'Egymillióan a Szabad sajtó útján'?
Március 15-én délután négy órakor kezdődik sorban a harmadik budapesti tüntetés a sajtószabadságért, az új médiatörvény ellen – stílszerűen a Szabad sajtó útján.
Az előző két Kossuth téri, többezres demonstrációhoz képest hosszabb és változatosabb programmal készülnek a szervezők. Már a fél négyes gyülekezőtől DJ Palotaival, MC Ponzával és Zeek-kel alapoznak, majd többek között Szalóki Ági énekes, a krétakörös Schilling Árpád az Európai Kiadós Menyhárt Jenő, Beck Zoli (30Y), az Akkezdet Phiai hiphop duó és Ujj Zsuzsi a Csókolomból lépnek a színpadra, nem utolsósorban pedig Adam Michnik, a vezető lengyel napilap: a Gazeta Wyborcza főszerkesztője, az egykori lengyel demokratikus ellenzéki mozgalom egyik vezéralakja is beszédet mond. Csákányi Eszter és Kulka János lesznek a műsorvezetők.
A tüntetésre továbbra is csak civileket várnak, és ezúttal arra kérik a résztvevőket, hozzanak filctollt és találjanak ki egy jó szlogent – adnak hozzá üres transzparenst a helyszínen.
Ez lesz sorban az interneten indult civil szerveződés harmadik tüntetése a sajtószabadság mellett. A január elsejével hatályba lépett médiatörvény ellen ugyan már a decemberi elfogadásakor is demonstráltak (akkor a Szabadság téren, közösségi rádiók szervezésében, nagyjából kétezren).Ekkor kezdődöttmozgolódni az internetes közösség, elsősorban a Facebook közösségi oldalon. Az „Egymillióan a magyar sajtószabadságért” nevű – jelenleg több mint nyolcvanezres tagságú – csoport januárban két demonstrációt tartott a Kossuth téren, előbbin tízezren, a másodikon feleennyien vehettek részt.
Az újabb megmozdulást –amelyre a Facebookon csaknem háromezren jelezték eddig részvételüket – azért hirdették meg a szervezők, mert nem érik be annyival, hogy a médiatörvényt külföldi nyomásra négy ponton megváltoztatták. Hiába minden alku az EU-val, a piaci szereplőkkel – a legnagyobb problémák ezzel nem szűnnek meg szerintük: továbbra sem biztosított a médiahatóság és a közszolgálati hírszerkesztőségek politikai függetlensége, és továbbra is megmarad az önkényesen kiszabható és aránytalan büntetések lehetősége a törvényben. Ezért változatlanul azt követelik, amit két hónapja is: nyilvános vitát a médiatörvényről, a szakma szervezeteinek és a közvéleménynek a bevonásával. Ahogy januárban, most is több vidéki, illetve külföldi városban számítanak szolidaritási akciókra, Bukaresttől Rómáig, Brüsszeltől New Yorkig.
Kiragadott mondatok
A tüntetés előtt ismert közéleti személyiségek sora állt ki a szabadságjogok mellett a közösségi médiacsatornákon közzétett videoüzenetekben, rövid interjúkban. – Ezekből válogattunk.
„A civil elszántság erő a gőgös kormányzással szemben!” (Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke)
„Én azt mondom, amit szeretnék.” (Kiss Tibor – Quimby)
„Aljas törvény az, amelyik arra kényszerít, hogy jobb meggyőződésem ellenére olyanokkal szolidarítsak, akikkel amúgy eszem ágában nem lenne.” (Mérő László matematikus)
„Magyarország pillanatnyilag egy szabad ország, de ezt a szabadságot ekkora fenyegetések az elmúlt húsz évben nem érték még.” (Parti Nagy Lajos író)
„Azt szeretném, hogy a gyermekem egy boldog és szabad országba szülessen” (Péterfy Bori énekes)
„Édes hazám, drága nemzetem, egyetlen köztársaságom! Térjen már meg végre az eszed, szedd össze magad és most már gyere ki az utcára!” (Závada Pál író)
„Nemcsak márciusi ifjak vannak, hanem márciusi vének is. Én magamat ezek közé sorolom, és ezért megyek tüntetni 15-én a sajtószabadságért.” (Nádasdy Ádám költő)
„Nem szeretnék még egyszer annak örülni, hogy a nagy kacsintgatások és a sorok között megértették, mit akarok mondani.” (Kulka János színész)
„Semmilyen pártnak, semmilyen kormánytöbbségnek, semmilyen politikai csoportnak, semmilyen társadalmi csoportnak nem lehet meghatározó befolyása sem a szabad magyar sajtót felügyelő tanácsban.” (Molnár Péter jogász)
Az összes videóüzenet az Egymillióan a sajtószabadságért blog oldalán: >>>