A H1N1 itthon pusztított leginkább?
Míg Európa nagy részén százezer lakosra 0,3–0,6, új influenza okozta haláleset jut, addig Magyarországon, Lettországban, Észtországban és Görögországban már 1,2–1,6. Mindez azért is érthetetlen, hiszen a világ legjobban átoltott nemzetei közt vannak a magyarok.
A hazai járványügyi szakemberek a hibás adatgyűjtéssel, az infl uenza okozta halálozás egységes definíciójának hiányával magyarázzák a kedvezőtlen statisztikát. Falus Ferenc országos tiszti főorvos közölte: valószínűleg az a probléma, hogy túl pontosan mértünk, miközben az országok lényegében maguk határozták meg, mit sorolnak e halálozási körbe. Mint mondta: Magyarországon valamennyi, H1N1 vírusfertőzés gyanújával kórházba került embernél megtörtént a laboratóriumi vírusszűrés.
Azoknál, akik közülük később meghaltak, és a leletük pozitív volt, a halál okaként az új influenza szerepelt. Még akkor is, ha egyébként volt olyan betegsége, amely önmagában is végzetes lehetett a számára. Berencsi György virológus állítja: az elhunytak háromnegyed részének volt más alapbetegsége is, mint az influenza, és csak tíz százalékuk kapta meg időben a védőoltást. Hozzátette: Magyarországon sokkal pontosabban lehet nyomon követni a 133 elhunyt sorsát, mint az ötször vagy tízszer nagyobb országokban.
Szerinte nálunk sem lehetett magasabb az új influenza okozta halálozás, mint más országokban. Összehasonlíthatatlannak nevezte a magyarországi adatokak az Egyesült Királyságéival, mert ők csak a légúti betegségekben meghaltakat tartják nyilván, és ebből nem különítik el az influenzásokat.
Arról a WHO-nak sincsenek pontos adatai, hányan fertőződtek meg a vírussal, de az ismert, hogy világszerte több mint 17 700 ember halálát okozta az új influenza. Magyarországon 133 haláleset történt.