Szanyi Tibort figyelmeztették: kizárhatják a pártból
Feszült légkörben kezdődött az MSZP budapesti választási munkacsoportjának hétfői ülése. A Népszabadság információi szerint Horváth Csaba fővárosi pártelnök –több kerületi polgármesterjelölttel együtt – egyértelművé tette: azok a vezető politikusok, akik kétségbe vonják a helyi szervezetek legitim döntéseit, szembemennek azokkal és nyilvánosan kritizálják, az alapszabály szerint fegyelmi eljárás alá vonhatók, adott esetben a pártból is kizárhatók.
Forrásaink szerint Szanyi Tibor nevét nem mondták ki, de valójában az országos kampányfőnöknek címezték a figyelmeztetést. A hétfői tanácskozás napján jelent meg ugyanis lapunk azon írása, amelyben beszámoltunk róla: Szanyi több belső fórumon is megemlítette már, hogy egyes kerületi polgármesterjelölteket vissza kellene léptetni, és mások mögé felsorakozni a jobb eredmény érdekében.
Szanyi többeknek is úgy érvelt házon belül, hogy a XV. kerületben nem a helyiek által egyhangúan támogatott Tóth Imrét, hanem a jelenlegi polgármester Hajdu Lászlót kellene támogatni. Hajdu és a kerületi szervezet között régóta feszült volt a viszony, amely odáig mérgesedett, hogy a polgármester felfüggesztette párttagságát, és most függetlenként indul az önkormányzati választáson. Ezzel automatikusan ki is záratta magát az MSZP-ből. Hajdu a Népszabadságnak korábban élesen kritizálta a pártot és a kerületieket. Azt állította, hogy megtisztulás nélkül nem lesz képes talpra állni az őszi választások után sem az MSZP.
„Hideg légkör vett körül a palotai szocialisták körében, az egyre növekvő feszültséget Lendvai Ildikó és Kiss Péter sem tudták elcsitítani, noha ezt többször megkísérelték”, nyilatkozta lapunknak, hozzátéve: Hagyó Miklós főpolgármester-helyettesként felkereste az irodájában, szerződéstervezeteket tett az asztalára konkrét összegek megnevezésével, és azzal, hogy anyagilag is segítse a pártot. Hajdu erre azt mondta: nem hajlandó börtönbe menni, amire Hagyó – elmondása szerint – éktelen haragra gerjedt, majd „embereivel együtt” elkezdték bedarálni, ami csak azért folytatódhat most is, mert szerinte Hagyó valamivel a kezében tart többeket is a pártból.
Tóth Imre, az MSZP XV. kerületi elnöke és polgármesterjelöltje a Népszabadság megkeresésére azt mondta: valóban elhangzott a hétfői budapesti tanácskozáson, hogy sokat árt a pártnak, ha a jelöltek legitimitását bárki megkérdőjelezi. Az alapszabállyal pedig valóban ellentétes, ha valaki a saját pártja jelöltjeinek esélyeit rontja, különösen akkor, ha a kopogtatócédula-gyűjtés már megkezdődött. Tóth hangsúlyozta, hogy a megjegyzés nem Szanyi ellen irányult, hanem „általánosan”.
Ami a kerületi ügyeket és Hajdu László kijelentéseit illeti, Tóth Imre azt mondta: a konfliktus alapját az adja, hogy a két évvel ezelőtti fiatalító tisztújítás idején Hajdu a régi elnök mellé állt, és „megzsarolta” a kerületieket, hogy ha nem az általa javasolt személyt támogatják, akkor lemond polgármesterségéről is. Az új elnök végül Tóth Imre lett. A feszültség tovább nőtt, amikor érezhetővé vált, hogy Hajdu elvesztette támogatását a kerületi pártszervezetben, és veszélybe került újrázása a polgármesteri és az országgyűlési képviselői poszton. A kompromisszum az lett volna, hogy az országgyűlési versenybe jelölt Hetyei László visszalép Hajdu javára, viszont polgármesterként Tóth Imre indul. Ebbe Hetyei bele is ment, Hajdu viszont kijelentette: mindkét tisztségre igényt tart. Mire Hajdu mégis belement volna az üzletbe, már késő volt, Hetyei javában kampányolt. Ráadásul az újra öszszehívott kerületi tanács ismét csak Hetyei mellett tette le a voksát. A jelölt végül nem hozta el a mandátumot tavasszal.
„Tizenhat év alatt mindenféle politikai támogatást megkapott Hajdu László a kerületiektől és a frakciótól. Azt szokták mondani, hogy minden sikeres ember mögött sikeres csapat is áll. Most egy hónapja lejárató kampány folyik, Hajdu részvételével. Elég szomorú, hogy a lejáratáshoz már az is elég, ha valakire azt mondják: a Hagyó embere”, mondta Tóth Imre, majd leszögezte: Újpalotán egyetlen hivatalos rendezvényen sem járt Hagyó Miklós az elmúlt években, ismerte ugyan a volt főpolgármester-helyettest, de ugyanolyan viszony fűzte hozzá, mint bármelyik más pártvezetőhöz. „Négy éve vagyok frakcióvezetője Hajdu Lászlónak, semmi olyan ügyről nem tudok, amihez Hagyónak köze lenne. Ha igaz az, amit a polgármester állít a megkereséséről, akkor kötelessége lett volna azt ott és akkor is jelenti a hatóságoknak. Mégsem tette”, fogalmazott Tóth Imre.
Arra a kérdésünkre, hogy a párterőviszonyok átrendeződéséhez lehetett-e köze gyanús átjelentkezéseknek, Tóth azt válaszolta: az alapszabály értelmében évente hatvan új tagot vehetett volna fel a kerület, ehelyett az elmúlt négy évben alig több mint húsz új tag jelentkezett. Átjelentkező is csak hat volt, ebből négy ráadásul abban az alapszervezetben, ahol Hajdu László is tag.
Azzal kapcsolatban, hogy Szanyi Tibor több belső fórumon is arra tett utalást, hogy a kopogtatócédula-gyűjtés eredményének ismeretében „azért még átnézik a lehetőségeket”, azaz elképzelhető, hogy a kampányfőnök igyekszik Tóth helyett mégis Hajdu mögé felsorakoztatni az MSZP-t, a kerületi jelölt leszögezte: a döntési jog a helyi szervezetek kezében van. „Nem tudom elképzelni, hogy egy legitim módon megválasztott jelöltet felső utasításra visszaléptessenek. Pláne nem egy olyan jelölt javára, aki tizenhat évnyi MSZP-s támogatás után hátat fordít a pártnak és ellenében indul. A vezetőségnek ebben minden erkölcsi támogatást meg kellene adnia”, tette hozzá Tóth Imre.
A vezetőség azonban egyelőre nem tud állást foglalni. Úgy tudjuk, Szanyi szerette volna a szokásos keddi elnökségi ülésen napirendre venni a kérdést, az MSZP legfelsőbb vezető testülete viszont legkorábban csak a jövő héten ülhet össze. A párt vezetőinek többsége ugyanis szabadságát tölti: Mesterházy Attila pártelnök a családjával pihen, Balogh András elnökhelyettes még thaiföldi nagyköveti megbízatásával kapcsolatos teendőit intézi Bangkokban, Szabadkai Tamás alelnök a Fejér megyei önkormányzati választásokkal kapcsolatos feladatait látja el, a felső vezetésből így tulajdonképpen egyedül Kovács László alelnök és Szanyi Tibor kampányfőnök „hadra fogható” ezekben a napokban.