belépés belépés | segítség segítség | alkalmazások alkalmazások | RSS RSS | előfizetés előfizetés | akciók akciók Nol.hu | NolBlog | NolTV | Hírmátrix | NolRandi
 
Népszabadság.hu | NolBlog | NolTV 2012. május
24. csütörtök

Eltévedt liberálisok útkeresése: újratervezés

Újabb pártcsírák nőnek az SZDSZ romjain. Csak novemberben két új párt bont zászlót, és egyre szaporodnak a félcivil hajtások is.

Nyusztay Máté| Népszabadság| 2009. október 22. |30 komment

nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra

Cikk értékelésBe kell jelentkezni az értékeléshez!

KommentekBe kell jelentkezni a hozzászóláshoz!

nablaquadrat | 2009. november 18. | 20:26:15

"Az ősszel alakult pártcsíra - amelynek további három képviselő, Sándor Klára, Hankó-Faragó Miklós és Világosi Gábor is alapító tagja - a napokban előrukkol védnökeik állítólag tekintélyes listájával és a programjukkal."

Ilyenkor, járvány idején, ha megkésve is, de ideje volna már csíramentesíteni a közéletet is.

bekszi | 2009. október 23. | 11:44:19

Miért nem értik meg a levizézlett régi szdsz vezetők, hogy Ők elárulták a liberális eszméket és most már le kell lépniük? Miért van, hogy szakítottak a Retkes által vezetett szdsz-el, de frakció tagként és fb-tagként, igazgatósági tagként, kurátorként még felmarkolják a nagy lóvét?
Retkes úr nyisson frontot ezek ellen az árulók ellen! Az ÚJRATERVEZÉS elolvasása után én bízom az új szdsz-ben!!!

kuntaforeverkinte | 2009. október 23. | 00:24:33

Moderálási alapelvek- komment törölve -

kuntaforeverkinte | 2009. október 23. | 00:22:34

Moderálási alapelvek- komment törölve -

bekszi | 2009. október 22. | 21:53:31

Így már kezdem elfogadni az szdsz-t, hogy nincs kóka, kuncze, pető, magyar-sándor k, lakos, ungár, geberle, bhőm!!! Az idióta agyukkal nehéz elfogadni, hogy a tagság mást akar és végre van egy normális, szerény elnökük!!! Aki az új csírákra szavaz az idióta vagy társtettes.
Gyerünk SZDSZ, gyerünk Retkes úr!!! Én újból az SZDSZ-re szavazok!!!

pentagram | 2009. október 22. | 21:26:04

Van az a bizonyos anyag, amit latinul faeces-nek neveznek, de a scibala is ugyan azt jelenti. Ez nem nagy tiszteletnek örvend.
Magyarul több elnevezése is lehet, ezek között, salak anyag, ürülék, széklet, stb., de alapjába véve, ez attól még s..r marad.
Nem az elnevezés számít. Hanem a csíra, miből kelt ki, és mi volt az alapja.
Nomen est omen!

tapa | 2009. október 22. | 20:31:06

Pártcsírák romokon. Október vége felé járunk. Ilyenkor néha fagy.
Ez vonatkozik a "pártcsírákra" is. Mármint az elfagyás...

Erlauer ajánlatát / http://szdsz.hu/ujratervezes/ujratervezes_1.2.pdf /
megnéztem. Érdemes/érdekes volt.

szundaram | 2009. október 22. | 19:16:47

http://m.blog.hu/ne/negymadar/image/090930.JPG

Hungaricus5 | 2009. október 22. | 17:22:32

Moderálási alapelvek- komment törölve -

NemoKapitany | 2009. október 22. | 15:21:52

Moderálási alapelvek- komment törölve -

samester | 2009. október 22. | 15:18:25

Moderálási alapelvek- komment törölve -

Bodorka | 2009. október 22. | 14:28:35

Kérek minden fent megnevezett, és a későbbiekben alakuló utód szervezetet küldjön alapító és az általuk nyilvántartott, támogató véleményformálóikról listát. (Nem baj, ha egytől ötig ragsorolják az illetőket, hogy mennyire kell formálják a véleményemet.) Szeretném tudományos alapon kiválasztani, hogy mely tekintélyek véleménye legyen az elkövetkezőkben az én véleményem.
Maradok tisztelettel, elismeréssel, csodálattal, felnézve mindig és örökké...
...
mert tudjuk régóta a tekintélyelvűség a jobboldal elidegíthetetlen attributuma
Jól mondom?

jehu | 2009. október 22. | 14:05:25

Szánalmas.

marcotardelli | 2009. október 22. | 13:53:41

Soha nem értettem egyet azokkal, akik a mai bajokat egyértelműen a liberilzmus nyakába varrták. Akik fennhangon szidják a liberalizmust, maguk is természetszerüen élvezik a liberális gondolkodás, politika által kiharcolt értékeket.
Az viszont sajnos igaz, hogy a mai siralmas helyzet kialakulásához nagyban hozzájárult a liberális politikusok sokszor hozzánemértő, sokszor álságos, galád politizálása.
Nagy szükség lenne egy 89-es elvek alapján politizáló liberális pártra a parlamentben, de erre most igen csekély a sansz. Ennyire szétporladt, elhasználódott politikusokkal, akikről fentebb olvashatunk pedig teljességgel lehetetlen.

vakablak | 2009. október 22. | 12:00:56

Prepost | 2009. október 22. | 10:12:06
"Egy párt ne úgy működjön már,mint a GPS.Túlságosan kanyargós a politikai pályafutásuk és ez így hiteltelen."

Nem úgy van az. Az SZDSZ mozdult a legkevesebbet a politikai palettán, a Fidesz pedig vad cikk-cakkban ugrált a választói tömegek után. Grafikonokon ábrázolva ez így néz ki: http://www.politikaiterkep.hu/eredmenyek/

Ez nem teszi "jóvá" az SZDSZ politikai eredményeit, de legalább azt cáfolja, hogy "túlságosan kanyargós a politikai pályafutásuk". Sikertelenné váltak, de nem ezért.

vakablak | 2009. október 22. | 11:53:19

Marabu karikatúrája zseniális, gratula.

teniszke | 2009. október 22. | 11:38:34

Harc a túlélésért, de nem fog sikerülni egyiküknek sem. Hitelüket vesztették...

ejnye | 2009. október 22. | 11:08:15

Moderálási alapelvek- komment törölve -

murena | 2009. október 22. | 10:43:19

A magát liberálisnak álcázó konglomerátum mit propagált?
1.Legyen gyenge állam-és LŐN.
2.Engedni kell a gyenge drogokat-nőtt a kábítószer fogyasztás
3.Az adókat csőkkenteni kell!-NŐTTEK AZ ADÓK
4.A nemzeti érzés -MUCSAI DOLOG!-Aki ezt merészeli az FASISZTA!
5.A MEGÉLHETÉSI BŰNÖZÉS BOCSÁNATOS bűn.

kretenológus | 2009. október 22. | 10:34:47

Prepost-nak. "Te is fiam brutus"?

Prepost | 2009. október 22. | 10:12:57

Moderálási alapelvek- komment törölve -

Prepost | 2009. október 22. | 10:12:06

Moderálási alapelvek- komment törölve -

tengerimalac | 2009. október 22. | 09:47:24

„szakítana a pártra szerintük eddig jellemző elitista, jozefinista vonallal, és a "gazdagok arrogáns pártja" helyett a tisztességes versenyt és az esélyegyenlőséget képviselné a kartellekkel, monopóliumokkal szemben. A stratégia szerint a plebejus liberális SZDSZ-nek azt kell képviselnie, hogy a szabadság nem kevesek privilégiuma, hanem mindenki jussa. „ Ajaj! Mi ez a szöveg? Akkor most azzal a sok kunczei-kókai-fodori fohásszal, hogy a MAGYAR NÉP, a MAGYAR VÁLASZTÓK érdekében kell megtenni mindent az most mi? Ők belülről talán jobban látják a szálakat mozgatókat! Na liberálisok! Szép eszméiteket rendesen kihasználták, és alaposan megvezettek benneteket! Semmi különbség a kommunista és a ti eszméitek között! Tartalmában lehet, hogy eltér, de a lényeg: Mindkettő kisajátított, megvalósíthatatlan és csődbe vezet!!! Nagyon helyes, hogy eltűntök! Végre a politikában nem lesz a „Rózsadomb” túlreprezentálva és nem lesz beállítva az ő érdekük mindenki érdekének!! A kár az, hogy túl későn következett be a lelepleződés!

Gyurka46 | 2009. október 22. | 09:38:53

Azok a korábbi vezetők, akik kiléptek az SZDSZ-ből, tettükkel bizonyították, hogy távol állnak a liberális eszmétől, elvtelen karrieristák. Addig volt jó nekik az SZDSZ, amíg hatalomhoz és jó jövedelemhez jutatta őket a pártjuk.

Tevékenységüket a választók értékelték (20%-ról 2%-ra esett a rájuk szavazók száma), de önkritika helyett a régi rossz irányt folytatják.
Megsértődtek azon, hogy Retkes Attila az eddigi politikát ért kemény kritika alapján bocsánatot kért a választóiktól.

Ráadásul képtelenek belátni: nincs esélyük parlamentbe jutó, vagy akár az 1%-ot meghaladó népszerűség elérésére, sőt a liberális mozgalom szétszedésével lenullázzák a hazai liberalizmus esélyeit.

kretenológus | 2009. október 22. | 09:27:40

A Szodomita Debilek Szövetsége szétszóratik,a szélrózsa minden irányába,hogy magyargyűlöletének továbbra is hódolni tudjon.

Fel,vidék! | 2009. október 22. | 08:41:14

Vadvirágocskák nőnek a romokon.
Kicsit sajnálom, hogy a reformkor környékén született magyar liberalizmus ilyen méltatlan helyzetbe került. SZükség van rá, de a magyar liberalizmus nem lehet magyarfóbiás! Soha többé!
Éppen ezért, nagyon figyelni kell, hogy a régi szadi magyarfóbiás ikonjai, úgy mint, horn gabi, pető iván, bauer tamás, magyar bálint, kuncze gábor, most hová próbálják "áttranszformálni" magukat. Ezeket a szervezeteket úgy kellene tekinteni, mint vírusfertőzött szervezeteket.
Az előbb felsorolt nevekbe nem értem bele Fodor Gábort, Szent-Iványit, Göncz Árpádot, Gulyás Józsefet és persze Retkes Attilát sem.

Kedves liberálisok és szabadelvűek! Előre a magyar hagyományokon nyugvó liberalizmusért! : )

erlauer | 2009. október 22. | 07:37:13

Egy apró korrekció: nem "a Népszabadság birtokába jutott" az SZDSZ készülő programja, hanem nyilvánosan hozzáférhető itt: http://szdsz.hu/ujratervezes/ujratervezes_1.2.pdf .

dongo2009 | 2009. október 22. | 01:10:05

Moderálási alapelvek- komment törölve -

HIRDETÉS

Népszabadság - Marabu

Mind több politikai formáció próbál benyomulni az SZDSZ felmorzsolódásával, illetve a liberális gondolatokra fogékony közönség apátiájával körülírható "viszonylag légüres" politikai térbe. Miután az elmúlt hónapokban a Retkes Attila-féle "új SZDSZ" - és az MDF is - a nemzeti liberálisok felé mozdult el, rögtön felbukkant egy-egy jelentkező középen, illetve a baloldalon.

Plebejusok jussa

A Retkes-féle "új SZDSZ" a Népszabadság birtokába jutott Újratervezés címet viselő stratégia szerint szakítana a pártra szerintük eddig jellemző elitista, jozefinista vonallal, és a "gazdagok arrogáns pártja" helyett a tisztességes versenyt és az esélyegyenlőséget képviselné a kartellekkel, monopóliumokkal szemben. A stratégia szerint a plebejus liberális SZDSZ-nek azt kell képviselnie, hogy a szabadság nem kevesek privilégiuma, hanem mindenki jussa.

HIRDETÉS

A stratégia (a párt választási programjának váza) egyik érdekes megállapítása, hogy három új liberális párttal számol. Ezért sem nevezi célszerűnek a névváltoztatást, mondván, nem a cégért kell átfesteni, hanem a stíluson változtatni. A stratégia egyik jóslata bevált: novemberben két új párt bont zászlót. Tegnapi hír: Kovács Kálmán vette át az SZDSZ kül- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetését Szent-Iványi Istvántól, aki nagyköveti kinevezése miatt lemondott párttisztségeiről.

Szeretnek balról

Napokon belül saját honlappal - az alapítók, támogatók listájával, politikai nyilatkozattal és alapszabállyal - jelentkezik, november elején pedig nemzetközi sajtótájékoztató keretében bont zászlót a Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA). A "valódi baloldali liberális párt" egyik alapítója Ungár Klára, aki a nyáron lépett ki az SZDSZ-ből, s az alapítók közt van Sértő-Radics István, Uszka - szintén volt SZDSZ-es - polgármestere, továbbá értesüléseink szerint, Baráth Endre szociológus, Garai Róbert színész, Ráduly Emil muzeológus, de van köztük buddhista tanító, mikrobiológus, restaurátor és egyetemi hallgató is.

A támogatók közt van többek közt Bán Zsófia, Bódis Krisztina és Kárpáti Péter írók, Dés Mihály irodalmár, Ranschburg Jenő pszichológus, Semjén András közgazdász. Ungár Klára elmondása szerint már az utolsó szakasznál tartanak, és csak azért nem álltak még nyilvánosság elé, mert a bíróság még nem jegyezte be őket. A SZEMA indulna a következő választáson; programjukat Ungár szerint már korrektúrázzák.

Nagyágyúkkal középre

Szintén novemberben alakul párttá a Magyar Bálint és Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnökök, parlamenti képviselők nevével fémjelzett Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) is. Az ősszel alakult pártcsíra - amelynek további három képviselő, Sándor Klára, Hankó-Faragó Miklós és Világosi Gábor is alapító tagja - a napokban előrukkol védnökeik állítólag tekintélyes listájával és a programjukkal.

A polgári közepet megcélzó párt védnökségét az SZDSZ-ből a közelmúltban kilépett Sándor Klára elmondása szerint nyolcvan tekintélyes értelmiségi vállalta, köztük elismert tudósok, Kossuth-díjas művészek, festők, színészek - többségük országosan ismert. Kérdés viszont, hogy mikor lépnek a nyilvánosság elé. A párt megalakításával az egyesület nem szűnik meg, tette hozzá Sándor Klára: civil támogató szervezetként fut tovább.

Ellenpólus

Új Pólus névvel alakítottak budapesti közéleti és kulturális egyesületet fővárosi SZDSZ-esek. Bőhm András, Lakos Imre és Geberle Erzsébet fővárosi és parlamenti képviselők kezdeményezése azokat a közélettel foglalkozó embereket célozza, akik "felelősséget éreznek Budapest jövőjéért, és a mindennapokban is tenni kívánnak érte".

Ők nem pártban gondolkodnak, de nem titkolt szándékuk a jövő őszi önkormányzati választásokig felépíteni a támogatási hátteret - a helyi, kerületi, fővárosi szintű civil, lokálpatrióta kezdeményezések felkarolásával. Lakos Imre kérdésünkre azt mondta, egyetért Demszky Gábor főpolgármesterrel abban, hogy jövőre egy független főpolgármester-jelöltben kellene gondolkodni, "aki mindkét párt szavazóbázisát és a centrumot is meg tudja szólítani".

Lóról le

Nem az Új Pólus az első olyan SZDSZ-es "civil" szerveződés, amely a pártpolitikából kiábrándult - vagy "bele sem ábrándult" - közönséget célozza. Hasonló babérokra vágyik a Kóka János-féle Szabad Európa Társaság, a Magyar Bálinthoz köthető Nők a pályán mozgalom, vagy olyan helyi "civil" szervezetek, mint a volt SZDSZ-esek részvételével megalakult Függetlenek az Erzsébetvárosért, vagy a hasonló módon létrejött Fehérvárért Egyesület.

Egyre több besokallt, leszerepelt liberális politikus kacsingat tehát más pártok, illetve a civil szféra felé - így a parlamenti SZDSZ-frakció minden második tagja az új kezdeményezések egyikében látja az újratervezés lehetőségét.

Címkék: SZDSZ, liberális
 
nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra    30 komment

HIRDETÉS

HIRDETÉS
.
HIRDETÉS
. .
Galériák
     

Ez a címe

KÖVETKEZŐ » « ELŐZŐ
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS
. .
HÍRMÁTRIX . NOLTOP10
   olvasottak   
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS