Jövőre választunk? „Abszurd, de nem zárható ki”
Orbán Viktor eddig még szűk körben sem célzott arra, hogy ilyen lépésről gondolkodna. Orbán a 2014-es választásokra készül. Az a menetrend, hogy a nagy strukturális reformoknak, a változtatásoknak a ciklus közepére le kell zárulniuk, s akkor még marad idő 2014-re érzékelhető eredményeket produkálni. „Ha előre hozott választásokra készülnénk, nem jelentettük volna be a tervezett változásokat a közmunka, a támogatási rendszerek vagy a közösségi közlekedés terén, például nem most szűkítenénk a kedvezmények körét. Ehelyett választásikampány-programmal állnánk elő” – érvelt egy befolyásos kormánypárti politikus.
Más fideszes képviselők visszakérdeztek: „Miért adnánk fel a kétharmados parlamenti többséget, ami 2014-ig szól? Ez biztos parlamenti többséget jelent, és stabilitást üzen a gazdasági szereplők számára is.” „Egy előre hozott választás »kockázatos lenne« a Fidesz számára, kétharmados győzelem pedig bizonyosan nem születne. Egy-másfél évet nyernénk. Hiszen egy 2012-es parlamenti választást feltételezve 2016-ban ismét választásokat kellene tartani” –tették hozzá.
Egy hónappal ezelőtt Gyurcsány Ferenc volt kormányfő a Facebook-oldalán arról írt, hogy „a Fidesz bajban van. Népszerűsége csökken, elveszítette szavazói harmadát, és a feketeleves még csak ezután jön – Orbán lavórnyi pénzt adott a gazdagabbaknak, és ez még úgy is mintegy hatszázmilliárdjába került a költségvetésnek, hogy közben csökkentek az átlag körüli és az az alatti jövedelmek. Nincs mit tenni, költségvetési kiigazításnak kell jönnie. Tegyük hozzá, Orbán hibájából. Ez viszont, miként megtanultuk az elmúlt években, fájdalmas lesz”, írta a volt miniszterelnök.
Kérdésünkre fideszesek is megfontolható szempontnak nevezték, hogy (miután az új alkotmányt már elfogadta a parlament, a sarkalatos, azaz kétharmados törvényeket pedig 2011 végéig megszavazzák, már nem lenne perdöntő), egy esetleges jövő évi választásokon meg tudná-e szerezni a Fidesz–KDNP-lista a kétharmados parlamenti többséget. Ezzel összefüggésben említették azt a lehetőséget is, hogy ha a tervezett nagy reformok érdeksérelmeket okoznak, „nem zárható ki, hogy elfogy 2012-re a parlamenti kétharmad”. Egyik kötcsei beszédében Orbán is célzott erre, amikor úgy fogalmazott: lehetnek majd a parlamenti frakcióban dezertőrök.
Annak előrebocsátásával, hogy ez „a jelenlegi realitásoktól elrugaszkodott spekuláció”, kormánypárti politikusok sem zárkóztak el attól munkatársunk kérdésére, hogy mérleget készítsenek arról, milyen esetben lehetne megfontolni egy 2012-es választást. „Ha Matolcsy György falnak vezeti a miniszterelnököt”, azaz mégsem lesz legalább 3,5 százalékos gazdasági növekedés, elszalad a hiánycél, és ennek következtében rohamosan, visszafordíthatatlanul esik a Fidesz népszerűsége, nem zárható ki az előre hozott választás megfontolása – mondta egy kereszténydemokrata politikus, hozzátéve: ennek kicsi a valószínűsége.