'Minden civil delegált mögött állt valamilyen politikai erő'

A politikai ifjúsági szervezetek 1998-ig maguk is pályázhattak állami támogatásért, de később ez a lehetőség megszűnt. Ha pénzhez akartak jutni, kénytelenek voltak trükközni – ez derült ki a Zuschlag-ügy kapcsán.

Zuschlag János egykori szocialista politikus éppen azért került a vádlottak padjára, mert a közreműködésével civilnek látszó, de egyértelműen az MSZP-hez kötődő egyesületek és alapítványok egész hálózata épült ki és szerzett meg állami támogatásokat, amelyekkel a – részben fiktív, tehát tagság nélküli – szervezetek utóbb nem tudtak elszámolni. Az eljárás során felvetődött, hogy más pártok ifjúsági szervezetei is kaphattak költségvetési pénzeket, ám ezzel a szállal érdemben senki nem foglalkozott.

A civil szerveződések egyébként több forrásból juthattak támogatáshoz: a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram (GYIA), regionális ifjúsági tanácsok és az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) által kiírt pályázatok révén. Zuschlag a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon folyó büntetőper során maga is elmondta: a rendszer magában hordozta annak lehetőségét, hogy a politikai szervezetek saját delegáltjaikat juttassák döntéshozatali pozíciókba – legalábbis a GYIA testületében és a regionális ifjúsági tanácsokban.

„Minden civil delegált mögött állt valamilyen politikai erő” – hangoztatta a vádlott. Ennek magyarázata, hogy a regionális tanácsokban a helyi többség emberei és a miniszter képviselői ültek. Az erőviszonyok tehát kiegyenlítettek lehettek, ezért mindkét oldal érdekét az szolgálta, ha konszenzusos döntéseket hoznak. Zuschlag szerint ez egy tudatosan felépített rendszer volt, amit alátámaszt, hogy a perben más tanúk ugyancsak elmondták: ezekhez a testületekhez a jobb- és baloldali kötődésű ifjúsági szervezetek teljes egyetértésben pályáztak.

Zuschlagot és társait különösen nagy, mintegy hetvenmilliós kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntettével vádolják, és Zuschlag 2007 szeptembere előzetes letartóztatásban van. Ügyében rutinellenőrzés után indult a nyomozás, amelynek nyomán a kiskunhalasi ügyészség 2005-ben a számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanúja miatt indított vizsgálatot, mert úgy találták, hogy számos civil szervezet nem tudott elszámolni a pályázatokon elnyert támogatásokkal, illetve nyilvánvalóan fiktív számlákkal próbálkoztak igazolni a pénz felhasználását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.