteles a problémák megoldására (…) Arra kérem a fideszeseket, hogy tegyenek félre minden személyes és pártpolitikai érdeket. Most csak a magyar emberek és csak az ország érdekei számítsanak. Viselkedjenek hazafiként és ne egy hűbérúr szolgáiként” - fogalmazott Mesterházy Attila. Nyilatkozatát Lázár János úgy kommentálta: Mesterházynak nem hozzá, inkább orvoshoz kellene fordulnia. 

A nemzetgazdasági miniszter azonnali menesztését szorgalmazta a Lehet Más a Politika is. Scheiring Gábor, az ökopárt szakpolitikusa szerint „az Orbán-Matolcsy-duó a falnak vezette az országot”. A képviselő hangsúlyozta: már a hétvégén össze kell hívni egy válságtanácskozást a munkavállalói érdekképviseletek, a munkáltatók és a parlamenti pártok részvételével. Scheiring szerint Orbán Viktor miniszterelnök nem bujkálhat tovább, világosan fel kell vállalnia a felelősséget a kialakult helyzetért. „A kormánynak vissza kell vonnia az egykulcsos adórendszert és háromkulcsos igazságos jövedelemadót kell bevezetnie” - mondta Scheiring, hozzátéve: a jelenlegi rendszer ötszázmilliárdos lyukat üt a költségvetésen, ami rendkívüli mértékben fokozza az ország sérülékenységét.

A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció álláspontja szerint szakértői kabinetre van szükség a hiteltelenné vált kormány helyett. Molnár Csaba alelnök úgy vélte: gyökeres gazdaságpolitikai fordulat kell és első lépésként vissza kell vonni a rossz adatokon és terveken alapuló jövő évi költségvetést. Gyurcsány Ferenc volt kormányfő a Facebookon ezzel kapcsolatban arról írt: Orbán „az elmúlt tizenöt év legnehezebb helyzetébe kormányozta Orbán Magyarországot”. Gyurcsány szerint nem kétséges, hogy az IMF visszahívásával, a bóvlivá silányítással „megérkezett a vég kezdete”. A volt miniszterelnök úgy vélte: Orbán háborúja elbukott és előbb-utóbb ezt neki is be kell látnia. „Orbánékon nem látszik a felismerés. Sőt, azt mondják, hogy sikeresek vagyunk, a régi politikát kell folytatni, ők nem változtatnak semmin. Vakok és süketek, esetleg csak dacosak. De nyugodtan mondhatom, én, aki sokat tárgyaltam az EU-val és az IMF-fel, ez így nem fog menni. Nem kellene több pofont kapni, hogy belássák: vége” - írta a Facebookon Gyurcsány Ferenc.

Az ellenzéki pártok közül egyedül a Jobbik vélte úgy, hogy a spekulánsoknak is jelentős szerepe van a kialakult gazdasági helyzetben; igaz, hozzátették: a kormány „hiteltelen gazdaságpolitikája” is részese a képletnek. Volner János jobbikos képviselő szerint a spekulánsok a gazdaságpolitika gyengesége miatt indítottak támadást Magyarország ellen, de ezzel kapcsolatban a kormány is ellátta őket munícióval, mert Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter intézkedései is tévútra vitték a gazdaságot. A radikális párt politikusa többek között a "tehetőseket segítő, a gazdaságot gyengítő" adórendszert okolta azért, hogy a közelmúltban a forint árfolyama mélypontra zuhant, miközben az országkockázati felár is a történelmi csúcs közelében jár. A Jobbik ismét megerősítette: véleményük szerint újra kellene tárgyalni az államadósságot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.