Jön a 'kényszerléti rendőrség'

Elkészült a Belügyminisztérium tervezete a szolgálati nyugdíjasokkal kapcsolatban. Az elképzelés szerint minden 57 évesnél fiatalabb nyugdíjas nyugdíjjogosultságát felülvizsgálják. A ki egészséges, azt visszarendelik szolgálatba, de korlátozott szolgálat ellátására kötelezik őket.

Pintér Sándor belügyminiszter és a rendvédelmi érdekképviseletek szerdai informális tanácskozását követően utóbbiak még azt sejtették, hogy nem lefutott ügy a szakszervezeteket és tagságukat leginkább bosszantó szolgálati nyugdíj ügye, így a pénteken esedékes újabb nem hivatalos egyeztetés után, a hétfőre meghirdetett Rendvédelmi Érdekegyeztető Fórum (RÉF) ülésén dől el véglegesen, „mit képvisel majd e témában a tárcavezető a kormány előtt”.

A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete azonban már közzétette a honlapján, hogy „mi vár a szolgálati nyugdíjasokra”. Belügyi források a Népszabadság érdeklődésére nem cáfolták, hogy az ott közölt tervek léteznek, és főbb irányvonalait tekintve a kormány (de még inkább a kormánypártok) ragaszkodni fognak azok maradéktalan végrehajtásához. Eszerint: a hivatásosok a jövőben (is) a mindenkori öregségi nyugdíjkorhatárnál öt évvel korábban vonulhatnak nyugdíjba. Elvileg lehetnek majd kivételek, a végleges szabályozás várhatóan a mainál szűkebb keretek között figyelembe veszi, hogy egyes speciális beosztásokban, munkakörökben az átlagosnál gyorsabb és nagyobb mértékben „használódik el” az állomány.

A tervek szerint minden 57 évesnél fiatalabb nyugdíjas nyugdíjjogosultságát felülvizsgálják. Azokat, akik korábban – amúgy törvényesen – azért vonultak szolgálati nyugdíjba, mert egy aktuális átszervezéskor nem találtak számukra megfelelő új beosztást, teljesen egészségesnek, szolgálatra alkalmasnak tekintik. Azokat, akik 70 százaléknál nagyobb munkaképesség-csökkenéssel vonultak szolgálati nyugdíjba, a tervezet szerint nem hívják vissza felülvizsgálatra. Ellenben azokat, akiknél nyugdíjazásukkor az egészségügyi felülvizsgálati (FÜV) eljárás keretében 40 és 69 százalék közti munkaképesség-csökkenést állapítottak meg, újabb FÜV-eljárásnak vetik alá, és ez utóbbi – a korábbinál bevallottan szigorúbb – vizsgálat eredménye alapján döntenek a reaktiválásukról. Mérlegelés (és külön felülvizsgálat nélkül) visszarendelnek ugyanakkor mindenkit, akinek a munkaképesség-csökkenése 40 százalék alatti volt.

Az érintettek három hónap gondolkodási időt kapnak, de már erre az időszakra is a nyugdíjuknak csak a 80 százalékát folyósítják. Ez a szabály azokra is érvényes lesz, akik közös megegyezéssel mentek szolgálati nyugdíjba. (Rendőrségi forrásaink elismerték, ez utóbbi kategóriába sorolható jó néhány olyan hivatásos is, akivel szemben aktív korában felvetődött, hogy kisebb-nagyobb súlyú jogsértést követett el, ám parancsnokai a bizonytalan kimenetelű és a testület jó hírének ártó fegyelmi és/vagy büntetőeljárás helyett „közös megegyezéses nyugdíjazással” szabadultak meg tőle.)

A törvénnyel „visszarendelt állományt” korlátozott szolgálat ellátására kötelezik; ehhez azonban várhatóan még módosítani kell a szolgálati törvényt. Ők kizárólag reggel hat és este tíz között lesznek foglalkoztathatóak, fő feladatkörük a közmunkások ellenőrzése, munkafelügyelete lesz, egyes esetekben állami intézményeknél ellenőri munkával bízzák majd meg őket, például a Nemzeti Adó- és Vámhivatalban ellenőrizhetik a számlákat. Ugyanakkor állítólag intézkedési jogosultságuk is lesz, megkapják a hivatásosokat megillető jogi védelmet, kapnak két öltözet bevetési ruhát, gumibotot, gázsprayt, bilincset, de lőfegyvert nem.

Illetményük állítólag nem lesz kevesebb a mostani nyugdíjuknál.

Még akár közterület-felügyelők is lehetnek az egykori hivatásosok
Még akár közterület-felügyelők is lehetnek az egykori hivatásosok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.