Iszonyúan sokba kerül, mégis kistafírozzák a közmédiát
A márciusban elindított M1 hírcsatorna fenntartása idén 4,3 milliárd forintba kerül a médiaszolgáltatási alapnak, a júliusban startolt M4 Sport pedig 5,4 milliárdba. A növekvő kiadások miatt a kormány átvállal 47,2 milliárdot az állami média adósságából, így tartalom-előállításra 9 milliárddal több jut.
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) lapunk érdeklődésére közölte, hogy idén 4,3 milliárd forintba kerül a tavasszal indított M1 hírcsatorna fenntartása, amit a március 15. és június 30. közötti időszak adatai alapján határoztak meg. Ebből az következik, hogy az állami médiának az M1 és az M4 Sport elindítása 2015-ben hozzávetőleg tízmilliárd forintba kerül, miután az MTVA azt már korábban közölte, hogy a július 18-án startolt M4 Sport idei költségvetési kerete 5,4 milliárd forint. A két új csatorna 2016-os fenntartási költsége pedig 14-15 milliárd forintra rúghat.
A hírcsatorna fenntartása a folyamatos üzemmód, az élő közvetítések sokasága, a híradós stábok miatt emészt fel iszonyúan sok pénzt, az M4 Sport esetében pedig több milliárd forintba kerülnek a közvetítési jogok.
Az M1-re költött 4,3 milliárd forint más hírtévékkel összevetve is igen jelentős összeg, például a hasonló profilú ATV az online cégadatbázis szerint 2014-ben 2,1 milliárdból, a Hír TV pedig 7 milliárd forintból gazdálkodott. A két hírtévé közötti nagyságrendi bevételkülönbség a szakemberek szerint két fő okkal magyarázható: korábban a Hír TV a Fidesz háttértámogatásával nagyon magas terjesztési díjakat tudott kialkudni a nagy kábelszolgáltató cégektől, másrészt a Hír TV az idén februári Orbán–Simicska-szakítás előtt évente milliárdos nagyságrendű állami hirdetéscsomagot kapott.
A két új csatorna elindítása nagyon megterheli az MTVA idei 80 milliárd forintos költségvetését, ezért is vállal át az állam 47,2 milliárd forintot a médiaszolgáltatási alap hiteleiből. Ezt Adorján Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára épp azzal indokolta: az MTVA kiadásai idén megnőttek, és az adósság kamatterhei eljutottak egy olyan kritikus ponthoz, hogy a törlesztés már gondot okoz. A hitelátvállalás után az MTVA nagyságrendileg évi kilencmilliárd forinttal fordíthat többet tartalom-előállításra.
Az állami média 2012 végén egy 63 milliárd forint értékű hitelcsomagot hozott tető alá négy bankkal, ebből finanszírozta a Kunigunda útjai székház megvásárlását, valamint a korábbi hitelek kiváltását. A székház vásárlására felvett 140 millió eurós (2012-es árakon 43,7 milliárd forintos) hitel törlesztését tavaly októberben kellett megkezdeni.
Lapunk információi szerint az MTVA vezetése korábban azért lobbizott, hogy a hitelátvállalás fejében az állami média átadhassa a kincstárnak a tulajdonában lévő közel negyven ingatlant, kivéve a Kunigunda útjai gyártó bázist. Ezek az ingatlanok több tízmilliárd forintot érnek.
A Duna TV-nek a Nap-hegy oldalában álló régi székháza évek óta üresen áll, ugyanúgy, mint a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai ingatlanának nagyobbik része. Szintén tízmilliárdos nagyságrendű értéket képvisel az MTI Naphegy téri ingatlanegyüttese.
|
Drága hobbi az állami hírcsatorna fenntartása Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A kormány 2016-ban 77 milliárd forintra állítja be az MTVA költségvetését: mintegy 70 milliárdot kap közszolgálati feladatai ellátására, ezen felül azzal számolnak, hogy a cég hétmilliárd forintos reklámbevételre is szert tesz, tekintettel a két nagy 2016-os sporteseményre, a labdarúgó Eb-re és az olimpiára.