Orbán győzelemre készül, és bárkit levált, aki nem teljesít

Kormányról nyerni 2014-ben – ezt a bravúrt követelte meg Visegrádon a Thermal Hotelben Orbán Viktor, aki figyelmeztette a fideszes választókerületi elnököket: nem akar több "Szigetszentmiklóst". A miniszterelnök nem lát versenytársakat a pályán, a Bajnai–Mesterházy-megállapodásról az a véleménye: "az is nekünk jó".

Győzelemre készül a Fidesz, és a miniszterelnök ezúttal kormányról akar nyerni – így foglalta össze éjfél előtt az egyik fideszes képviselő munkatársunknak azt, miről beszélt Visegrádon, a Thermál Hotelben zárt körben tartott kihelyezett frakcióülésen Orbán Viktor. A miniszterelnök a szokásos vacsora után adott politikai helyzetértékelést (a Hír Tv helyszíni tudósítása szerint egyórás késéssel), a külvilágtól hermetikusan elzárt képviselőknek. A Népszabadság már megírta, hogy a miniszterelnök Visegrádon a kampány jegyében ukázokat ad a fideszeseknek és a kereszténydemokratáknak arra, hogyan kell győzni a választásokon. A kiszivárgott hírek szerint a miniszterelnök ezúttal is emlékeztetett, hogy már kormányzott egyszer, mégpedig nem is rosszul, 2002-ben kormányzati pozícióból mégis elveszített egy választást, amiről úgy látszott, hogy "szociológiai értelemben" és a közvélemény-kutatások szerint már megnyerte.

Hosszasan sorolta a kormányzati intézkedéseket/reformokat. Ezekkel lehet győzni – hangoztatta, aztán Orbán Viktor szisztematikusan, körzetről körzetre haladva sorolta elvárásait, ismertette a fejlesztési lehetőségeket, "még a játszótér- vagy járdafelújításokat" is külön megemlítve. Mindazonáltal figyelmeztette a választókerületi elnököket: ne bízzák el magukat, mert az egyéni körzeteket el is lehet veszteni 2014-ben, "a gyengéknek, kényelmeseknek nincs bocsánat", nem akar több "Szigetszentmiklóst". (Szigetszentmiklóson vasárnap a baloldal – MSZP–Együtt–DK – közös jelöltje, Ladányi Sándor fölényes győzelemmel szerzett mandátumot az önkormányzati képviselő-választáson, holott 2010-ben, igaz, mindössze huszonegynéhány szavazatkülönbséggel, de fideszes jelölt nyert.) A hvg.hu éjszakai tudósításában, a portálhoz kiszivárgott információk alapján azt írta: Orbán Viktor máris leváltott 5 gyengén teljesítő választókerületi elnököt, elégedetlen volt velük ugyanis. Egy vezető kormánypárti politikus lapunknak ma reggel azt mondta, Orbán nem szerda este menesztette az öt elnököt, ez múlt vasárnap, a választókerületi elnökök értekezletén hangzott el. Most csak egy utalást tett erre azzal, hogy bárkit gond nélkül levált, aki nem teljesít a kampányban.

Érdekes adalék, hogy a felelősök tudják is, mit gondolnak róluk. Készült ugyanis Orbán számára minden választókerületi elnökről egy írásos értékelés. A frakcióülés egyik résztvevője ma reggel azt állította: minden képviselő (ők egyben a választókerületi elnökök is) megkapta a róla szóló értékelést, amikor az Orbán-beszéd előtt leadta a telefonját.

A lapunkhoz eljutott hírek szerint Visegrádon az derült ki, hogy a miniszterelnök a szocialistákat, a baloldalt a dolgok mostani állása szerint nem gondolja alternatívának, igazi riválisnak. A Mesterházy–Bajnai-megállapodást nem elemezte konkrétan, de az róla a véleménye, hogy a baloldal "szerencsétlenkedik". "Ami ott történik, az nekünk jó" – állítólag ez a véleménye.

Rezsi, rezsi, rezsi

Rogán Antal nyilatkozik a frakcióülés előtt. Ezután minden információt szerettek volna bent tartani
Visegrád, 2013. szeptember 4. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője nyilatkozik a sajtónak a Fidesz-KDNP parlamenti képviselőcsoportja háromnapos, évadnyitó kihelyezett ülésének helyszínén a Thermal Hotel Visegrád szálloda előtt 2013. szeptember 4-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Már a frakcióülést megelőzően munkatársunkat fideszes politikusok arról tájékoztatták, a miniszterelnök számára a rezsicsökkentés és a devizahiteles-probléma megoldása kulcskérdés. A háromnapos visegrádi tanácskozás hivatalos nyitánya előtt Rogán Antal már elképzelhetőnek nevezte, hogy a szezon előtt, azaz ősszel csökkentik ismét tíz százalékkal a gáz, a villany és a távhőszolgáltatás árát. (A Magyar Nemzetnek adott interjúban a januári időpontot is hangsúlyozta, mint a bevezetés lehetséges dátumát, szemben Lázár János miniszterelnökségi államtitkárral, aki konzekvensen novemberi bevezetésről beszélt.)

Rogán Antal Visegrádon már azt a lehetőséget is felvetette, hogy a következő rezsicsökkentés két szakaszban, 5-5 százalékos mérsékléssel valósul meg. A kérdésben a döntést ma hozza meg a frakció, de ha őszi rezsicsökkentés lesz, az a fűtési szezon kezdetétől, október 15-től lesz érvényes.

Naszvadi György "széthúzná" a gyed extrát

A  „gyed extra” bevezetése havi 5-20 ezer forintos többletet jelentene 260 ezer családnak – mondta a Fidesz-frakcióvezető. A gyed extra azt jelentené, hogy a fizetés alapján kiszámított, két évig járó juttatást akkor is megkaphatja az édesanya, ha egy év után úgy döntene, hogy visszamegy dolgozni. Harrach Péter KDNP-frakcióvezető viszont jónak nevezte az extra gyed bevezetését. Információink szerint korábban az egyik kormányülésen Naszvadi György, a költségvetés tervezéséért felelős államtitkár "a hosszabb idő, több részletfizetés" mellett szállt síkra. A Révész Máriusz nevével fémjelzett népesedéspolitikai koncepció a "rugalmas gyed" bevezetését javasolta, akkor 18 hónapról szólt az elképzelés. A családi adókedvezmény szélesítéséről már döntött a kormány.  

Visegrádon Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tájékoztatja a képviselőket a 2014-es büdzsétervezet fő számairól, illetve a devizahitelesek megmentésének lehetséges módozatairól. A devizahitel-kérdést azért szeretné megoldani a kormány minél előbb, hogy ez az ügy, az esetleges kárvallott sorsa ne kösse meg a kezét az árfolyampolitikában, ha adott esetben hatással szeretne lenni a forint-euró árfolyamra.

A pedagógus-béremelés Visegrádon nem téma

Nem tervezik megnyitni a pedagógus-béremelésről folytatott vitát Visegrádon. "A kihelyezett frakcióülésnek az emberekről kell szólnia" – mondta egy fideszes politikus még a frakcióülés előtt lapunknak, elismerve: a sikerpropagandát és az előre megtervezett kommunikációs stratégiát nem szeretnék veszélyeztetni konfliktusos témákkal, különösen nem, ha béremelésről van szó.

Forrásunk szerint a köznevelési törvénymódosítás parlamenti megszavazásával a pedagógus-életpályamodell/béremelés kérdése "egy időre lezárult, meg kell várni, milyen konkrét hatása lesz, novemberben lehet leghamarabb újra elemezni". Másrészt fideszes képviselők azért sem szeretnék exponálni a konfliktusokat ezen a téren egyelőre, mert amikor Pokorni Zoltán a parlamenti vita során benyújtotta azt a módosítójavaslatot, hogy senki sem járhat rosszabbul, a kormány éjszaka ülésezett, és amikor arra kérték az oktatási bizottság elnökét, hogy vonja vissza módosítóindítványát, azt is hangoztatták: Hoffmann Rózsa államtitkár, illetve a kormány "kezeli a felmerülő problémákat".

Rogán Antal nyilatkozik a frakcióülés előtt. Ezután minden információt szerettek volna bent tartani
Visegrád, 2013. szeptember 4. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője nyilatkozik a sajtónak a Fidesz-KDNP parlamenti képviselőcsoportja háromnapos, évadnyitó kihelyezett ülésének helyszínén a Thermal Hotel Visegrád szálloda előtt 2013. szeptember 4-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.