Százmilliók szakértőkre és bérre Budapesten
Az ilyenformán megrendelt szolgáltatások részben a holding funkció ellátásához, részben a BVK alapműködéséhez, valamint a csoportszintű beszerzések lebonyolításához szükségesek. Például 18 millióért rendeltek a vezérigazgató számára általános és jogi tanácsadást, 2,4 millióért vizsgáltatták felül a közszolgáltatási szerződéseket, 18 milliót költöttek a Rác fürdő ügyére, 18 milliót a vízművek részvényekhez kapcsolódó tanácsadásra, egymilliót jövedelemfelmérésre, négymilliót marketingtanácsadásra, másik négymilliót arculattervezésre és nyolcmilliót adótanácsadásra.
A külső szolgáltatások összértéke – szakértők, számlavezetés stb. – az előzetes tervek szerint meghaladja a 259 millió forintot. Ez 160 millióval több a tavalyinál. A társaság alaptevékenységének ellátására, egyebek között az egységes csoportszintű szabályozásra, közös képzésekre, a kollektív szerződések felülvizsgálatára, új létszámgazdálkodási és egyéni értékelési rendszer, valamint beszerzési szabályzatok kidolgozására az idén jóval többet költenek. Egész pontosan 939 milliót emészt fel a cég idei üzleti terve szerint.
A Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyott beszámoló szerint a holding funkciók ellátásának költsége 507 millió forintról 870 millióra nőtt az idén, ezt az ügyfélszolgálat és a szelektívhulladék-gazdálkodási projekt 939 millióra emeli. A kiadások növekedése alapvetően a munkavállalói létszám bővítéséből és a szakértők nagyobb értékű igénybevételéből fakad. A cég tavaly 27 főt foglalkoztatott, de az idén 39 főre tornázzák fel a létszámot. Bérre és a béren felüli juttatásokra 537 milliót fizet ki a főváros takarékoskodás okán létrehozott cége. De ez nem a teljes összeg, mert az ügyfélszolgálaton dolgozó és a szelektív hulladékgyűjtéshez kapcsolódó munkavállalókat ebbe nem számolták bele.
A beszámoló külön kiemeli, hogy egy ilyen csoportirányító anyavállalatnál a magasan képzettek foglalkoztatása dominál. A 39 fős cégnél négy igazgatóság és négy projektiroda működik a vezérigazgató stábja mellett. A növekvő létszám miatt újabb irodákat bérelnek a fővárosi önkormányzattól, és az idén kiépítik a saját számítógépes rendszerüket, valamint önálló weboldalt készítenek.
A főváros szintén százszázalékos tulajdonában álló, üzemszerű működését 2011 második felében megkezdő Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tavaly 964,7 millió forintos árbevételt ért el, ennek 98,5 százaléka a fővárosi önkormányzattól származik. A költségek 80 százalékát a 128 alkalmazott bérköltsége tette ki. A tavalyi prémiumok kifizetését – jelen beszámoló elfogadásáig – felfüggesztették, de a szerdai közgyűlési jóváhagyás megnyitotta az utat. A kiadások fennmaradó 25 százalékát az iroda és számítógép-bérleti díjak, továbbá szakértői szolgáltatások költségei tették ki. A cég adózás előtti eredménye 4,3 millió forint volt.