0 százalék lesz a diákhitel kamata?

A Népszabadság információi szerint a kormány mai ülésén dönt arról, hogy 0 százalékra csökkenti a diákhitel jelenleg 2 százalékos kamatát. Korábban annak lehetősége is felvetődött, hogy a kormány esetleg átírja a tiltakozáshullámot kiváltó keretszámokat, de úgy tudjuk, inkább a kamatcsökkentés mellett döntenek.

Kérdés, hogy ezzel a lépéssel le tudják-e szerelni az állami finanszírozású hallgatók számának brutális csökkentése miatt fellángolt tiltakozáshullámot. A kormány múlt héten döntött, hogy a teljes állami ösztöndíjas keret már korábban is alaposan megfaragott számait a 2013-as felvételi eljárás során 10 ezerre csökkenti, azaz ennyi hallgató tanulását fizeti az állam, a többieknek részben vagy egészben maguknak kell állniuk képzésük költségét. Ez orvosi egyetemen akár tízmillió forint is lehet, de senki nem úszhatja meg egymillió alatt.

A diákhitel kamatának csökkentése valamennyi terhet levesz a hallgatók válláról, kérdés azonban, hogy a költségvetés meddig bírja az átvállalt terheket, hiszen a 2 százalékos, eddig is kedvezményes kamat is komoly költségvetési kiadásokkal jár. 

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a 2005-ös évtől kezdődően átlagban évente 18-20 ezren igényeltek diákhitelt, tavaly ehhez képest húszszázalékos visszaesést tapasztalt a Diákhitel Központ. Idén a Diákhitel 1 (DH1) konstrukcióra 11 500, a Diákhitel 2-re (DH2) hatezren jelentkeztek. Az előzetes felméréseik azt mutatták, hogy a DH2-re jogosultak körülbelül 30 százaléka veszi fel a hitelt, jelenleg ennek a számnak a fele teljesült. Jelenleg 231.700, le nem zárt diákhiteles szerződést tartanak nyilván, közülük 5700 kapcsolódik a DH2-höz. A lezárt szerződések száma 105 ezer, a DH1 keretein belül eddig összesen 246,7 millió, a DH2-höz kapcsolódóan 1040 millió forint kölcsönt helyezett ki a központ. 

Az idei évtől elérhető DH2-vel kapcsolatos legfőbb ellenérv az volt, hogy aránytalanul nagy terhet ró az amúgy is ingatag központi költségvetésre. Ez azonban eddig, komolyabb érdeklődés hiányában, nem történt meg. Még a konstrukció kidolgozásakor úgy számoltak a döntéshozók, hogy idén 15, jövőre 62, 2014-re pedig 141 milliárd forinttal terheli meg a büdzsét a rendszer bevezetése, és annak kifutásával az összeg továbbra is meredeken emelkedik. A kamat 0 százalékra csökkentése tovább növeli a költségvetés kitettségét.

Giró-Szász nem tudja

Giró-Szász András kormányszóvivő a ma délben, a távhő, a gárár és az áramár csökkentéséről tartott sajtótájékoztatón kérdésekre válaszolva arról számolt be: a kormány szerdai ülésén, a tájékoztató időpontjáig még nem tárgyalt a felsőoktatási koncepcióról. A Népszabadság érdeklődésére, hogy szerda délután tárgyalnak-e a diákhitel-konstrukció módosításáról, hiszen Balog Zoltán humán csúcsminiszter kedden erről nyilatkozott, a kormányszóvivő nem adott határozott választ. Azt mondta, hogy a kormányülés napirendjén 49 pont szerepel. Arra, hogy van-e olyan kormányelképzelés, hogy a diákhitel jelenlegi 2 százalékos kamatát csökkentenék, Gíró-Szász András azzal reagált, hogy a kormányszóvivő a kormánydöntésekről számol be. Ehhez mosolyogva azt is hozzátette: "én is érdeklődhetnék a Népszabadság tulajdonosi szerkezetéről, de úgy gondolom, ön sem tudja megmondani előre, ki fogja megvenni".

A HírTv úgy értesült, hogy 1 százalékos lenne a kormány tervei szerint a diákhitel kamata, és a diplomázók 3 év eltelte után lennének kötelesek elkezdeni a hitel törlesztését, függetlenül attól, hogy van-e állásuk, vagy munkanélküliek. Giró-Szász András ezt a sajtóhírt sem kívánta kommentálni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.