De hogy számolják fel a szegregációt?
Azonban a Lábady Tamás vezette tanács elmarasztalta az önkormányzatot azért, mert a helyzet felszámolására nem tett lépéseket.
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) két éve perelte be a fenntartót. A romák lakta városrészben lévő iskolába ugyanis jó ideje már szinte csak roma gyerekek járnak. A bíróság megállapította: azért sérült az egyenlő bánásmód követelménye, mert az önkormányzat nem tett semmit a jogellenes helyzet megszüntetésére.
A táblabíróságon Szita Károly polgármester a Pécsi útit Kaposvár egyik legjobb iskolájának nevezte. Azt is mondta, hogy a roma szülők ragaszkodnak az iskolához. Mohácsi Erzsébet, a CFCF igazgatója közölte: nekik épp ennek az ellenkezőjéről beszéltek a roma szülők. A pert azért is indították el, mert 37 gyereket át akartak íratni a szüleik, azonban kérelmeiket – két kivétellel – helyhiányra hivatkozva elutasították.
A bíróság nem határozta meg, hogyan számolják fel a kialakult szegregációt, csak azt fogalmazta meg, hogy meg kell szüntetni. Mohácsi Erzsébet szerint a per tanulsága, hogy hiányzik a szakfelügyelet. „Ha lenne, talán a pert sem kellett volna elindítani. S most lenne hová fordulnia az iskolafenntartónak tanácsért, miként szüntesse meg a szegregált helyzetet” – teszi hozzá.