Dizájnerdrogok: nem tudják, mit árulnak
A rendkívül népszerű, a „hagyományos” szereket egyre inkább kiszorító dizájnerdrogokat a kábítószernek minősülő, illegális anyagok kémiai szerkezetének módosításával hozzák létre, hatásukban az eredetiekhez hasonlóak, de legálisak.
Mire egy új szer felkerült az illegális drogok listájára, már kapható volt a következő, ami a listára kerülésig megint legálisnak számított. Ezért a nemrég hatályba lépett C listán már alapvegyületek szerepelnek. Ettől várja a kormány, hogy visszaszorul a dizájnerdrogok kereskedelme.
Zacher Gábor toxikológus korábban „engedély nélküli emberkísérletnek” nevezte a dizájnerdrogok árusítását, mert a dílerek sincsenek teljesen tisztában azzal, mit árulnak. Kinek lesz igaza? Réthelyi Miklós miniszternek, aki szerint a C lista komoly gátat szab a dizájnerdrogok forgalmának, vagy a kereskedőknek, akik apró kellemetlenségnek nevezik a lista hatálybalépését?
– A C lista jó dolog, de önmagában kevés – mondja Rácz József, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia Alapítvány vezetője. Hozzáteszi: valóban több eszköz lesz a hatóságok kezében, ez azonban nem jelenti azt, hogy egyik napról a másikra számottevően csökkenne a fogyasztás.
– Kifejezetten ezekkel a szerekkel kapcsolatos széles körű tájékoztatásra, prevencióra lenne szükség. Angliában például, ahol szintén komoly gondot okoz a dizájnerdrogok terjedése, rengeteg információt közölnek, sok tájékoztató honlap működik, folyamatosan zajlanak felmérések, kutatások és szakmai továbbképzések a témában. Nálunk ez még szinte teljesen hiányzik – állítja.
Rácz szerint a terjesztők magabiztosságának egyik oka, hogy eddig teljes biztonságban tevékenykedhettek. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy sikerült olyan országokba költöztetni a vállalkozásaikat, ahol nincs ilyen lista, és onnan próbálják majd kiszolgálni a hazai fogyasztókat.