Fradi-város épülne a Népligetben

Fradi-várost építene Kubatov Gábor a Népligetben. A terv Orbán Viktor kormányfő támogatását is élvezi. A miniszterelnök a margitszigeti szökőkút avatásakor jelentette be: „készülnek a Normafa és a Népliget, azaz a Fradi-város és a városligeti múzeumi negyed tervei. A konkrétumokról hamarosan megállapodásokat köthetünk majd a fővárossal”.

Szavainak alig néhány nappal később a Normafa fejlesztéséről szóló bejelentés adott különös nyomatékot. Az ügynek akkorra már miniszterelnöki megbízottja is volt Vincze P. Márton személyében. Az ismertté vált elképzelések szerint – a sípályák felújítása mellett – új felvonókat építenek, fejlesztik a sportolási lehetőségeket, meghosszabbítják a fogaskerekű pályáját egészen a Normafáig, bővítik a parkolási lehetőségeket. Mindezt úgy 20-25 milliárd forintból.

A tervet teljes mellszélességgel támogatja Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester. A zöldhatóságok és a civil szervezetek már kevésbé örülnek, mivel alaposan átfazoníroznák a tájat.

Rendkívül készséges a Fradi-város létrehozásában érintett Kőbánya is. A Ferencvárosi Torna Club (FTC) jelenleg is több sportlétesítményt használ az Üllői úti stadion átellenében lévő Népligetben. A klub átmenetileg ide költözött át a 13,5 milliárdból felépülő új Albert Flórián Stadion átadásáig.

A fogadó létesítmények zöme leromlott állapotban van. Részben ezek helyén alakítanák ki a Fradivárost. Kubatov Gábor, aki az FTC elnökeként a Fidesz országos pártigazgatója is, már hónapokkal ezelőtt azzal kérkedett az FTC Baráti Kör tagjainak, hogy találtak szponzort is a sportváros felépítéséhez.

Az akkori tervek szerint első körben az új Üllői úti stadion építése alatt hazai pályául szolgáló mobil stadiont építenék fel, illetve felújítanák, modern locsolórendszerrel látnák el a többi pályát is. Az ehhez szükséges pályázat már elkészült. Második lépcsőben a faház és az uszoda lebontásával felszabadult területen egy multifunkciós csarnok épülne, amelyben egy 2500 fős kézilabdacsarnok, torna- és birkózóterem kapna helyet. Emellett létesülne egy szabadtéri és egy fedett uszoda.

S ez még nem a vége. A Fradi elképzelései szerint egy idő után az Építők-telep is hozzájuk kerülne, így lenne hely szállodának – ezzel hosszú távon fenntarthatóvá válhatna az egész létesítmény –, ami mellett a szabadtéri medence strandként is funkcionálhatna, valamint épülhetne egy modern, Budapesten még példa nélküli orvosi, diagnosztikai és rehabilitációs központ is.

Az FTC vezetése tavaly májusban úgy számolt, hogy még az ősszel megkapják a terület vagyonkezelői jogát – úgy fél évszázadra. Ám ez egyelőre várat magára. Igaz, a kőbányai önkormányzat idén márciusban fejvesztve szavazta meg az ehhez szükséges előterjesztést. A polgármester javaslatára a testület bejelentette igényét a Népligetben található Vajda Péter utcai sportlétesítmény tulajdonjogának ingyenes átruházására. Az ingatlan tulajdonosa az állam, a vagyonkezelői jogot a Nemzeti Sportközpontok (NSK) gyakorolja.

Az előterjesztés szerint az NSK „nem fordít kellő figyelmet a népligeti sportlétesítményre, közel 15 éve nem történt ott semmilyen komoly fejlesztés. Ennek eredményeként (sic!) az ingatlan leromlott állapotban van, így nem szolgálja megfelelően a sportolók és a sport ügyét.” Minden más lenne, ha a kőbányai önkormányzathoz kerülhetne a létesítmény, hiszen a „kerület sportéletének fejlesztése kiemelt fontossággal bír az önkormányzat számára” – olvasható az anyagban.

– Nemhogy milliárdos fejlesztésre, de a meglévő létesítmény fenntartására sincs évi 300 millió forintja az önkormányzatnak – mutatott rá Somlyódy Csaba kerületi szocialista képviselő, aki egyúttal azt is sérelmezte, hogy a sok százmilliós elköteleződésről szóló előterjesztést az ülés előtt három órával kapták meg, így kellőképp áttanulmányozni sem volt idejük.

Kovács Róbert polgármester megnyugtatta: a kerület semmiféle terhet nem vállal magára, mivel már tárgyaltak az FTC és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) képviselőivel arról, hogy tulajdonba adás esetén az ingatlan fejlesztésének, üzemeltetésének feladatát egy hosszú távú használati szerződés keretében rögvest át is adnák a Fradinak. (Hogy miért kell ehhez Kőbánya beiktatása?)

A fejlesztést egyébként a társasági adó terhére megvalósuló támogatási rendszer keretében hajtaná végre a klub. Ezért is szükséges, hogy a TAO április végi pályázati határidejéig végigfuthasson a tulajdonba adás. Ha ez megvan, a kormánydöntés már gyorsan megszületik – állította tavasszal Kovács. Nos, ebben egy kissé tévedett. A kormánydöntés csak nem olyan régen született meg. Ezért sorolhatta fel ezt a projektet is Orbán Viktor a Margitszigeten. A Fradi ennek hiányában is megkapta a TAO-támogatást, meg mást is.

Az FTC, amelyet fővárosi tulajdonú cégek sora patronál – a Főgáz, a Főtáv és az FKF Zrt. –, a Szerencsejáték Zrt.-től is kapott az idén 250 millió forintot, majd júniusban további 100 millió forintos „egyszeri, vissza nem térítendő” támogatással dobta meg a fővárosi önkormányzat. A rendkívüli pénzsegélyt Kubatov Gábor és Kocsis Máté – a Fidesz kommunikációs igazgatója, Józsefváros polgármestere – kérésére szavazta meg a közgyűlés.

Tarlós István főpolgármester azzal indokolta a feltűnő jóindulatot, hogy nem érdemes szétforgácsolni a főváros sportéletének támogatására jutó pénzt (összesen 400 milliót). De úgy tűnik, ez is kevés volt, így tegnap ünnepélyes keretek között meghosszabbították a fővárosi tulajdonú Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-nek az FTC-vel még két évvel ezelőtt kötött straté giai szerződését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.