Fej fej mellett
A Tárki májusi eredményeihez hasonlóan az Ipsosnál is az MSZP majdnem utolérte a Fideszt. Bár június elején a Fidesz is növelte támogatottságát, 16-ról 17 százalékra, az elmúlt hetek nyertese egyértelműen az MSZP, a május eleji 12-ről 15 százalékra bővült a szavazótábora.
Eddigi csúcsára ért az LMP is, amely a választásra jogosultak 6 százalékának támogatását élvezi.
A felmérés szerint a teljes népesség körében a 15 százalékos arány a választások óta a legjobb eredménye a szocialista pártnak. Megtartotta előző havi harmadik helyezését és táborának 9 százalékos méretét a Jobbik.
A Demokratikus Koalíció 2 százalékon áll, ami azonos a korábbi hónapok eredményeivel. A gazdasági, közéleti viták hatására a választópolgárok valamelyest aktivizálódtak, a politika szereplői felé fordultak –ennek egyik jele, hogy a pártokat elkerülők aránya 54-ről 49 százalékra csökkent.
A biztos pártválasztók körében Fidesz 35, az MSZP 31, a Jobbik 18, az LMP 10, a DK 4 százalékon áll. Az Ipsos elemzése szerint most már kimutatható, hogy az MSZP és az LMP profitált a kormányzó párt korábbi veszteségeiből.
Az Ipsoshoz szinte azonos adatokat hozott május végén a Tárki, ahol a Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes népességen belül az áprilisi 21 százalékról májusban 16 százalékra csökkent, míg a szocialista párté 13-ról 15-re nőtt.
A Tárkinál a pártválasztók körében is szinte azonos a két nagyobb párt támogatottsága, a Fidesz–KDNP áprilisról májusra 39-ről 32 százalékra esett vissza, eközben az MSZP 25-ről 31 százalékra nőtt. A Tárkitól és a most közzétett Ipsostól némileg eltér a Me dián csütörtöki eredménye, amelynek adatait viszont korábban, május közepétől vették fel. A Mediánnál a teljes népesség körében a Fidesz 22, az MSZP 16 százalékon áll. A tendencia azonban a