Még hónapokig nehezítheti az egészségügy működését az Országos Egészségbiztosítási Pénztár átszervezése. Bár legutóbb Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter befejezett kormánydöntésről beszélt, a feladatok és pozíciók újraosztása 2017 tavaszáig is elhúzódhat. Csak az látszik teljesen bizonyosnak, hogy a korábbi feladatokat húsz százalékkal kisebb bérkerettel kell megoldania az ágazatnak.
Az OEP, az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH), az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) tervezett átszervezéséről számos részlet szivárgott már ki. Így tudni lehet, hogy az OMSZ önállósága is megszűnik, és bekerülhet a kórházfenntartó hivatal irányítása alá, éppúgy mint az az Országos Vérellátó Szolgálattal korábban már megtörtént. Ennek időpontja és részletei azonban még nem ismertek. Információink szerint az OTH, amelynek elvben szigorú hatóságként a betegbiztonságot garantáló szabályokat kellene betartatnia az intézményekkel, a jövő év tavaszán szintén beolvad a szakminisztériumba. Az OEP szétdarabolásának is két lehetséges időpontja van: július, illetve ha ezt a határidőt nem sikerül tartani, akkor év végéig is elhúzódhat a folyamat.
A heti Kormányinfón rendre elhangzik, hogy az egészségbiztosító sorsa eldőlt, az erről szóló kormányhatározat azonban még nem került nyilvánosságra. Lázár János kancelláriaminiszter közlése szerint a pénzbeni ellátások – gyes, gyed, táppénz – folyósítását az országos nyugdíjbiztosítási feladatokkal együtt egy újonnan létrehozandó szervezethez, a Nemzeti Családtámogatási és Társadalombiztosítási Hivatalhoz delegálják.
Tényként kezelhető az is, hogy az egészségkassza szolgáltatásvásárlói funkciói – az államilag finanszírozott gyógyítási csomag összeállítása, valamint annak meghatározása, hogy miért, mennyit fizetnek, azt hogyan számolják ki – a szakminisztériumhoz kerül, egy helyettes államtitkár felügyelete alá. Ugyanide telepítik a gyógyszerbefogadásokkal, a szolgáltatók ellenőrzésével, az egészségügy adatvagyonának „értékesítésével” kapcsolatos feladatokat is.