Gyurcsány értékelte önmagát
Szokás szerint a kormányzati kommunikációt (és önmagát) ostorozta, mondván: igazuk van azoknak, akik azt hányják a kormányfő szemére, korábban és világosabban kellett volna elmondani a reformfolyamatok lényegét, mert az emberek most gyakran nem látják a végeredményt, s úgy érezhetik, hogy sok hűhó zajlik semmiért. A miniszterelnök szerint ez nem csoda, hisz ilyen mélységű demokratikus reformokkal még nem találkoztak. Így – ígérte Gyurcsány – a kormány változtat hozzáállásán: a tervezett végeredményből ugyan nem enged, de a változásokat nyílt párbeszéd előzi meg.
A másik kritikai elem sem volt újszerű: a kormányfő arról beszélt, hogy ő és a hatalmi elit egyaránt hibázott, amikor nem volt hajlandó határozottan ráébreszteni az embereket, hogy elsősorban mindenkinek saját magért kell felelőséget vállalni, s csak utána számíthat az államra. Sőt – mondta Gyurcsány – mivel Magyarország belefáradt az elmúlt húsz év változásaiba, az utóbbi években a kabinet az állam felelőségét az egyén felelősége elé helyezte, s szociális intézkedésekkel próbálta enyhíteni a társadalmi feszültségeket.
Így összegzett a kormányfő – magunknak kerestük a nehézségek nagy részét. Most ennek – derült ki a miniszterelnöki szónoklatból – vége. A kormánynak ki kell mondani például azt, hogy igenis helyes, ha egy egészségügyi intézménybe nem 20, hanem 50 kilométert kell utazni. Mert ott – mondta a kormányfő – ahol évente például ezer szívinfarktusos beteget kezelnek, kétszer-háromszor akkora a túlélés esélye, mint ott, ahol csak 200-300 páciens. Ha pedig a nagyobb távolság a túlélés ára, akkor ezt vállalni kell.
„A mi kormányunk az adócsökkentés kormánya, legőszintébb becsületszavamra mondom” – ezt viszont már nem Gyurcsány mondta, legalábbis nem tegnap. Dávid Ibolya idézte a miniszterelnöknek egy, a parlamenti választások előtt adott nyilatkozatát. Az MDF elnöke szerint bámulattal nézte mindenki Gyurcsány lendületes előadását, s nyilván azt gondolják a választók: ”soha többet még egy olyan évet mint a 2006-os”. Dávid Ibolya a középosztály védelme érdekében tárgyalásokat ajánlott a kormányfőnek – mégpedig az MDF válságkezelő csomagja alapján.
Navracsics Tibor szerint az utóbbi 16 év legigazságtalanabb kormányzati politikája valósult meg, s nem stabilizáció. A Fidesz frakcióvezetője úgy érzi, a kormányoldal rossz miniszterelnököt választott, amikor Gyurcsány Ferenc mellett döntött, akinek a programja is rossz, így 2007 a leszakadás és Magyarország kettészakadásának az éve lesz.
– A népnek már rég el kellett volna önöket kergetni! – fordult Semjén Zsolt a kormányoldal felé a parlamenti ülésteremben. A KDNP elnöke teljes morális ellehetetlenülésről, rendőrterrorról, s a média segítségével folytatott gátlástalan manipulációról beszélt. Szerinte az is manipuláció, hogy Gyurcsány önkritikát gyakorol, így fedve el a valós bajt, a rossz kormányzást, aminek kapcsán viszont „öntömjénez”.
– Engem már szinte csak az hat meg könnyekig, ahogy a jobboldal képviselői a baloldal lelki üdvéért aggódnak, s arra utalnak, hogy egy apró miniszterelnök-cserével a szocialisták is bejuthatnak a mennyországba – ironizált Lendvai Ildikó.
Az MSZP frakcióvezetője szerint az ellenzéknek inkább a valós problémákra kellene koncentrálni, de ehelyett kormányfőt akar buktatni, s álszent módon ostorozza a kabinetet. Például a pár hetes fizetésnek megfelelő miniszterei jutalmakért (amit a tárcavezetők nem vettek fel), miközben például a Békés megyei közgyűlés fideszes elnöke két hónapi munka után magának 900 ezer, helyettesének 850 ezer forint jutalmat szavaztatott meg.