23 milliárdos mentőöv a BKV-nak
Demszky Gábor elmondta: a kormány több részletben, összesen 23 milliárd forinttal segíti a BKV működését. Szollár Domokos kormányszóvivő ugyanakkor hangsúlyozta: a kormány biztosítja ezt a támogatást, de csak akkor, ha a főváros teljesíti a kabinet feltételeit.
A főpolgármester felmutatta azt a dokumentumot, amit a kedden reggel fogadott el a BKV igazgatótanácsa. Ez tartalmazza a menedzsment új javadalmazási szabályzatát, a BKV új etikai kódexét, belső hatásköreinek rendjét, illetve a kollektív szerződés újratárgyalására vonatkozó javaslatot.
Mint mondta, a BKV ezzel eleget tett a kormány és a főváros azon elvárásának, hogy a működése átláthatóbb és hatékonyabb legyen.
Véleménye szerint a keddi tárgyalás eredménye egy olyan társadalmi szerződés létrejötte, amelyet a kormány, a főváros, a BKV utazóközönsége és a közlekedési társaság köt, akiknek együtt kell terheket vállalnia annak érdekében, hogy a BKV ugyanezeket a szolgáltatásokat a jelenlegi vagy annál jobb színvonalon nyújtani tudja.
Demszky Gábor tájékoztatása szerint a kormány azt vállalta, hogy 2010 első felében 10 milliárd forinttal, az év második felében 8 milliárddal támogatja a közlekedési társaságot, valamint 5 milliárd forintnyi hitelgaranciát vállal.
Hozzátette: a főváros azt vállalta, hogy a költségvetésébe betervezett 10 milliárd forint mellett 5 milliárddal támogatja a BKV-t jövőre, 2011-ben pedig ezt tíz plusz tíz milliárdra emeli.
Kiemelte: 2011-ben 18,5 milliárd forintot, 2012-től pedig folyamatosan mintegy húsz milliárd forintot fordíthatnak a BKV belső adósságának csökkentésére, a járműpark korszerűsítésére.
Szollár Domokos leszögezte: a kormánynak vannak feltételei a támogatás biztosításához. Ezek közül - mint mondta - több megvalósulni látszik. Példaként említette, hogy a BKV átültette a szervezeti és működési szabályzatába a kormány által kért transzparencia-elveket.
A legfontosabbnak az átláthatóság megteremtését nevezte. Tűrhetetlen az, ami a BKV-nál az elmúlt hónapokban történt - fogalmazott és a közlekedési társaságot egy lyukas fazékhoz hasonlította, amelybe felülről öntik a pénzt, de alul az el is folyik. Szavai szerint a BKV-nak sokkal etikusabban és tisztességesebben kell működnie ahhoz, hogy a kormányzati támogatást megkaphassa.
A kormányszóvivő közölte: azt szeretnék, ha a BKV a közbeszerzéseknél kössön átláthatósági megállapodást. Ennek lehetőségéről - az antikorrupciós csomag részeként - hétfőn döntött az Országgyűlés.
Arra kérdésére, hogy a fővárosi szocialista frakciót kötelezik-e a tarifaemelés megszavazására, hiszen legutóbb éppen ők utasították el ezt, úgy válaszolt: ezt a kérdést nem neki kell feltenni.
A kormányszóvivő kitért arra: az első részletet február 15-ig utalja a kormány, a második részletet viszont csak akkor adják oda, ha teljesülnek a kabinet által támasztott feltételek. Erről a részletről április elején hoz döntést a kormány. A kabinet az általános tartalékból fedezi a támogatást.
A szándéknyilatkozatot várhatóan szerdán írják alá.
Demszky Gábor főpolgármesternek kérdéseket nem lehetett feltenni, mivel a kormányszóvivő nyilatkozata alatt elhagyta a sajtótájékoztató helyszínét.
A Fidesz felelősségre von
A Fidesz üres ígéretnek tartja a megállapodást. Németh Szilárd, az ellenzéki párt fővárosi és országgyűlési képviselője közölte: ha pártját megbízzák az emberek az ország és Budapest vezetésével, akkor az összes, jogtalanul, illetve gyanús módon kifizetett tanácsadói pénzeket és végkielégítéseket vissza fogja szerezni. Azokat pedig, akik ezeket a szerződéseket megkötötték - a BKV vagy a fővárosi önkormányzat részéről -, felelősségre fogják vonni - tette hozzá Németh Szilárd.