Ökopolisz: az LMP tiltott pénzesbödöne

Több mint nyolcvanmillió forinttal gazdálkodhat jövőre a már bejegyzett és várhatóan december közepére konkrét stratégiával is rendelkező Ökopolisz Alapítvány, az LMP háttérintézménye. Annak ellenére, hogy az ökopárt a kampányban erős pénzszűkébe került, nem fordítja pártfinanszírozásra az alapítványi forrást.

Valamivel több mint nyolcvanmillió forinttal gazdálkodhat jövőre az LMP pártalapítványa, az Ökopolisz – ez szerepel a nemrég benyújtott büdzsében. A költségvetés számai szerint – a választási győzelem mandátumarányai miatt – a Fidesz kapja a legtöbb párttámogatást (közel egymilliárd forintot), de a kormánypártiakhoz kötődő Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány is vezető a kapott támogatások tekintetében; jövőre több mint hatszázmilliót költhetnek el.

Az LMP mindig kiállt a pártfinanszírozás tisztaságáért, most már „élesben” is gyakorolhatja
Az LMP mindig kiállt a pártfinanszírozás tisztaságáért, most már „élesben” is gyakorolhatja

A Lehet Más a Politika (LMP), mint a parlamenti erők egyik új belépője, mindenképpen jól jár, hiszen jövőre 227 millió forint állami támogatást kap a pártalapítványuknak juttatott nyolcvanmillión felül. Az ökopárt gazdálkodása ettől függetlenül is erősen hullámzó: az önkormányzati választásokra körülbelül nyolcvanmillió forintot költöttek, ehhez pedig saját bevallásuk szerint is 40-50 millió forint bankkölcsönt kellett felvenniük. Karácsony Gergely kampányfőnök a voksolás előtt pár nappal nyilvánosan is bejelentette, hogy „üres a kassza”. Az LMP finanszírozása tehát olykor gondokat okoz. Ezen segíthetne az Ökopolisz Alapítványnak juttatott, idén negyven-, jövőre pedig több mint nyolcvanmillió forint. Ehhez azonban a párt – önmaga és politikai tevékenységének finanszírozására – nem nyúlhat hozzá. Nemcsak annak törvényi korlátai, de az LMP által felvállalt átláthatósági elv követése miatt sem. A pártkassza felhasználásáról egyébként az országos választmány ajánlása alapján a kongresszus dönt; a költségvetést a politikai tanács is véleményezi. Nemrég határoztak arról, hogy egy kvóta alapján a területi szervezetek havi bontásban kapnak részesedést a közösből. A pártalapítány pénze felett értelemszerűen a kuratórium rendelkezik.

Az Ökopolisz megalakítása előtt az LMP-sek kikérték a Transparency International szakvéleményét, s ennek alapján állították össze a működési kritériumokat. Céljuk, hogy oktatásra, kutatásra és az (öko)politikai kultúra építésére költsék a pénzüket, de tervezik egy saját ökopolitikus-képző iskola megnyitását is. Az Ökopolisz kuratóriumát Rauschenberger Péter vezeti, tagjai pedig Hámori Ferenc, Gulyás Emese, Elek István, Zelenák Adrián, Kóczé Angéla és Scheiring Gábor. A kuratóriumi tagokra a párttagság tett javaslatot, majd ezeket összesítve a frakció választott a végső tizenöt névből. A testület tagjai havi húsz-harmincezer forintos tiszteletdíjat kapnak.

Hámori Ferenc kuratóriumi elnökhelyettes a Népszabadság megkeresésére azt mondta: az Ökopolisz stratégiájának végleges verziója december közepére készülhet el, a célok megvalósítására nyolc programot dolgoznak ki. Ebben közpolitikai elemzések készítése, ökopolitikai ismeretek továbbadása, kurzusok és utánpótlás-nevelés is szerepel. Bár a programok kiemelt, elsődleges célcsoportjai között szerepelnek a párt tagjai is, közvetlen pártcélokat nem fognak finanszírozni. „Amikor megalakult az alapítvány, erről hosszasan tanácskoztunk is, és fi gyelembe vettük a Transparency International ajánlásait. Elég feszítő érzés lehet sokaknak, hogy az alapítványi kasszában viszonylag jelentős forrás van, míg a pártkassza körül olykor éhínség tapasztalható. De ez az összeg más célokra és feladatokra van, ebben egyetértés van a kuratóriumban” – mondta Hámori Ferenc.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.