Tizedelt az első tél
Az árkiegészítés akkortájt az állami költségvetésnek minden évben rendre több mint százmilliárd forintjába került.
Az IMF és az EU folyamatos követelésére a Gyurcsány-kormány ígéretet tett a támogatási rendszer fokozatos kivezetésére. Ez lassúra és döcögősre sikerült. A Gyurcsány-kabinet időszakában megszűnt az alanyi jogosultság, és az elosztás szociális alapúvá vált. A Bajnai-kormány – a választások előtt – megfelezte a jogosultsági határokat (így közel egymillió fogyasztó maradt kedvezményezett), és beígérte a végleges megszüntetést. Az Orbán-kabinet azonban a kissé szigorított rendszert még több mint egy évig, tavaly szeptemberig fenntartotta. A végleges megszüntetést ugyanakkor csupán a támogatások „átalakításaként” kommunikálta.
A módosított, kétségtelenül ésszerűnek hangzó elvek szerint a helyhatóságokra bízták annak eldöntését, ki rászoruló és ki nem. (A nagycsaládosok továbbra is központilag igényelhetnek.) A támogatási keretszabályokat az addigiaknál jóval rugalmasabban szabták meg annak érdekében, hogy az önkormányzatok a helyi viszonyok, lehetőségek ismeretében jóval „testre szabottabb” támogatásokat ítélhessenek meg. Így ráadásul azok –nem kis – köre is esélyt kapott némi segítségre, akik történetesen nem gázzal vagy távhővel, hanem például fával vagy szénnel fűtenek. Mindehhez ugyanakkor a korábbi összegnél jóval kevesebbet, az első fél évben valamivel több mint húszmilliárd forintot folyósítottak az önkormányzatoknak.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium akkori értékelése szerint az új rendszerben is kaphat 700-800 ezer igénylő energiatámogatást. A valóság ezzel szemben az, hogy az első telet követően csupán mintegy 100-150 ezerre becsülhető azok száma, akik az önkormányzatok, illetve a gáz- és távhőszolgáltatók együttműködése révén továbbra is kapnak számlakedvezményt. Ennek mértéke ugyanakkor a korábbiakhoz hasonló, havi 3–7 ezer forint. Bár azok száma, akik más energiafajtára avagy „kézbe” kapnak támogatást, jóval nehezebben becsülhető, felmérésünk szerint a váltás nyomán az igények elsősorban áramszámla-kedvezményekkel egészültek ki. A fa-, szén- és egyéb alternatív energiatámogatások e rendszeren keresztül nem jellemzőek. A tárcánál számításunkat megerősítették. Közölték: jelenleg összesen 400 ezer háztartás kap – az energiasegélynél tágabb – lakásfenntartási támogatást. A tervek között szerepel a juttatás növelésének lehetősége, és enyhítenének a hátralékosok gondjain is. Az önkormányzatoknál a jogosulti kör bővülésére és a támogatás csökkentésére számítanak.