Az exnyomozó újravizsgáltatná a Tánczos-ügyet

Perújításra ösztönzi a körmendi gyermekgyilkosság miatt kilenc és fél évet börtönben töltő Tánczos Gábort egy nyugdíjas nyomozó, mivel a bírósági dokumentumokat elemezve úgy látja: a férfit ártatlanul ítélték el.

Az exnyomozó, a 67 esztendős Kodba Ferenc hosszú időn át irányította a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályát, majd ugyanezt tette Tolna megyében, végül a Nemzetbiztonsági Hivatal pécsi irodáját vezette nyugdíjazásáig. Kodba az ismeretlen tetteses gyilkosságok nyomozásában szerzett szakmai tekintélyt, ezért fordult hozzá segítségért Tánczos Gábor anyja.

A Tánczos-ügy 1998 óta osztja meg a nyomozókat, a bűnügyi tudósítókat és az ilyen cikkek olvasóit. Az említett esztendő áprilisának első napján szülei körmendi lakásában megölték a 11 éves H. Zsófiát. A bíróság az akkor 19 éves Tánczos Gábort ítélte el az ügyben. Tánczos ellen szólt, hogy a ruháján megtalálták az áldozat öltözékének elemi szálait. Ezek az úgynevezett mikronyomok voltak a döntő bizonyítékok, mert tanúja nem volt a bűnténynek, szag-, ujj-, tenyér- és DNS-nyom nem vallott a tettesre.

Ahogy vérnyom sem, ami azért volt érthetetlen, mert a gyilkos a kislány nyaki ütőerét vágta el, s a rendkívül gyors vérveszteség okozta Zsófia halálát. Az eljárás során nem lett meg a gyilkos fegyver, s az emberölés oka is ismeretlen maradt. Tánczos Gábort 13 évre ítélték, s a büntetésből – feltételesen – 2008 januárjában szabadult. A férfi megvádolása óta küzd azért, hogy bebizonyítsa, ártatlanul ült a börtönben. E küzdelemben kitartó társa az édesanyja, aki a harcban elvesztette egészségét és – mivel a gyilkosság után nem kapott munkát – a vagyonát.

Az ügy megjárta Strasbourgot is, ám Tánczoséknak az unió bírósága sem adott igazat. Kodba Ferenc munkája újra reménnyel tölti el Tánczoséket. Tudni kell, hogy a bírósági ítélet szerint a gyilkosságot Tánczos 17 óra 35 perc és 17 óra 45 perc között követte el Zsófiáék harmadik emeleti lakásában. A férfi 17 óra 49-kor már egy negyedik emeleti lakásban volt, az egyik ismerősénél (aki semmi gyanúsat sem látott Tánczoson). Kodba a rendőrségi és bírósági vallomásokból és a mobilszolgáltató adataiból viszont egyértelműen azt olvasta ki, hogy Zsófia 17 óra 51-kor ért fel a család lakásába. Vagyis akkor, amikor Tánczos az ismerősénél tartózkodott. Onnan az ismerősével együtt jött le és távozott a házból, tíz perccel később. Így nem gyilkolhatott, véli a nyugdíjas rendőr.

Kodba nem pénzért, hanem szakmai elhivatottságból foglalkozik az üggyel, no és azért, mert ösztöne azt súgja: Tánczos ártatlan. A mikronyomokban azért nem bízik a volt rendőr, mert a jegyzőkönyvek alapján úgy véli, a ruhák lefoglalása és „zacskózása” nem volt szabályos. Kodba nem érti, hogy Tánczos ingén nincs mikronyom, az alatta lévő pólón azonban van. A mikronyomok – szakértők szerint példátlan – gazdagsága hosszan tartó dulakodásról vall, miképp lehet, hogy vér mégse szennyezte Tánczos ruháját, kérdi Kodba Ferenc. Komoly hibának gondolja az exrendőr, hogy a nyomozás során meg se próbálták modellálni: miképp ragadhatott meg a sok mikronyom Tánczos ruháján (ezt a kontrollt bábukkal vagy emberekkel megtehették volna a nyomozók).

Amúgy az elsőfokú tárgyaláson a bíró a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság illetékes osztályvezetőjét arról kérdezte, hogy a nyomkereszteződést „szándékosan létrehozhatták-e”, mire ő azt felelte: „nem tudom kizárni”. Tánczos ártatlanságában makacsul hisz a férfi ügyvédje, Somos Zoltán is, ám ő nem lát reményt arra, hogy Kodba következtetéseire építve eredményes lehet egy perújítási kérelem. A volt nyomozó ugyanis nem egy eddig ismeretlen, a történetet más megvilágításba helyező bizonyítékot talált, hanem a bíróság előtt ismert adatokat újraértelmezte. Hiába logikus Kodba rendszere, a bírói mérlegelés támadására nem építhető perújítás, hangsúlyozta Somos, kérdésünkre válaszolva.

Kodba Ferenc szomorúan fogadta az ügyvéd reagálását. Mellesleg a nyugdíjas rendőr nem titkolta, hogy van hipotézise arra, ki volt a gyilkos. A nevet meg is osztotta lapunk munkatársával, nyilvánosságra azonban nem hozhatja feltételezését, mert azzal rágalmazna. DNS-vizsgálattal be lehetne bizonyítani a gyilkos kilétét (találtak is ehhez megfelelő nyomokat az áldozaton), mondta Kodba, csakhogy egy ilyen vizsgálatnak nincs jogalapja, így nem is kezdeményezhető, mivel az illető meggyanúsítására jelenleg nincs semmilyen bizonyíték.

Tánczos Gábor a bíróság előtt
Tánczos Gábor a bíróság előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.