'A beosztással is vállalom, hogy honnan jövök'
Az „előadást” egy ponton megszakítva Horváth László mindig kibújik a jelmezéből, és az addig elrejtett egyenruhában áll a nézőközönséget alkotó diákok előtt. – A szerepjáték az egyik legalkalmasabb eszköz arra, hogy a fiatalokkal érzékeltessük, miként viselkedjenek konfliktusos helyzetekben – mondja a BRFK bűnmegelőzési osztályának munkatársa, aki egyben a Budapesti Rendőr-főkapitányság roma összekötő tisztje is.
Az Encsen születettHorváth azon rendőrök közé tartozik, akik nyíltan vállalják roma származásukat, s akiknek a rendvédelmi pálya nyújtott kiemelkedési lehetőséget. – Nézze, a beosztásommal is kiálltam amellett, hogy honnan jövök – tette hozzá a buddhista nyugalmat árasztó huszonnégy éves fiatalember.
A több mint negyvenháromezer fős magyar rendőri állományban pár százra becsülik a roma származásúak számát. Pontos számok több okból sincsenek: az adatvédelmi rendelkezések tiltják az ilyen jellegű statisztikák vezetését, ugyanakkor sokan küzdenek identitásproblémákkal, s inkább elnyomják magukban ezt a kérdést – mondta Makula György őrnagy. Az Országos Rendőrfőkapitányság (ORFK) szóvivője a roma származását nyíltan felvállaló magyar rendőrök közül a legmagasabb beosztású tiszt. – Sosem merült fel bennem, hogy a homokba dugjam a fejemet – tette hozzá.
Horváth és a nála hat évvel idősebb Makula szegénysorból, de egy-, illetve kétgyermekes családból származik. Közös bennük, hogy első generációs diplomások. Fizikai munkából élő szüleik a kezdetektől nagy hangsúlyt fektettek a tanulásra. Tisztában voltak vele, fiaiknak a minél magasabb iskolai végzettség ad esélyt arra, hogy felszállhassanak a „társadalmi liftre”. Horváth és Makula kitűnt jó jegyeivel, az otthoni szűkös anyagi körülményeket ellensúlyozó, célzottan a tehetséges roma fiataloknak szóló ösztöndíjak nélkül azonban aligha juthattak volna el akár az érettségiig is.
A jászkiséri születésű Makula a Rendőrtiszti Főiskolán szembesült az előítéletekkel. Az egyik előadó viccesnek szánt, viszont korántsem hízelgő megjegyzéseket tett a több mint százfős évfolyam előtt. Bár még két-három másik cigány származású is volt a teremben, egyedül Makula állt fel a – Van, aki érintettnek érzi magát? – tanári kérdésre. –Meglepődtem a nem roma társaim reakcióján, akik elismeréssel fogadták a bátorságomat – mesélte a 2006-ban alakult Európai Roma Rendvédelmi Bajtársi Egyesület (FAER-LEO) főtitkára.
A Magyarország mellett Csehországban, Szlovákiában, Romániában, Bulgáriában és Nagy-Britanniában aktív, az afroamerikai rendőrök érdekvédelmi szervezete, a National Black Police Association támogatásával létrejött szervezet egyik fő feladatának tartja, hogy a rendvédelmi pályákra ösztönözze a roma fiatalokat. –Szó sincs arról, hogy szegregálni akarjuk magunkat. Éppen ellenkezőleg, az integrációt akarjuk segíteni – hangoztatta Makula. Tapasztalatai szerint egy romának kezdetben nehezebb lehet a rendőri pályán, de ha már bizonyította rátermettségét, tudását, akkor kollégának, bajtársnak tekintik. A rendőri vezetés is elkötelezett a roma fiatalok rendőrré válásának elősegítésében – tette hozzá.
Az intézkedés alá vont roma személyekkel szemben sem mindig „előny” a cigány származás. – Van, aki együttműködik, de van, aki teljesen bezárkózik – meséli a lováriul tanuló Horváth. Makula a terepen azt tapasztalta: a roma származású rendőrök hangsúlyosan ügyelnek a hivatalos hangnemre, illetve a vonatkozó eljárási szabályok betartására, ha roma származású gyanúsítottal van dolguk.
Az angolul jól beszélő őrnagy szerint szakértői szinten el kellene gondolkodni, miképpen lehetne a hazai viszonyokra átültetni az afroamerikai középosztály kialakulásában jelentős szerepet játszott felsőoktatási kvótarendszert. – Ne csupán azért kerüljön be valaki az esetleges kvótás helyekre, mert roma. A jó tanulmányi eredmény elengedhetetlen feltétel lenne – hangsúlyozta. A gyermekkorától a rendőri pálya felé vonzódó, a roma fiataloknak szervezett rendvédelmi táborban is megfordult Horváth szerint a középiskolai ösztönző rendszert kellene erősíteni. Makula csak annyiban tekinti példaképnek magát, hogy volt benne elszántság és kitartás. Ezek nélkül nem tudott volna élni a lehetőségekkel sem.
Magyar anyanyelvű fiatalok számára először különítettek el helyeket a román rendőrakadémián, hogy így növeljék a magyarul beszélő egyenruhások számát. Az RMDSZ szerint fontos előrelépés, hogy kormánykoalíciós partnere, a Demokrata Liberális Párt elfogadta: magyar anyanyelvű rendfenntartókra is szükség van a magyarlakta településeken. 2013-ban legkevesebb 37 végzős magyar rendőrtanonc végezhet. (MTI)