Megszavazták a lex-Klubrádiót
A parlamentben pénteken szavaztak a kormány javaslatához benyújtott módosításokról, a zárószavazás a jövő héten lesz. Az már látható, hogy az újságírók forrásvédelmén és a sajtó hatósági felügyeletének megszüntetésén, tehát az alkotmányellenesnek ítélt passzusok átírásán túl a kormányoldal nem nyúlt érdemben a médiacsomag legtöbbet bírált részeihez.
Azt viszont fontosnak tartották, hogy alaposan átírják a frekvenciapályáztatásra vonatkozó szabályokat. A héten lefolytatott parlamenti vitában ugyan nem derült ki, hogy a Klubrádión kívül még hány rádióadót érinthetnek az új szabályok, mindenesetre a kormányoldal határozottan tagadta, hogy céljuk egy „lex Klubrádió” megalkotása lett volna. Így tehát nem „célzott” szabályként fogadták el, hogy a Médiatanács nem köteles szerződést kötni pályázati nyertesekkel, ahogy azt sem, hogy a korábbi médiatörvény szerintmegkötött frekvenciaszerződések az év végével megszűnnek.
A most elfogadott és a jövő heti zárószavazással véglegessé váló változtatások alapján a jövőben a médiahatóság csak a tévéket, rádiókat ellenőrizheti és bírságolhatja (azokat viszont változatlanul akár százmilliókra is), a nyomtatott és az online sajtót már nem, az Alkotmánybíróság döntése miatt ugyanis a sajtó hatósági felügyeletét kiiktatták a médiacsomagból.
A hírközlési és médiabiztosnak sem lesz hatásköre a továbbiakban a médiumok fölött, miután az Alkotmánybíróság ezt is a sajtószabadság túlzott korlátozásának ítélte. Visszafogják a médiumok adatszolgáltatási kötelezettségét is, különösen ha a bekért adatok alapján felfedhetnék az újságírók titkos informátorait.
Az MSZP-s Lukács Zoltán azt mondta, ha a parlament a jövő héten elfogadja a médiatörvény módosítását, „a sajtószabadság Áder János köztársasági elnök kezébe kerül”. Az MSZP ezért arra szólítja fel az államfőt, hogy az alkotmányosság őreként ne írja alá a médiaszabadság korlátozását szolgáló törvénymódosítást, és lépjen fel a Fidesznél, hogy a jövőben tartózkodjon a jogállami normákkal ellentétes lépésektől. A szocialista politikus szerint ez Áder János vizsgája lesz: ha átengedi az említett szabályozást, világossá válik, hogy az államfő békülékenysége csak álca volt.
A Klubrádió annak ellenére fővárosi frekvencia nélkül maradhat, hogy kettőt is elnyert – nyilatkozta lapunknak KarácsonyGergely.A frakcióvezető-helyettes szerint mindez azért van így, mert a médiahatóság nem végrehajtatni, hanem megváltoztatni szeretné a törvényeket. Karácsony szerint az ügyben valójában nem a Klubrádióról van szó, hanem arról, hogy hogyan is áll Magyarországon a sajtószabadság, és hogyan is áll a jogállam.
A képviselő annak a gyanújának adott hangot, hogy a fideszes politikusok által benyújtott indítványok a Médiatanácstól, Szalai Annamáriától érkeztek, mert a javaslatok tartalmáról fogalma sem volt a benyújtó képviselőknek, ez kiderült a parlamenti bizottság ülésén is – mondta. – Attól függetlenül, hogy valaki szereti vagy nem szereti a Klubrádiót, aki „szereti a sajtószabadságot és a jogállamot, az ezt az eljárást nem támogathatja – mondta, hozzátéve: bízik abban, hogy a jövő heti végszavazás előtt lesznek olyan zárószavazás előtti módosító indítványok, amelyek kihúzzák a pénteken elfogadott módosító „méregfogát”.
Minden hatalmat a Médiatanácsnak!
A médiatörvény legutolsó módosítási verziójának két passzusa különösen súlyosan érinti a Klubrádió működési lehetőségeit, általánosságban pedig a Médiatanács teljhatalmának kiteljesedését jelenti – áll a Klubrádió pénteki közleményében. A csatorna szerint a jövőben a közvagyont képező frekvenciapályázatok a nevetséges kategóriába kerülnek, valódi verseny nem lesz, csakis a hatalom számára kedves szereplők juthatnak sugárzási lehetőséghez.