Ki kellett volna vezettetni az ülésteremből Vonát?
Az egyes szabálysértésekről szóló kormányrendeletet - majd később a szabálysértési törvényt - azért módosították, mert a bíróság által 2009 nyarán jogerősen feloszlatott Magyar Gárda Egyesület nem hagyott fel a tevékenységével, a hatóságok pedig nemigen tudtak fellépni a továbbra is egyenruhában masírozó gárdistákkal szemben.
A helyzet most viszont egyértelmű: mindenki szabálysértést követ el, aki a gárda egyenruhájában nyilvános rendezvényen vesz részt. A parlament hétfői ülésén a gárda mellényét viselte a Jobbik elnöke, Vona Gábor, de néhányan a vendégek közül is, ezért a házelnöknek – aki a házszabály szerint „gondoskodik az Országgyűlés tekintélyének megóvásáról, az Országgyűlés rendjének és biztonságának fenntartásáról” –mindenkit fel kellett volna szólítania az ülésterem elhagyására. Ám ezt Kövér László nem tette meg. Kövér szerint a házvezetés nem rendelkezik megfelelő eszközökkel ilyen esetekre, ám ebben nincs igaza, mert a házszabály alapján, amenynyiben a rend fenntartása érdekében szükséges, akár a rendbontók kivezetését is kezdeményezheti.
Ugyanakkor a szabálysértőket fel is jelenthetik, és ebben az esetben a bíróság – képviselők esetében a mentelmi jog felfüggesztése, illetve az arról történt önkéntes lemondás után – a kihágást pénzbírsággal vagy elzárással büntetheti. Vona Gábor arra hivatkozott, hogy a parlament ülése nem nyilvános rendezvény, ezért nem követett el szabálysértést. Az alkotmányból viszont más következik, mert az alaptörvény szerint „az országgyűlés ülései nyilvánosak”, és azokat – legalábbis elvileg – bárki látogathatja.