Még mindig van, aki megeszi a black money-trükköt

Nem tudni, egyedi esetről van szó, vagy újra támadnak hazánkban a Black Money-s csalók. Bármennyire is primitív és nevetséges a trükk, a jelek szerint még mindig bejön. A hiszékenység és a kapzsiság határtalan.

Tíz éve írtunk először azokról a nigériai és ghánai csalókról, akik több tízezer dollárt csaltak ki hiszékeny német, magyar és vietnámi vállalkozóktól Magyarországon. Tőkéstársakat, befektetőket kereső vállalkozókat környékeztek meg azzal, hogy van pénzük, csak éppen egy kis segítségre volna szükségük, hogy hozzáférhessenek.

Elmondták, hogy a hazájukban mindennaposak a bankrablások. Hogy ne érje meg pénzt rabolni tőlük, a bankok feketére festik a bankjegyeket. A speciálisan e célra kifejlesztett festék csak egy bizonyos - Európában nehezen beszerezhető és igen drága - oldószerrel távolítható el a bankókról, ám a művelet végén a pénz olyan lesz, mintha soha be sem festették volna, a legszigorúbb banki ellenőrzés próbáját is kiállja.

Természetesen a „befektetőnél” mindig volt egy kevéske oldószer, amivel igazolhatta állítását, ám az ahhoz kevés, hogy a nála lévő összes fekete bankót megtisztíthassa. Tíz-húsz-harmincezer dollárt, volt, aki még ennél is nagyobb összeget kért kölcsön leendő üzlettársától festékre, mondván, ha létrejön a közös üzlet, majd elszámolnak.

Persze a reménybeli üzlettársak soha többé nem látták a befektetők, a feketére festett bankókról pedig rendszerint az derült ki, hogy az adott címletű euró vagy dollár méretére vágott feketére festett értéktelen papírlapok. A festékre átadott pénznek pedig búcsút inthettek örökre.

Téved, aki azt hiszi, hogy e gyermeteg módszernek ma már senki nem dőlne be. Az emberi hiszékenység határtalan. A Nemzeti Nyomozó Iroda dél-dunántúli kirendeltsége nemrég fejezte be a nyomozást annak a kameruni származású magyar állampolgárnak az ügyében, akit még márciusban fogtak el különösen nagy kárt okozó csalás gyanúsítottjaként. 

F. A. Ivo (38) az interneten keresett olyan tehetős vállalkozókat, akik kamionokkal, munkagépekkel kereskedtek. Felhívta őket, és azt mondta, készpénzért vásárolna, azonban a személyes találkozóra pénz helyett egy kis méretű lezárt széfet vitt magával. A maciban az 500 euróval azonos méretre vágott fekete papírlapok voltak kötegelve, nejlonba csomagolva.

Elsőre senki sem hitte el, hogy a széf egy afrikai bankban biztonsági okokból feketére festett bankjegyet tartalmaz, amíg F. A. Ivo egy kisüveg vegyszerrel meg nem tisztított egy ötszázast. Mutatványa meggyőző volt. Hatására egy vállalkozó közel 90 millió forintot adott  a kameruni magyarnak festékre. Egy másik vállalkozó az utolsó pillanatban lépett vissza.

Nem tudni, hogy e két eseten kívül hányszor próbálkozott F. A. Ivo, a rendőrség legalábbis nem tud több sikeres próbálkozásról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.