Egy helyen, egy időben mindent a felsőoktatásról
A felsőoktatás nagy közös nyílt napja
Az ingyenesen látogatható kiállítás egyszerre szól diákoknak, szülőknek és tanároknak, így a programok között mindhárom célcsoport megtalálhatja a számára érdekes és hasznos információkat. Különösen a felvételi előtt állók számára fontos, hiszen személyesen találkozhatnak az intézmények képviselőivel – a legtöbb esetben jelenlegi hallgatókkal –, akiktől első kézből szerezhetnek információt az egyetemi, főiskolai életről, a képzés kínálta lehetőségekről, a kollégiumi elhelyezésről, vagy akár az intézmény nyújtotta szabadidős tevékenységekről. A szervező Educatio Nonprofi t Kft. standjainál megtudhatnak mindent a felvételi eljárás szabályairól, hasznos tippeket kaphatnak a jelentkezéshez, kérhetik pályaválasztási tanácsadó segítségét, illetve az interaktív táblával és laptopokkal felszerelt tanteremben megismerkedhetnek tanári és diákalkalmazásokkal, ingyenesen letölthető szoftverekkel és hallhatnak nemzetközi oktatási projektekről is.
A standok mellett mindkét napon számos előadás közül választhatnak az érdeklődők az európai tanulási és ösztöndíj-lehetőségektől kezdve, a friss diplomások esélyein át, a falak nélküli digitális könyvtárakig. A kilátogató pedagógusok és az iskolák képviselői – amellett, hogy összegyűjthetik a diákjaik számára fontos felvételi információkat – az előadások során megismerkedhetnek a legújabb pályázati lehetőségekkel is.
A továbbtanulás GPS-e
A felsőoktatásba jelentkezők számára azonban nem csupán személyes segítséget nyújt a kiállítás. A Felvi standon elérhető Tájoló kiadvány utolérhetetlen információforrás a felvételi előtt állók számára. A Felvi tájoló bemutatja a választható szakokat, valamint a bejutáshoz szükséges tudnivalók, a megszerezhető tudás és a választható specializációk mellett azt is összegyűjti, hogy az egyes szakokat elvégezve milyen munkaerőpiaci esélyekkel vágnak neki a diplomások az álláskeresésnek.
A praktikus tudnivalók mellett a Felvi tájoló pályaválasztási teszttel és tanácsokkal, gólyáknak szóló fejezettel és felsőoktatási rangsorokkal segíti a felvételizőket. Az idei Felvi-rangsorokból a kifejezetten a középiskolások számára érdekes és hasznos adatok kaptak helyet a kiadványban, amelyek többféle szempont szerint hasonlítják össze az egyes felsőoktatási intézményeket és azok képzéseit. A rangsorok táblázataiból a felvételizők sok mindent megtudhatnak arról a szakról és intézményről, ahová jelentkezni szeretnének. Kiderül, melyik intézménybe illenek leginkább az eredményeik alapján, illetve kell-e fejlődniük, és ha igen, milyen területen.
A kiadványba egyrészt hatvan alapszakról kerültek be rangsorok, ahol a hallgatók kiválósága szerint osztályozták a képzéseket, emellett pedig ún. tanulmány területek (pl.: humán tudományok, újságírás és információkezelés, mérnöki tudományok stb.) szerint csoportosítva versenyeznek az egyes intézmények, illetve a karok.
A kötet kézzelfogható segítséget ad azok számára, akik még nem teljesen biztosak a dolgukban, és azoknak is, akik már választottak szakot, de megerősítést szeretnének arról, hogy jól döntöttek. A Tájoló részletesen áttekinti, milyen lehetőségek állnak majd a frissen végzettek előtt – ezzel is támogatva a megfelelő választást.
Külön fejezet foglalkozik azzal, hogy a gólyáknak mire érdemes felkészülniük a hallgatói életbe csöppenve – legyen szó a tanulási módszerekről vagy az otthontól való elszakadásról.
Végül pedig, ha jól jön egy sikeres ember tapasztalata: a Felvi tájolóban interjú olvasható Rácz Zsuzsával, a Terézanyu könyvek szerzőjével arról, hogyan építhető fel egy sikeres karrier az önismeret segítségével.