Hónapról hónapra hízik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) adóssága, amely már meghaladja a 12 milliárd forintot. Az állami apparátus forráshiánya miatt mind többen kerülnek szorult helyzetbe: akad olyan tanár, aki május óta nem kap fizetést, s van iskolabuszt vezető vállalkozó, akinek januárban utaltak utoljára.
„A májusi fizetésem még sehol, a júniusi talán még a nyáron megérkezik" – így panaszkodik egy óraadó tanár egy közösségi oldal zárt tanári csoportjában, egy másik pedig az érettségiztetésre nem kapta meg még a járandóságát. Egy pályakezdő pedagógus pedig azt írja, hogy ugyan aláíratták velük a röghöz kötést, de nagyon nehéz munkát találni, és ha sikerül is, nem kapja meg az elvégzett munkájáért a fizetést.
Az Orbán-kormány röpke két év leforgása alatt szétverte az önkormányzati fenntartásban lévő iskolarendszert, és az a valami, amit a helyére rakott, minden eresztékében szivárog. Kétségtelen, hogy az önkormányzati rendszerrel is voltak gondok, de az Orbán-kormány államosítása kapcsán minden oktatáshoz értő szakértő előre megmondta: megbénítja a közoktatást az a nagyfokú centralizáció, amellyel az összes önkormányzati iskolát egy hivatalba, a Klebelsberg Iskolafenntartó Központba olvasztották, megszüntetve a jogi, gazdálkodási önállóságukat. Hiába. A közel 120 ezer alkalmazottat foglalkoztató mamuthivatal már a megalakulása pillanatában is forráshiányos volt, tavaly pedig többször kellett a költségvetést módosítani, hogy a hiányt valahogy kezelni lehessen.
Az, hogy a Klik jelenleg sem bír fizetni tisztességesen, nem meglepő. Figyelmeztették erre a kormányt a szakmai szervezetek, de hiába. A Pedagógusok Szakszervezete már korábban az országgyűlési képviselőkhöz fordult nyílt levélben. Ebben „mély aggodalommal" állapította meg, hogy a 2016-os költségvetésről szóló törvényjavaslat nem garantálja a köznevelés rendszerének zavartalan működéséhez szükséges forrásokat.