Munkásgyűlések, utasítások

Két munkásgyűlés, egymással ellentétes utasítások, elbizonytalanított dolgozók - ez a Pécsi Vízmű körüli háborúskodás hétfői mérlege. Tizenegy adminisztrátor megtagadta a munkát. A CIB Bank zárolta a Pécsi Vízmű számláit. Az önkormányzat feljelentést tesz.

Ellentámadásba lendült a Pécsi Vízmű Zrt., hogy visszaszerezze székházát és dolgozóit a Tettye Zrt.-től. Ismert, hogy a pécsi közgyűlés úgy döntött, kivásárolja a vízműből 48 százalékos partnerét, a francia Suez-csoportot. A város október 1-jén a Tettye Forrásház Zrt.-re bízta Pécs vízellátását. A Tettye úgy látta, hogy a vízmű vonakodik átadni a vízművagyont, ezért október 5-én biztonsági őrökkel kizárta a vízmű székházából a cég vezetőit. Azóta a Tettye gondoskodik - a vízműtől átvett 340 dolgozóval - Pécs vízellátásáról. A vízszolgáltatás egyelőre zavartalan. Miután Pécs főjegyzője elfogultságot jelentette be, Szentlőrinc jegyzője dönt arról, követett-e el birtokháborítást a pécsi önkormányzat - tudtuk meg a Dél-dunántúli Regionális Államigazgatási Hivatalban.

Tanácstalan alkalmazottak

Nyirati István, a vízmű vezérigazgatója - cége honlapján - munkásgyűlést hirdetett meg a Tettye által irányított dolgozóknak, mondván: ők továbbra is a vízmű alkalmazottai. A vízmű egyik telephelyén hétfő reggel megtartott gyűlésen - kétszáz dolgozó előtt - Nyirati arra utasította a megjelenteket, hogy csak a vízmű vezetőinek engedelmeskedjenek. A vezérigazgató elmondta: a dolgozók bemehetnek munkahelyükre, de nem használhatják a Tettye által elfoglalt autókat és számítógépeket. Ha megteszik, jogszabályt sértenek, s ez retorzióval jár. Azt Nyirati nem tiltotta meg, hogy az úgynevezett folyamatos üzemelésű helyeken az alkalmazottak ellássák a munkájukat, ám csak úgy, mint ünnepnapokon szokás.

A gyűlés után a dolgozók tanácstalanul indultak a munkahelyükre. A Tettye "uralta" vízműszékházban is munkásgyűlés várt rájuk. Winkler Tamás, a Tettye vezérigazgatója azt hangoztatta az elbizonytalanodott embereknek, hogy ők már a Tettye alkalmazottai, ám ebben sokan kételkedtek. Ennek egyik fejleménye, hogy a pénzügyi osztály tizenegy adminisztrátora megtagadta a munkát, amikor a Tettye ki akarta fizetni a dolgozók szeptemberi bérét. (Az előző havi bér átutalása még a vízmű dolga lenne, ám a cég csütörtök óta késlekedik ezzel, így a Tettye vállalta, hogy fizet a dolgozóknak.)

A két munkásgyűlés után a vízmű dolgozóinak kétharmadát tömörítő szakszervezet testületi ülést tartott. Az érdekképviselet úgy foglalt állást, hogy a 340 dolgozó a Tettye alkalmazottja. Az állásfoglalás kialakításában segítséget nyújtott Dénes Éva, a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének ügyvédje, aki kijelentette: a dolgozókat munkáltatói jogutódlással vette át a Tettye. Dénes Éva hozzátette: munkáltatói jogutódlás megállapodással vagy jogszabállyal jöhet létre, Pécsett ez utóbbi történt, amikor a közgyűlés rendelettel mondta ki, hogy a vízművel üzemelési szerződést bont, s a város vízellátását rábízza a Tettyére. A jogász hangsúlyozta: a dolgozók nem követnek el bűncselekményt, ha a Tettye vezetőinek utasítására használják a vízmű gépparkját. Ha utóbb kiderül, hogy a Tettye jogosulatlanul használta a gépparkot, akkor e cég vezetőit terheli a felelősség. A géppark igénybevételére vezetőik írásban adjanak utasítást - mondta a jogász.

A dolgozóknak adott utasítások írásba foglalása tegnap megtörtént - tudtuk meg Máté Zoltán szakszervezeti titkártól, aki úgy értesült, hogy a dolgozók valószínűleg a Tettye valamennyi egységénél felveszik a munkát, kivéve a már említett tizenegy adminisztrátort.) Máté elmondta azt is: a dolgozók túlnyomó többsége egyetértett azzal, hogy a város visszaveszi vízművét, de a székház elfoglalása sokkolta őket.

A pécsi városháza hétfőn közleményt adott ki. Ebben azzal vádolja a Suez-csoportot és magyar képviselőit, hogy megfélemlítik a Tettye dolgozóit. A közlemény szerint a Pécsi Vízmű veszteséges leányvállalatai kétmilliárd forint értékben vettek fel hitelt, amiért a vízmű vállalt garanciát. Erről a város a vízmű többségi tulajdonosaként nem tudott, ezért az önkormányzat hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tesz. A közlemény arról is szól, hogy a vízmű fizetésképtelenné vált, ezért a bankok zárolták a cég számláit.

Minderről megkérdeztük Nyirati Istvánt, aki elismerte, hogy a CIB zárolta a vízmű számláját. A bank azért tette ezt, mert a vízmű hiteleire a cég árbevétele biztosított fedezetet. Miután a város felbontotta az üzemelési szerződést, a biztosíték semmissé vált. Nyirati a cége adósságát másfél milliárdra becsüli.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.