Igaz, teszik hozzá, az elmúlt esztendőben rosszabb volt a helyzet, mert a bértárgyalások csak késő ősszel kezdődtek el. Most viszont a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) a következő napokban összeül, és a konzultáción minden bizonnyal a minimálbér is napirendre kerül. A kérdés persze most is az, hogy a kabinet hajlandó-e majd engedni a célszámokból, hiszen a minimálbér nagyobb mértékű emelése jelentős mértékben érintheti a költségvetési szféra kiadásait is.
Úgy tudjuk, a szakszervezetek nem adták fel tavalyi követelésüket: szeretnék elérni, hogy a minimálbér 2018-ra érje el a létminimumot. Ehhez viszont az öt százalék – ami nettóban jövőre nagyjából 3700 forintot jelentene – bizonyosan kevés. A KSH módszertana alapján, de a Policy Agenda által elvégzett számítások szerint 88 ezer forint kell a megélhetéshez, miközben a minimálbér csupán 73 ezer forint.
A különbség tehát 15 ezer forint, így jövőre és az utána következő esztendőben legalább kétszer hét és fél ezres emelésre lenne szükség. Ez évente tíz százalékot meghaladó növekmény, amire szakszervezeti körökben még látnak esélyt. Ha ugyanis 2018-ban valóban egy számjegyű lesz a személyi jövedelemadó kulcsa, az önmagában hat százalékot jelent, vagyis: a minimálbért csak kétszer hét százalékkal kellene növelni.
Forrásaink azért is optimisták, mert szinte bizonyosak benne, hogy jövőre választási költségvetés születik. Úgy vélik, emiatt időzítik a személyi jövedelemadó (szja) csökkentését is 2018-ra. Ha ez valóban bekövetkezik, máris hat százalékkal nőnek a nettó fizetések. Más kérdés, hogy ezt az érdekvédők igazságtalannak tartják, mert ezzel a lépéssel ismét a magas fizetéssel rendelkezők járnak jobban, mégsem lépnek fel határozottan ellene.
A tavalyi egyeztetések során kizárólag a Magyar Szakszervezeti Szövetség tartott ki a közösen támogatott bérfelzárkóztatási program mellett. Azért nem írták alá a minimálbér ötszázalékos emeléséről szóló egyezséget, mert nem láttak garanciát arra, hogy a legkisebb jövedelem 2018-ra elérheti a létminimum szintjét. Most ugyanez lehet a helyzet, ha a kormány ragaszkodik a büdzséből következő ötszázalékos béremeléshez. Május végéig eldől, lesz-e konszenzus.