Mérnöki sportosság

 Kevesebb mint három másodperc alatt telt be a magyarországi Formula Student idei futamának nevezési listája, ennyi idő alatt gyorsul álló helyzetből százas tempóra az egyetemisták saját fejlesztésű és készítésű villanyautója is.

 

A BME Formula Racing Team villanyautójának tesztje a járműgépészműhely szomszédságában
A BME Formula Racing Team villanyautójának tesztje a járműgépészműhely szomszédságában
A szerző felvétele

Nem steril konferenciateremben, hanem a Budapesti Műszaki Egyetem gépjárműtanszékének műhelyében ismertették az V. Formula Student Hungary futamának programját, melyen tizenöt ország 44 csapata vesz részt. A győr-gönyűi kikötőben augusztus 21. és 24 között rendezik meg a versenyt, amelyre öt magyar egyetemi és főiskolai csapat nevezett. Van, amelyik benzines, van, amelyik villamos hajtású autóval és van, amelyik saját fejlesztésű motorjával indul.

A Formula Student-sorozat alapvetően konstruktőri verseny, a hangsúly főként az alkalmazott technikákon, technológiákon és csapatfellépésen, nem pedig a sebességen vagy a fej fej melletti küzdelmen van. Ennek ellenére nem teknőstempóban mennek, mert például a BME Formula Racing Team villanyautója álló helyzetből három másodperc alatt éri el a százas tempót, miközben helyt kell állnia a tartóssági és takarékos fogyasztási próbán, és a csapattagoknak komplett pénzügyi, valamint kivitelezési tervet is be kell mutatniuk. Az alapkoncepciónak megfelelően szériaérett prototípust kell elkészíteni, az autóknak nemcsak gyorsnak és megbízhatónak, de árban is piacképesnek kell lenniük.

Gönyű az ipar, az oktatás, a tudomány és a politika találkozóhelye lesz, ahol megjelennek az ágazatok vezetői is. Érdekessége a magyar futamnak, hogy egy kategóriában, egymás ellen indulnak a hagyományos, belső égésű és a villanymotoros járművek. A dinamikus versenyszámok csúcsa az endurance futam, melyben az egy kilométeres versenypályán 22 kilométert kell megtenniük a versenyzőknek, itt a tüzelőanyag-takarékosság mellett az állóképességet is vizsgálják, és természetesen az időt is mérik. Az első versenyt az USA-ban rendezték 1981-ben, hat csapat részvételével, azóta hatszáznál több Formula Student-csapat alakult világszerte, futamokat rendeznek az angliai Silverstone-ban (1998 óta), a németországi Hockenheimben (2006 óta), az ausztriai Spielbergben (2009 óta), a spanyolországi Circuit de Catalunyán (2010 óta), az olaszországi Fioránóban (2005 óta) és a csehországi Hradec Královéban (2013 óta). A versenynaptárba bekerült a Formula Student Hungary, melyet immár ötödször rendeznek meg a győrgönyűi kikötőben, majd egy új helyszín, Moszkva következik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.