Kövér: Gyáva népnek nincs hazája
A fórumon többen felelősségre vonták Kövér Lászlót azért, mert az Orbán-kormány két héttel a szlovák választások előtt fogadtatta el a kettős állampolgárságról szóló törvényt, s ezzel szerintük rossz irányba befolyásolta a választások kimenetelét, s a korábbinál is rosszabb helyzetbe hozta a szlovákiai magyarságot. Miért nem lehetett megvárni azt a két hetet? – fordult a házelnökhöz egy felvidéki főiskolás, majd hozzátette: „önök minél jobban nyomulnak itt, nekünk annál rosszabb ott”.
Kövér László konfliktuskerülőnek, defenzívnek nevezte a kérdésfeltevést. Sem Ficónak, sem Slotának nincs köze ahhoz, hogy a magyar kormány, a magyar parlament hogyan rendezi az egyébként a világ összes magyar ajkú emberét érintő állampolgársági kérdést – jelentette ki az Országgyűlés elnöke. Ami pedig a „nyomulást” illeti – utalt vissza a kérdésfeltevő szóhasználatára Kövér –, valójában „nem nekünk kellett volna nyomulnunk, hanem a felvidéki magyarok vezetőinek”, mert aki kerüli a konfliktust, az tulajdonképpen a kinti magyarság felszámolódásának gyorsítását segíti elő. Egyébként pedig semmiféle okot nem láttunk arra, hogy várjunk két hetet az említett törvény meghozatalával –mondta a házelnök, aki kifejtette: az elmúlt évtizedekben hatalmon lévő magyar kormányok próbálták már így is, úgy is rendezni szlovák kollégáikkal a viszonyt, s legfeljebb anynyit értek el, „hogy a magyarokat ne háromszor, csak egyszer verjék meg valamelyik köztéren”, csak mert anyanyelvüket használták.
A fórum vendége kijelentette: itt az ideje egy új nemzetpolitikai stratégia kidolgozásának. Szerinte az illúziókon túljutva tudomásul kell venni, hogy semmilyen nagyhatalom nem rajzolja át a határokat, senki nem szervezi össze a más országokban élő magyarokat, és senki nem éleszti újjá az MSZP és az SZDSZ által elsorvasztott, az összmagyarság érdekeit szolgáló intézményeket.
Feszült csend, majd sokat sejtető kuncogás kísérte az Orbán-kormány és a Jobbik korántsem felhőtlen viszonyára vonatkozó kérdést. Kövér azt válaszolta: szerinte az a baj a Jobbikkal, hogy „nem tudni, micsoda”. Szerinte az egyrészt a korábbi MIÉP-es, segíteni akaró szimpatizánsokból, másrészt a főként szociális dühből és jogos indulatból a szélsőbalról a jobbszélre csapódottakból, harmadrészt a megfontolatlan radikálisokból álló mozgalom tagjait tömörítő párt ideológiai határait igen nehéz körvonalazni.
Kövér nemzetbiztonsági kockázatnak nevezte a szerinte a Jobbik szellemiségéhez köthető Hatvannégy Vármegye Mozgalmat, melynek a „Kárpát-medencében bóklászó, nemzetpolitikai radikalizmust hirdető tagjait” szerinte akár provokációra is használhatják egyes titkosszolgálatok. „A Jobbik tarthatatlan abban a formában, ahogyan jelenleg működik” – közölte a határon túli magyar főiskolásokból álló hallgatósággal Kövér László.