Milliárdokat ér Kövér László aláírása

A bírák nyugdíjkorhatárának leszállítása miatt az Országos Bírósági Hivatal adatai szerint a köztársasági elnök március 29-én 194 felmentési határozatot írt alá. Azoknak a bíráknak az esetében született ilyen dokumentum, akik már korábban betöltötték a 62 évet, és ezért június 30-án megszűnik a szolgálati jogviszonyuk.

Amennyiben valaki csak az idén éri el ezt az életkort – e körbe 42-en tartoznak –, annak december 31-én kell majd távozni, de őket még nem mentették fel.

Az Európai Bizottság most a nyugdíjazás felfüggesztését kéri, amit a kormány egyelőre súlyosabb következmények nélkül meg is tehetne. Nincs akadálya ugyanis annak, hogy a még Schmitt Pál által kibocsátott határozatok végrehajtását Kövér László ideiglenes köztársasági elnök az Európai Unió Bírósága ítéletének megszületéséig felfüggessze. Ebben az esetben a kötelezettségszegési eljárás lezárultáig minden érintett bíró maradhatna a helyén, mert a státusukat csak július 1-je után lehet betölteni.

Amennyiben a kormány makacskodik, annak súlyos következményei lehetnek. Lattmann Tamás nemzetközi jogász kérdésünkre elmondta, hogy az unió bírósága megállapíthatja a jogsértést – adott esetben az egyes bírák közötti diszkriminációt, hiszen nekik az új szabályozás szerint más-más életkorban kell nyugdíjba menniük –, bírságot szabhat ki, illetve a kormányt konkrét intézkedésekre kötelezheti. Ilyen lehet a jogellenes állapot megszüntetése, az okozott károk megtérítése. Az viszont valószínűtlen, hogy a bírák reaktiválását írnák elő.

A bizottság azt kérte, hogy az Európai Bíróság – miután folyamatban van a bírák nyugdíjazása – soron kívül tárgyalja az ügyet. Annak azonban Lattmann szerint igen kevés a valószínűsége, hogy június végéig döntés szülessék. Nem tartja azonban kizártnak, hogy az ügy sürgős tárgyalásának kilátásba helyezése alkalmas lehet egyfajta nyomásgyakorlásra, s ennek hatására a kormány mégis visszakozik.

Ha ezt nem teszi meg, bírósági források szerint az igen sokba fog kerülni az államnak, mert a luxembourgi bíróság gyakorlata szerint csak elmarasztalható ítélet születhet. A várható pénzbüntetés mellett pedig ki kell fizetni a kényszernyugdíjazottakat legalább a tőlük ellopott évekre megillető, elmaradt járandóságot is. Ez önmagában több milliárd forint lehet. Kész szerencse – fogalmaznak forrásaink –, hogy a Fidesz bölcs előrelátással alkotmányos szabállyá emelte: ha az unió bíróságának döntése miatt az államnak fizetési kötelezettsége keletkezik, annak mértékéig újabb adót vethet ki.

A közigazgatási és igazságügyi tárcától írásban kérdeztük, eleget tesz-e a kormány az Európai Bizottság kérésének, de nem kaptunk választ. Nem hivatalos forrásból viszont az a jelzés érkezett, hogy a nyugdíjaztatást esetleg felfüggeszthetik.

Fővárosi Legfelsőbb Bíróság
Fővárosi Legfelsőbb Bíróság
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.