Pécsi Vízmű: csata után állóháború

A Tettye Zrt. birtokháborítást követett el a Pécsi Vízmű épületének hétfői elfoglalásakor, ezért a jegyzőnél birtokvédelmi eljárást indítottak - közölte kedden a vízmű igazgatóságának a francia Suez cég által delegált tagja. A vízmű üzemi tanácsának elnöke nem foglal állást a vitában. A két egymással csatázó fél hosszú pereskedésre számíthat.

Kedden újra főszerephez jutott a Pécsi Vízmű Zrt. épületét őrző biztonsági szolgálat. Mint arról már beszámoltunk, a pécsi közgyűlés szeptember elején úgy döntött, hogy kivásárolja a vízműből kisebbségi tulajdonostársát, a francia Suez-csoport magyarországi cégét. A város ugyanakkor szeptember 30-ával fölmondta az üzemelési szerződést a Pécsi Vízművel, mivel annak vezetése a Suezhez kötődik. Minderre az adott okot, hogy a város irányítói szerint a Suez túl sok pénzt "szipkáz ki" a cégből.

A városi közgyűlés az újonnan alapított Tettye Zrt.-re akarta bízni a vízellátás feladatát. Mivel Pécs vezetői úgy látták, hogy a Suez vonakodik átadni a vízművagyont, felhatalmazták a Tettye Zrt.-t, hogy biztonsági őrökkel foglalja el a vízmű székházát. A Tettye ezt hétfőn megtette. A Suezhez lojálisnak tartott vezetőket kitiltották az épületből, de a cég 340 dolgozóját állományba átvették. A vízszolgáltatás zavartalan.

Kedden sem engedték be a Tettye által bérelt biztonsági emberek a vízmű épületébe a cég vezetőit. Nyirati István vezérigazgató és helyettesei azzal akartak bemenni munkahelyükre, hogy elutalják a dolgozók október 8-án esedékes fizetését. Winkler Tamás, a Tettye vezérigazgatója Nyiratit beengedte volna, de társait nem. Nyirati végül úgy döntött, inkább kapun kívül marad.

Winkler Tamás tudósítónknak azt mondta: reméli, hogy Nyirati szerdán bejön, és utasítja a bankot a bérek átutalására. Fülöp Tamás, a vízmű üzemi tanácsának elnöke is ebben bízik. Fülöptől megtudtuk: a dolgozókat megnyugtatta, hogy a Tettye változatlan munkafeltételekkel és bérrel vette át őket, s jogfolytonos a kollektív szerződés is. Az üzemi tanács nem kíván állást foglalni a vízmű tulajdonosainak vitájában, miként a szakszervezet sem.

Azt Winkler Tamás nem vitatja, hogy a Tettye Zrt. jelenleg jogtalanul használja a Pécsi Vízmű székházát és az épület infrastruktúráját. Ezt a zavaros helyzetet szeretnék megoldani, ezért arra kérték Nyirati Istvánt, hogy tárgyaljanak a székház átadásáról és bérleti díjáról.

A Suez és a Pécsi Vízmű kizárt vezetői viszont nem a bérleti díjról tárgyalnának, hanem vissza akarnak menni az irodaházba, s azt szeretnék, ha újra a Pécsi Vízmű felelne a megyeszékhely vízszolgáltatásáért. Csorba Zoltán, a vízmű igazgatóságának Suez által delegált tagja elmondta: a Tettye birtokháborítást követett el, ezért a pécsi jegyzőnél birtokvédelmi eljárást indítottak. Papp Judit, Pécs jegyzője elfogultságot jelentett be, így egy másik jegyzőséget kell kijelölni az eljárás lefolytatására. A birtokvédelmi procedúra a kijelölt jegyzőségen várhatóan 30 nap alatt lezárul, ám ha a vesztes fél bírósághoz fordul, akkor az eljárás akár egy-másfél évig is elhúzódhat.

Nemcsak ez a per húzódhat el hosszasan, hanem a Suez kivásárlásának bírósági eljárása is. Amikor 1995-ben Pécs eladta a vízmű részvényeinek 48 százalékát a Suez jogelődjének, akkor a két tulajdonos a 2020-ig szóló szerződésben megállapodott arról, hogy a felek közti vitában egy fővárosi és egy bécsi választott bíróság dönt.

Ez az eljárás akár évekig eltarthat. Pécs kemény ellenfélre számíthat a perben, miután a Suez-csoport tőkeerős vállalkozás: a cég tucatnyi országban 76 millió ember vízellátásról gondoskodik, a csoport árbevétele évi 12,4 milliárd euró. Nem mellékesen: a Suezzel a szerződést 1990 és 1994 között készítette elő a város, a kontraktust 1995-ben Páva Zsolt szignálta polgármesterként. Nem kis botrányt váltott ki annak idején, hogy - még a szerződéskötés előtti időszakban - a Suez a város három akkori vezetőjét, köztük Páva Zsoltot elutaztatta egy caracasi "vizes konferenciára".

Pécs vezetői tisztában vannak azzal, hogy a Sueznek kártérítés jár, ám szerintük ennek összege "megáll" 1,3 milliárd forintnál. Csorba Zoltán nem nyilatkozott a Suez követeléséről, ám úgy tudjuk, hogy a kisebbségi tulajdonos úgy nyolcmilliárddal kalkulál a per végén.

Pécs irányítói ennek ellenére abban bíznak, hogy a város hosszú távon jól "kerül ki" az ügyből. Páva Zsolt polgármester a mostaninál lényegesen olcsóbb vízárat remél, másrészt azt, hogy a várost gyarapítja a vízmű nyeresége. A közgyűlésben kisebbségben lévő MSZP is támogatta a Suez kivásárlását, a szocialistákat viszont zavarja az a módszer, ahogy a Tettye elfoglalta a székházat. Ezért az MSZP rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezte.

A vízműfoglalással kapcsolatban megkeresésünkre több jogász is úgy fogalmazott: amikor a város vezetése elébe vágott a megegyezésnek és a pernek, akkor azt üzente, hogy erővel minden elérhető.

Kaposvár is kirakta a Suezt

A Suez pozíciót vesztett Kaposváron is. Ott 1994-ben a város tizenöt éves koncessziós szerződést kötött egy hazai konzorciummal az önkormányzat vízművagyonának működtetésére. E konzorcium utóbb bevonta a Suezt. A kaposvári közgyűlés idén nem újította meg a lejáró kontraktust a konzorciummal, s februárban egy százszázalékos önkormányzati cégre bízta a vízművagyon működtetését.

Nem engedték be a biztonsági emberek a társaság vezetőit a cég székházába
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.