Jön az állami szigor: Lefogy vagy fizet

Már januártól többet fizethetnek a patikában azok, akik nem tartják be az orvos utasításait, de a közgyógyellátottaknak is a mostaninál jóval szűkebb palettából választhatnak terápiát az orvosok – ez derül ki a szerdán a kormány elé kerülő gyógyszerpiaci megszorítócsomagból.

A kabinet 2013-tól a mostani 343 milliárdos gyógyszertámogatási keretet 223 milliárdra szűkítené. A javaslatcsomag három év alatt a teljes gyógyszerpiacot átrendezi: a betegeket kevesebb és a lehető legolcsóbb készítmények fogyasztására ösztönözné, a cégeknek pedig óriási részt kellene vállalniuk a terápiák közfinanszírozásából. E két intézkedés hatása –kompenzáció nélkül – bedönti a patikák harmadát.

Nemzeti együttműködést ajánl a kormány a betegeknek is. A Széll Kálmán Tervben jelzett 120 milliárdos elvonást tartalmazó gyógyszercsomag betarthatóságát – egyebek közt – a rászorulók együttműködési készségére is építették az előterjesztők. A csomag több eleme is „büntetné” ugyanis azokat a betegeket, akik nem a legolcsóbb terápiát választják, vagy azokat, akik nem váltják ki, illetve nem szedik rendszeresen a gyógyszereiket. Ugyanis a kormányzati előterjesztés szerint a fegyelmezetlen betegek miatt évente sok-sok tízmilliárd támogatás nem hasznosul.

Mindez a gyakorlatban azt jelentené, hogy aki nem szedi be a gyógyszereit, illetve nem képes lefogyni vagy leszokni a dohányzásról, biztosan többet fog fizetni a készítményekért. Lapunk úgy tudja: az új támogatási rendszer pontos részleteit szeptemberig készítené el a kormány. Az eddig napvilágot látott tervek szerint első körben a magas vérnyomással, a kettes cukorbetegséggel, a vérzsírzavarokkal, illetve a krónikus tüdőbetegséggel kezelt betegcsoportokra vonatkozna ez az új szabály. A mérleg másik serpenyője: a bizonyítottan együttműködőknek akár még csökkenhet is a gyógyszer ára. Az egészségbiztosító az orvosok munkáját, a terápia hatékonyságát, a beteg együttműködésének ellenőrzését szakmai protokollokkal is segítené. A taj szám alapján az OEP ellenőrizheti, hogy ki váltotta be és ki nem a receptjét, azt pedig, hogy beszedte-e, illetve megváltoztatta-e az életmódját, kontrollvizsgálatok – testsúlymérés, laborvizsgálatok –igazolhatják. Aki rendszeresen szedi a magas vérnyomásra ható gyógyszerét, annak optimális esetben 140/90 alatt marad a vérnyomása, ez az érték pedig elegendő lehet a súlyos szövődmények – például az agyvérzés, a komolyabb érfal-, a súlyos vesekárosodás – elkerülésére.

A gyógyszerpiaci megszorító csomag további, betegeket érintő elemei szerint csak a legolcsóbb három generikus készítményt írhatnák fel az orvosok a közgyógyellátásra. Most a betegek – maximum 12 ezer forintig – bármely készítményhez hozzájuthattak ezen a jogcímen. A kormány a mind olcsóbb terápiák alkalmazását azzal is ösztönözné, hogy gyógyszermárkák helyett hatóanyagot és dózist írhatnának az orvosok a receptre. A patikában pedig ez alapján kellene a gyógyszerésznek kiadnia az adott hatóanyagot tartalmazó, de a lehető legolcsóbb gyógyszerformát.

A tervek szerint a nagyon drága onkológiai szerek forgalmazása kikerülne a patikákból. Az ilyen készítményekhez a betegek csak a kórházakban juthatnának hozzá. Ugyanakkor ennek a rendszernek lehet egy nagyon komoly hátulütője: a kórházak ugyanis már most is eladósodottak, miközben a nagykereskedők javarészt csak készpénz ellenében szállítanak. Ebben a helyzetben könnyen megeshet, hogy az intézmények nem tudják kifizetni a terápiát, ami így a betegekhez el sem jut.

Ha kiváltják, be kell szedni
Ha kiváltják, be kell szedni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.