„Nincs szó arról, hogy új Magyarország született”

Szlovákia:

– A Fidesz nagyarányú győzelme előrelátható volt. Én inkább a Jobbik támogatottságának mértékén lepődtem meg – mondta lapunknak Grigorij Meszezsnyikov politológus. A pozsonyi Közügyek Elemző Intézetének elnöke szerint ennek Szlovákiában leginkább Ján Slotáék örülnek, mert nekik van nagy szükségük rájuk. A Jobbik és a Szlovák Nemzeti Párt ugyanis egymás radikális, nacionalista megnyilvánulásaiból él. Kellemes meglepetés az LMP bejutása a parlamentbe: fontos fórumon fejthetnek ki alternatív álláspontot, szakvéleményeket, képviselni liberális értékrendet. A politológus szerint Orbán Viktor és a Fidesz óriási feladatok előtt áll. Részben a Fidesz kampányának következményeként is sokan hiszik azt, hogy hónapokon belül paradicsomi állapotok lesznek. A nehéz hónapok átvészeléséhez nemzeti és hazafias húrokat is kell majd pengetni, amely azonban nem csaphat etnikai, faji gyűlölködésbe. Nagy kérdés, hogy a Jobbik a társadalom peremére szorítható-e.

Ami a magyar–szlovák kapcsolatokat illeti, Robert Fico kormányfő nem démonizálhatja tovább Orbánt, aki rövidesen kormányfőként a partnere lesz. A hangnemváltást máris érezhető: Fico tegnap stratégiai partnerként jellemezte Magyarországot. Bejelentette: bárhol, bármikor hajlandó találkozni az új magyar kormányfővel.

Románia:

Bányai Péter kolozsvári politikai elemző szerint a Fidesz–KDNP győzelme nem számít nagy meglepetésnek, Orbánék kétharmados győzelme viszont, a magyar baloldal politikai és erkölcsi megsemmisülése fájdalmasan érintette.

– Orbánt régről ismerjük, tudjuk, hogy makacsságában következetes volt. Ebben a román államfőre, Traian Basescura hasonlít – állítja Bányai, aki azt veti Orbán szemére, hogy valójában ő kreálta a Jobbik-jelenséget, és nem határolódott el tőlük. – Ehelyett olyasmit üzentek a jobbikosoknak: szavazzanak a Fideszre, mert ugyanazt „érzik”, csak burkoltabban és így hatékonyabban cselekedhetnek – mondta. Úgy véli: Orbánéknak a Jobbik parlamenti jelenléte nem okoz majd különösebb gondot. A Jobbik jelentősége pedig emiatt csökkenhet. –Ha kimennek az utcára, távolról sem tart majd velük akkora tömeg, mint amikor az MSZP és a SZDSZ ellenében vonultak ki.

Németország:

– A Fidesz nagyarányú győzelmével véget érhet Magyarországon az utóbbi évek politikai szembenállássa. Jó hír, hogy egy párt nagy társadalmi támogatottsággal alakíthat kormányt. Igaz, egyelőre nem tudni, hogy mit is kezd a kétharmados többséggel – mondta Gereon Schuch. A berlini Külpolitikai Társaság Magyarországszakértője pozitív jelként értékelte Orbán vasárnapi beszédét, amelyben arról beszélt: tisztában van azzal, hogy nagy feladatok előtt áll, és mindenkire számít, aki ebben hajlandó részt venni. Orbánnak van kormányzati tapasztalata, egyszer már leváltották egy ciklus után, így most tudatosan törekedhet arra, hogy elkerülje a korábbi hibákat, és akár nyolc évig is hatalmon maradhasson.

Ráadásul valódi nagy középpártként pozicionálhatja magát, hiszen tőle jobbra és balra is található ellenzéki párt. Ami a Jobbikot illeti, a német kutató úgy véli, hogy a külföldi média olykor túlságosan is sokat foglalkozik ezzel a jelenséggel, sok lapban szinte csak a Jobbikról írtak. „Azt Magyarországon kell kideríteni,miért kaptak enynyi szavazatot, de egy demokráciába belefér, hogy ha egy párt indulhat a választásokon, akkor arra szavazni is fognak”- mondja a kutató. Ami az LMP-t illeti, egyrészt örvendetes, hogy a magyar pártrendszer nem anynyira statikus, mint korábban hitték, és új erők is bejuthatnak a parlamentben. Viszont hosszú távon kihívás lehet egy ennyire sokszínű erő összetartása.

Gereon Schuch szerint Magyarországon működött a demokrácia: a kormánypártot leváltották, az ellenzék hatalomra került. „Nincs szó arról, hogy egy új Magyarország született volna. Legfeljebb a 2006 óta tartó permanens választási kampány ért véget.”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.