Fájdalmas, de ez van!
Gyerek neve: Radnóti András
Szülő neve: Csáki Judit
Ország, szak: Nagy-Britannia, University of Bath, európai tanulmányok, 2. év
Miért?
Eltökélten ki akart menni, mondván, hogy egy jó egyetemen közelebb kerül ahhoz, hogy eldöntse, hol és mivel szeretne később foglalkozni. Az idegen nyelvi kombináció miatt választotta Batht. Mi pedig azért döntöttük el, hogy az anyagi megterhelés ellenére is elengedjük külföldre, mert az itthoni politikai helyzet a kormányváltás után végképp nélkülözni látszott minden perspektívát. Eszünkben sem volt hagyni, hogy bármilyen röghöz kötési papírt aláírjon. Végül a Budai Gyula vezényelte filozófusper a gyerekben is megerősítette, hogy olyan országban nem maradhat, ahol az apját felső vezetői utasításra alaptalanul meghurcolják.
Hogyan fizeti a tandíjat?
A kinti diákhitelből fedezi, amit szinte automatikusan kapott meg. Remek visszafizetési feltételeket, kamatmentes kölcsönt és flott ügyintézést biztosítottak.
Hogyan tartja el magát?
A szállását mi fizetjük, a megélhetését ő keresi meg: heti húsz órát a McDonaldsban dolgozik, ez elég a kajára, utazásra, telefonra, egyéb költségekre. Reméljük, jövőre már ösztöndíjat is kaphat.
Hol tervezi folytatni a tanulmányait az alapképzés után?
Ha olyan marad a politikai helyzet, mint most, akkor semmiképpen sem itthon, ha jobbra változik, akkor esetleg a CEU-n. De nagy a valószínűsége annak, hogy inkább egy jó nemzetközi hírű külföldi egyetemre megy, mint ahogy annak is, hogy ha sikerül beilleszkednie egy széles nemzetközi kollektívába, akkor Magyarországra legföljebb látogatóba jön.
Gyerekek neve: Sas Richárd és Sas Maxim
Szülő neve: Csikesz Judit, instantmutter.blogspot.hu címen blogol a hasonló cípőben járó szülőtársaknak
Ország, szak: Nagy Britannia,
Richárd: University of the Arts London, film és televízió, 1. év
Maxim: Central Saint Martins College of Arts & Design, építész, 1. év
Miért?
Eleve azt szerettük volna, ha külföldön tanulnak, mert itthon nagyon szűk a munkaerőpiac, a filmes szakma pedig olyan zárt, hogy szinte esély sincsen álláshoz jutni benne.
Hogyan fizetik a tandíjat?
Az ottani diákhitelből. Mivel a kölcsönt négy évre adják, Maxim esetében teljesen fedezi a kinti tanulmányait, de Richárd már járt itthon egyetemre, ezért neki az utolsó évét a saját zsebéből kell finanszíroznia.
Hogyan tartják el magukat?
A diákoknak igényelniük kell egy számot (amely gyakorlatilag a tb és az adószám keveréke) ahhoz, hogy munkába állhassanak. Úgy terveztük, hogy az ottlétük elejétől fogva dolgozni fognak, de a lakhelykeresés, a bankszámla körüli és az egészségüggyel kapcsolatos tennivalók annyira elhúzódtak, hogy hozzászámolva a bejelentkezésük utáni egy hónapos várakozási időt, csak mostanra kapták meg a munkavállaláshoz szükséges papírt. Az egyetemnek van állásközvetítő irodája, ahonnan a jelentkező diákokat szétdobálják az igényeiknek megfelelő helyekre. Mivel a helyiektől állás és bankszámla nélkül nem tudnak szobát kivenni, olyan házban laknak, amelyet egy magyar cég bérelt ki, és helyiségenként értékesíti.
Egyéb tapasztalatok
A kinti oktatás színvonala mindkettejüket elvarázsolta. A könyvtárban olyan kiadványok állnak a rendelkezésükre, amelyekről itthon nem is álmodhatnának, de a számítógépterem és a filmesek technikai felszereltsége is bámulatra méltó. Ezenfelül pedig már az első naptól olyan mélyreható gyakorlati képzés folyik, amilyet a magyar egyetemeken nem nagyon lehet elképzelni.
Gyerek neve: Erdélyi N. Zsóka
Szülő neve: Nol Tamás
Ország, szak: Nagy-Britannia, Kingston University, belsőépítész szak, 1. éves
Miért?
Amikor Zsóka a gimnázium alatt Londonban volt csereprogramon, annyira megtetszett neki a kinti élet, hogy mindenképpen be akarta adni a jelentkezését az ottani egyetemre. Nem tartottam rossz ötletnek, mert így megszerzi azt a nyelvi biztonságot, ami nagyon hiányzik a szakmában: kevés építész beszél profi módon angolul. Itthon meglehetősen korlátozottak a belsőépítészek álláslehetőségei. Azért is jó, hogy kint tanul, mert olyan tapasztalatokat szerez, amelyek a munkakeresésnél előnyére fognak válni.
Hogyan törlesztik a tandíjat?
Zsóka kölcsönt vett fel az iskolától, hogy ki tudja fizetni a tandíjat, törlesztenie pedig akkor kell majd, amikor a végzés után már megfelelően elhelyezkedett.
Hogyan tartja el magát?
Az első évben még otthonról támogatjuk a megélhetését. Nemcsak azért, mert frissen kikerülve még nehezebben tudna munkába állni, hanem mert egyébként is azt ajánlják, hogy a hallgatók másodévtől kezdjenek dolgozni, amikor már megszokták az egyetem ritmusát. Ekkor lesz lehetőségük választani az intézmény által meghirdetett munkalehetőségek közül: sok olyan részmunkaidős állást kínálnak a diákoknak, amelyekből a tanulmányaik alatt nagyjából meg tudnak élni.
Gyerek neve: Balla Ágnes
Szülő neve: Balla Márta
Ország: Németország, Albert-Ludwigs-Universität, orvosi kar, 1. év
Miért?
Ági a budapesti Thomas Mann Gymnasiumban végzett, így kézenfekvő volt, hogy külföldi egyetemre is jelentkezik. Ráadásul, ha az orvosi tanulmányai kezdetén aláírta volna a hallgatói szerződést, majdnem negyvenéves koráig ide lenne kötve. Márpedig ha egyszer beléptünk az EU-ba, miért ne mozoghatnánk magabiztosan az ország határain kívül?
Hogyan törlesztik az esetleges tandíjat?
Németországban tartományonként változik, hogy van-e tandíj, vagy nincs. A freiburgi egyetemen például nincs.
Hogyan tartja el magát?
Most, az első félév végén látom, hogy a gyerekem eltartása semmivel nem kerül többe úgy, hogy Németországban van, mintha itthon lenne. Talán átvette az ottaniakra jellemző takarékosságot, mert amióta kint van, alig költ másra, mint ételre. A csoporttársaival rendszeresen együtt főznek, így pedig az élelmiszer sem drágább, mint Magyarországon. Van olyan évfolyamtársa, aki havi 900 euróból tartja el magát úgy, hogy időnként belefér egy mozi vagy egy kocsmázás is. Freiburg alapvetően egyetemi város, ezért időben el kell kezdeni lakhely után nézni, ha valaki olcsón meg akarja úszni. Mivel viszonylag korán elkezdtünk albérletet keresni, jó áron, havi 280 euróért találtunk szobát.
Egyéb tapasztalatok
Eleinte voltak félelmeink, hogy magyarként hogyan fogják befogadni, de hamar kiderült, hogy ott senkit nem érdekel, ki honnan jött. Az emberek nem ítélkeznek könynyen, nem furkálódnak, nem kötekednek, és nem kritizálják egymást. Nem sokkal az első napok után mesélte elképedve a lányom, hogy „anya, képzeld, itt nincsenek rasszisták!”. Alapvető szemléletváltáson megy keresztül odakint: máshogyan étkezik, takarékosabban bánik a pénzzel, és míg itthon ő volt a „sportlady”, ott az emberek nagy többségének lételeme a mozgás, így egymást is motiválják.
A SZAKKIÁLLÍTÁS PROGRAMJAIBÓL
01. 19. szombat
10.00 Gyakorlati információk a felvételiről Központi előadóterem Juhász Orsolya tájékoztatási munkatárs
11.00 Tanulási és ösztöndíjlehetőségek az Európai Unióban Szekcióterem 1. - Csúri Dolly
12.00 Apályaválasztás döntés. Hozz felelős döntéseket! Szekcióterem 1. - Dr. Kiss István pályaválasztási tanácsadó
12.30 Válassz egy kalandot!
Szekcióterem 1. - Csóka Dóra EVS programkoordinátor, Tarján Enikő FLP kommunikációs munkatárs
13.00 Felvi tájoló: mindent a felsőoktatásról Központi előadóterem - Nyerges Andrea felsőoktatási szakmai koordinátor
13.20 Karriertámogatás és minőségi döntések Szekcióterem 1.- Mikulás Gábor ügyvezető, GM Info Consulting Kft.
13.30 Educatio Kft. Tájékozódás hivatalos és hiteles forrásokból Központi előadóterem - Kőszegi Adrienn szerkesztő
15.00 Felejthetetlen nyár az AIE-SEC-kel Központi előadóterem Kelemen Lilla kimenő gyakorlatokért felelős alelnök
15.00 Study and work in the UK for a better future Szekcióterem 1. - Dr. Lawrence Watson and Dr. John Davies